romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petře Hájku, děkuji za příjemné včerejší ráno!

Praha, 24.8.2011 10:23, (ROMEA)
Foto: Lukáš Houdek

Musím přiznat, že se současnou situací na politické scéně pomalu začínám docela dobře bavit. Od pocitu naštvání a marnosti, který jsem měl před pár týdny v souvislosti s výroky vicekancléře Hájka na účet lidí s odlišnou sexuální orientací, se - postupným chladnutím a s každou další vystřelenou náloží z Hradu do Parlamentu a naopak - dostávám k nahodilým úsměvům, případně k dlouhotrvajícím výbuchům smíchu.

Nevím proč, ale v průběhu posledních dnů si začínám stále častěji vybavovat situace z dětství, kdy na pískovišti před školkou, kterou jsem tehdy navštěvoval, stavěly ještě nedozrálé a egoistické děti hrady z písku a předháněly se, kdo ho bude mít větší a okázalejší.

Současně ale začínám mít strach z mávání soudními žalobami, kterými z Hradu hrozí Petr Hájek Karlovi Schwarzenbergovi. Bojím se časů, kdy nebudeme moct otevřeně říkat svou kritiku vůči vedení státu, jehož jsme součástí, ve kterém žijeme. Právě takovou kritiku považuji za jednu z věcí, které mezi svobody slova patří.

Naopak do ní podle mě nepatří podněcování nenávisti vůči určité skupině osob na základě etnické, sexuální či jiné podstaty – i přesto, že právě podle Hájka podobné xenofobní výroky svobodou slova jsou. Ano, souhlasím, ministr Schwarzenberg označil Petra Hájka nevybíravým termínem – prezidentovým poskokem. O tom, zda si ho zasloužil, můžeme nekonečně diskutovat.

Hájek ale při svém dětinském rozhořčení zapomíná na své sentence z doby před dvěma týdny, kdy označil statisíce občanů ČR, včetně mě, za devianty a lidi, kteří stojí za rozpadem hodnot českého národa. Hájek se těmto občanům doposud neomluvil. Přesto ale chce „hlasitou“ omluvu od ministra zahraničí. Požadavek doplňuje výroky o "privilegovanosti občanů modré krve", přičemž zapomíná na svá slova o tom, že urážet hlavu státu a její bezprostřední okolí nesmí ani člen vlády.

Z jakého důvodu má být hradní zájmová skupina „privilegovaná“ a nedotknutelná pro ostatní, zatímco jiné skupiny obyvatel mohou být z Hradu uráženy zcela bezostyšně a s úsměvem?

Nevím, co přesně pan Hájek svým jednáním sleduje - možná se chce v jednom z příštích ročníků přihlásit do některé z talentových soutěží a získat si tak již dopředu dostatečnou publicitu, nebo se snaží znovuzískat důstojnost, kterou u některých lidí ztratil svými výpady v posledních pridovských týdnech. Každopádně by si další podobné výrony mohl nechat pro sebe, případně je řešit jen mezi těmi, kterých se bezprostředně týkají a neběhat s každou skandální větou do nejbližší redakce, která s chutí slovo od slova ocituje.

No, i když... Dlouho jsem se tolik nezasmál, jako při čtení titulků některých článků o Hájkovi při usrkávání ranní turecké kávy.

KAM DÁL?
Lukáš Houdek: Jsem nemocný zvrhlík?

Vicekancléř prezidenta Hájek se homofobně vyjadřuje k Pražské Pride
Komu se (ne)líbí Prague Pride? Arcibiskup Duka: jde o propagaci uvolněného životního stylu
Fotoreportáž: Hrdost a dojetí na Pražské Pride

Přečteno: 1063x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo