romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plzeň už nebude bránit neonacistům v pochodu a zajistí bezpečnost

Plzeň, 25.2.2008 14:27, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO)

Plzeňský magistrát už nebude žádným způsobem bránit neonacistům, aby ve městě 1. března uskutečnili svůj pochod. Nechce už opakovat postup, při kterém primátor Pavel Rödl zakázal původní pochod ohlášený na 19. ledna dva dny před jeho konáním. Hlavním úkolem města nyní bude přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření. Novinářům to dnes oznámilo vedení radnice.

Magistrát se tak rozhodl poté, co Nejvyšší správní soud v Brně (NSS) minulý týden zamítl jeho kasační stížnost proti verdiktu Krajského soudu v Plzni. NSS potvrdil, že primátor zakázal předchozí pochod neoprávněně. Proti rozhodnutí Rödl podá ústavní stížnost. Na sobotní pochod ale nebude mít vliv.

"Vím, že ode mě lidé očekávali stejnou reakci, ale ta v současné době není možná," řekl Rödl. V rámci ústavní stížnosti město navrhne zrušení některých ustanovení shromažďovacího zákona, například o tom, že úřad má tři dny na vyjádření.

Změnu zákona chce iniciovat dále prostřednictvím poslanců nebo dalších oprávněných orgánů. "Ukáže-li se mezi svoláním a realizací pochodu, že pochod by měl znamenat omezení práv a svobod ostatních občanů, chceme možnost zasáhnout," vysvětlil jeden z možných návrhů primátor. Upravit chce také statut města, kterým by na příště obvody ztratily pravomoc o shromážděních rozhodnout.

Pochod může nyní na místě zakázat pouze úřad třetího městského obvodu, když bude během akce porušován zákon. Bezpečnostní opatření přijme radnice obdobná jako při první akci. Jejich konkrétní podobu a rozsah dnes projedná bezpečností rada města. Podle radního Karla Palečka bude trasa pochodu stejná jako v původním ohlášení. Opatření se tak dotknou ulic Husova, Prešovská, Bedřicha Smetany, Divadelní a také Sadů Pětatřicátníků a náměstí Republiky.

"Městská policie bude plně mobilní, zasedne krizový štáb. V dotčených ulicích bude zakázáno parkování, zmizí popelnice a další předměty, které by mohly být použity jako zbraň," řekl Paleček. Radnice lidi vyzvala, aby s sebou nebrali děti, pokud půjdou v sobotu do ulic.

Podle advokáta Jaroslava Svejkovského, který ve sporu zastupuje město, se soudy dosud zabývaly hlavně třídenní lhůtou. "Každý soud by měl zákon vykládat podle smyslu, a tím je respektovat právo na shromažďování, pokud se koná pokojně. Pokud to překračuje, tak je možné ho omezit," uvedl Svejkovský. Právě třídenní lhůta působí potíže ve výkladech a v ústavní stížnosti město navrhne její vypuštění.

Podle starosty třetího obvodu Jiřího Strobacha jsou neonacisté zatím jediní, kdo mohou 1. března ve městě akci uspořádat. Dnes má poslední den na doplnění svého ohlášení sdružení DOPE, jehož členové jsou řazeni mezi anarchisty. Ostatním žadatelům obvod akci zakázal.

O změně trasy se podle Strobacha snažil obvod vyjednávat s ohlašovatelem pochodu před 19. lednem, poté už ne. Podle Svejkovského je ale možné podat i nyní návrh, aby trasu ohlašovatel změnil. Obvod to ale neučiní, protože to podle Strobacha už není možné.

Odpoledne rozhodne Krajský soud v Plzni o žalobě Židovské obce, která na 1. března svolala své setkání, ale třetí městský obvod jí ho zakázal. Židovská obec argumentuje v žalobě tím, že požádala o akci dříve, než rozhodnutí krajského soudu ve prospěch pochodu nabylo právní moci. Zda se Židé sejdou v synagoze, je na jejich rozhodnutí, náboženské shromáždění ohlášení nepodléhá.

Pochod svolal Václav Bureš jako protestní akci za svobodu slova v reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Podle odborníků na extremismus má organizaci na starost neonacistický Národní odpor. Pozvánky se už objevily na internetu.

Přečteno: 975x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo