romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plzeň už nebude bránit neonacistům v pochodu a zajistí bezpečnost

Plzeň, 25.2.2008 14:27, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO)

Plzeňský magistrát už nebude žádným způsobem bránit neonacistům, aby ve městě 1. března uskutečnili svůj pochod. Nechce už opakovat postup, při kterém primátor Pavel Rödl zakázal původní pochod ohlášený na 19. ledna dva dny před jeho konáním. Hlavním úkolem města nyní bude přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření. Novinářům to dnes oznámilo vedení radnice.

Magistrát se tak rozhodl poté, co Nejvyšší správní soud v Brně (NSS) minulý týden zamítl jeho kasační stížnost proti verdiktu Krajského soudu v Plzni. NSS potvrdil, že primátor zakázal předchozí pochod neoprávněně. Proti rozhodnutí Rödl podá ústavní stížnost. Na sobotní pochod ale nebude mít vliv.

"Vím, že ode mě lidé očekávali stejnou reakci, ale ta v současné době není možná," řekl Rödl. V rámci ústavní stížnosti město navrhne zrušení některých ustanovení shromažďovacího zákona, například o tom, že úřad má tři dny na vyjádření.

Změnu zákona chce iniciovat dále prostřednictvím poslanců nebo dalších oprávněných orgánů. "Ukáže-li se mezi svoláním a realizací pochodu, že pochod by měl znamenat omezení práv a svobod ostatních občanů, chceme možnost zasáhnout," vysvětlil jeden z možných návrhů primátor. Upravit chce také statut města, kterým by na příště obvody ztratily pravomoc o shromážděních rozhodnout.

Pochod může nyní na místě zakázat pouze úřad třetího městského obvodu, když bude během akce porušován zákon. Bezpečnostní opatření přijme radnice obdobná jako při první akci. Jejich konkrétní podobu a rozsah dnes projedná bezpečností rada města. Podle radního Karla Palečka bude trasa pochodu stejná jako v původním ohlášení. Opatření se tak dotknou ulic Husova, Prešovská, Bedřicha Smetany, Divadelní a také Sadů Pětatřicátníků a náměstí Republiky.

"Městská policie bude plně mobilní, zasedne krizový štáb. V dotčených ulicích bude zakázáno parkování, zmizí popelnice a další předměty, které by mohly být použity jako zbraň," řekl Paleček. Radnice lidi vyzvala, aby s sebou nebrali děti, pokud půjdou v sobotu do ulic.

Podle advokáta Jaroslava Svejkovského, který ve sporu zastupuje město, se soudy dosud zabývaly hlavně třídenní lhůtou. "Každý soud by měl zákon vykládat podle smyslu, a tím je respektovat právo na shromažďování, pokud se koná pokojně. Pokud to překračuje, tak je možné ho omezit," uvedl Svejkovský. Právě třídenní lhůta působí potíže ve výkladech a v ústavní stížnosti město navrhne její vypuštění.

Podle starosty třetího obvodu Jiřího Strobacha jsou neonacisté zatím jediní, kdo mohou 1. března ve městě akci uspořádat. Dnes má poslední den na doplnění svého ohlášení sdružení DOPE, jehož členové jsou řazeni mezi anarchisty. Ostatním žadatelům obvod akci zakázal.

O změně trasy se podle Strobacha snažil obvod vyjednávat s ohlašovatelem pochodu před 19. lednem, poté už ne. Podle Svejkovského je ale možné podat i nyní návrh, aby trasu ohlašovatel změnil. Obvod to ale neučiní, protože to podle Strobacha už není možné.

Odpoledne rozhodne Krajský soud v Plzni o žalobě Židovské obce, která na 1. března svolala své setkání, ale třetí městský obvod jí ho zakázal. Židovská obec argumentuje v žalobě tím, že požádala o akci dříve, než rozhodnutí krajského soudu ve prospěch pochodu nabylo právní moci. Zda se Židé sejdou v synagoze, je na jejich rozhodnutí, náboženské shromáždění ohlášení nepodléhá.

Pochod svolal Václav Bureš jako protestní akci za svobodu slova v reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Podle odborníků na extremismus má organizaci na starost neonacistický Národní odpor. Pozvánky se už objevily na internetu.

Přečteno: 978x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo