romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzeň už nebude bránit neonacistům v pochodu a zajistí bezpečnost

Plzeň, 25.2.2008 14:27, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO)

Plzeňský magistrát už nebude žádným způsobem bránit neonacistům, aby ve městě 1. března uskutečnili svůj pochod. Nechce už opakovat postup, při kterém primátor Pavel Rödl zakázal původní pochod ohlášený na 19. ledna dva dny před jeho konáním. Hlavním úkolem města nyní bude přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření. Novinářům to dnes oznámilo vedení radnice.

Magistrát se tak rozhodl poté, co Nejvyšší správní soud v Brně (NSS) minulý týden zamítl jeho kasační stížnost proti verdiktu Krajského soudu v Plzni. NSS potvrdil, že primátor zakázal předchozí pochod neoprávněně. Proti rozhodnutí Rödl podá ústavní stížnost. Na sobotní pochod ale nebude mít vliv.

"Vím, že ode mě lidé očekávali stejnou reakci, ale ta v současné době není možná," řekl Rödl. V rámci ústavní stížnosti město navrhne zrušení některých ustanovení shromažďovacího zákona, například o tom, že úřad má tři dny na vyjádření.

Změnu zákona chce iniciovat dále prostřednictvím poslanců nebo dalších oprávněných orgánů. "Ukáže-li se mezi svoláním a realizací pochodu, že pochod by měl znamenat omezení práv a svobod ostatních občanů, chceme možnost zasáhnout," vysvětlil jeden z možných návrhů primátor. Upravit chce také statut města, kterým by na příště obvody ztratily pravomoc o shromážděních rozhodnout.

Pochod může nyní na místě zakázat pouze úřad třetího městského obvodu, když bude během akce porušován zákon. Bezpečnostní opatření přijme radnice obdobná jako při první akci. Jejich konkrétní podobu a rozsah dnes projedná bezpečností rada města. Podle radního Karla Palečka bude trasa pochodu stejná jako v původním ohlášení. Opatření se tak dotknou ulic Husova, Prešovská, Bedřicha Smetany, Divadelní a také Sadů Pětatřicátníků a náměstí Republiky.

"Městská policie bude plně mobilní, zasedne krizový štáb. V dotčených ulicích bude zakázáno parkování, zmizí popelnice a další předměty, které by mohly být použity jako zbraň," řekl Paleček. Radnice lidi vyzvala, aby s sebou nebrali děti, pokud půjdou v sobotu do ulic.

Podle advokáta Jaroslava Svejkovského, který ve sporu zastupuje město, se soudy dosud zabývaly hlavně třídenní lhůtou. "Každý soud by měl zákon vykládat podle smyslu, a tím je respektovat právo na shromažďování, pokud se koná pokojně. Pokud to překračuje, tak je možné ho omezit," uvedl Svejkovský. Právě třídenní lhůta působí potíže ve výkladech a v ústavní stížnosti město navrhne její vypuštění.

Podle starosty třetího obvodu Jiřího Strobacha jsou neonacisté zatím jediní, kdo mohou 1. března ve městě akci uspořádat. Dnes má poslední den na doplnění svého ohlášení sdružení DOPE, jehož členové jsou řazeni mezi anarchisty. Ostatním žadatelům obvod akci zakázal.

O změně trasy se podle Strobacha snažil obvod vyjednávat s ohlašovatelem pochodu před 19. lednem, poté už ne. Podle Svejkovského je ale možné podat i nyní návrh, aby trasu ohlašovatel změnil. Obvod to ale neučiní, protože to podle Strobacha už není možné.

Odpoledne rozhodne Krajský soud v Plzni o žalobě Židovské obce, která na 1. března svolala své setkání, ale třetí městský obvod jí ho zakázal. Židovská obec argumentuje v žalobě tím, že požádala o akci dříve, než rozhodnutí krajského soudu ve prospěch pochodu nabylo právní moci. Zda se Židé sejdou v synagoze, je na jejich rozhodnutí, náboženské shromáždění ohlášení nepodléhá.

Pochod svolal Václav Bureš jako protestní akci za svobodu slova v reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Podle odborníků na extremismus má organizaci na starost neonacistický Národní odpor. Pozvánky se už objevily na internetu.

Přečteno: 971x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo