romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plzeňské sdružení Romů chce zřídit v bývalé škole Romské centrum

Plzeň, 18.7.2009 16:38, (ROMEA)

Sdružení Romů a národnostních menšin Plzeňského kraje chce vybudovat v Plzni Romské centrum, kde by se soustředily vzdělávací a zájmové aktivity Romů. Občanské sdružení už požádalo radnici o budovu opuštěné školy na Husově náměstí. Má už hotovou koncepci i projekt oprav a úprav, které by si vyžádaly několik milionů korun. Na dnešním celorepublikovém fotbalovém turnaji romských družstev to ČTK řekl předseda sdružení Štefan Tišer.

"Poté, co získáme budovu, požádáme o dotace Evropský sociální fond, město a kraj," dodal. Podle Tišera se radnice nyní rozhoduje, kterou budovu Romům přidělí. Sdružení má zatím pouze kanceláře a jeho členové a sympatizanti se nemají kde scházet. Centrum by sdružovalo sportovní aktivity, hlavně mladé fotbalisty, dále vzdělávání, rekvalifikace, taneční a hudební kroužky, terénní práci a poradenství. Úpravy objektu, do něhož zatéká, mají začít v příštím roce.

Sdružení je jedinou organizací v kraji, která Romy odborně vzdělává. "Jsme napojeni se Západočeskou univerzitu, jejíž pracovníci i studenti by tam měli vyučovat a dále úzce spolupracujeme s úřadem práce a s městskými obvody," uvedl šéf sdružení.

Ve spolupráci s prvním plzeňským obvodem zahájilo v červnu pilotní projekt veřejně prospěšných prací, kdy desítky Romů pomáhají s úklidem ulic. "Ukázalo se, že to je dobrá věc a že Romové mají zájem o práci a jsou chváleni od občanů," uvedl Tišer. S pracemi, které dotuje úřad práce, nyní začíná druhý a třetí městský obvod.

Fotbalového turnaje O pohár města Plzně se zúčastnilo šest družstev z ČR. Akci finančně podpořilo město i kraj. "Zájem o fotbal je mezi Romy obrovský," řekl Tišer. Plzeňské sdružení zastřešuje dva týmy dospělých a jeden dětský. Od příští roku se chtějí přihlásit do městského přeboru. "V roce 2010 bychom chtěli uspořádat čtyřdenní turnaj a chceme zřídit romskou celorepublikovou soutěž," uvedl Tišer. Podobně jako v Plzni pomáhají také Romům v jiných městech radnice, které půjčují hřiště. "Zatím to nebylo organizované, každý hrál na nějakém plácku," dodal.

Tišer odhadl, že v Plzeňském kraji žije kolem 8000 Romů, v Plzni 4500 až 5000. Ještě před dvěma lety jich bylo v kraji asi 15.000.

Přečteno: 2371x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sport, KopanáHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo