romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Po celé ČR probíhá razie proti neonacistům, celkem 28 zadržených, mezi nimi známé tváře Dělnické strany

Praha, 21.10.2009 12:41, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO)

>>> Domovní prohlídky až u 14 neonacistů, 28 zadržených
>>> Prohlídka v pražském bytě předsedy MO DS Vlašim Jiřího Bárty
>>> Zadržen místopředseda Dělnické mládeže Matyáš Sombati
>>> Prohlídka u Patrika Vondráka, lídra Dělnické strany
>>> Neonacisté budou dnes demonstrovat před Úřadem vlády, shromáždění svolala Dělnická mládež
>>>
Akce je zaměřena zřejmě i na neonacistky z RWU

Policie od dnešního rána zasahovala proti přívržencům neonacismu. Policisté prováděli domovní prohlídky a zadrželi několik lidí, jejich počet není jasný. Advokát Kolja Kubíček uvedl, že jde nejméně o sedm lidí, ale celkový počet může být vyšší. Podle některých médií se v rukou policie ocitlo téměř třicet lidí. Zásahy podle advokáta souvisejí i s kauzou koncertů, na nichž byly údajně šířeny myšlenky neonacismu a rasismu. Akce se podle dostupných informací týkala i představitelů Dělnické strany (DS).

"Mohu potvrdit, že probíhá několik realizací, na kterých detektivové dlouhodobě spolupracovali," řekl dnes ráno ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Bližší informace k zásahům neuvedl. "Podle dostupných informací policie zadržela 28 osob podezřelých z příslušnosti ke krajní pravici," uvedl server Novinky.cz. Původ informace ale nijak nespecifikoval.

Kubíček s odvoláním na policii uvedl, že detektivové zadrželi šest mužů a jednu ženu v souvislosti s kauzou, v jejímž rámci již dříve obvinili deset lidí. "To je oficiální informace policie, kterou jsem obdržel," uvedl advokát, který zastupuje zadrženou ženu. Desítka dříve obviněných je podezřelá z toho, že organizovala od loňského dubna 11 koncertů s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor. Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus nebo "čistotu rasy".

Potvrzení zadržení:
Josef Kosutek
Dragan Petrovic
Petr Bačík
Josef Sedina
Kamil Víta
Josef Kosutek
Matyáš Sambati
Další zadržení podle AFA:
Eva Bittmannová
Patrik Vondrák
Michaela Dupová
Petr Bačík
a další dvě dívky.
zdroj: iDNES.cz

Mezi sedmi zadrženými lidmi je podle informací ČTK například Dragan Petrović. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě monitoruje ultrapravicovou scénu, je Petrović šéfem srbské pobočky militantní mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour (Krev a čest). Některá z dalších jmen, jako Josef Šedina nebo Kamil Víta, jsou podle něho spojena s kapelami takzvané white power music.

Ze sdělení ÚOOZ, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že detektivové zasahovali mimo jiné v Praze-Strašnicích a na Vinohradech nebo v Hodoníně. Například v Českých Budějovicích vtrhla ráno asi desítka policistů do bytu na sídlišti Vltava a zadržela jednoho muže. Policisté si odnesli i několik pytlů s neznámým obsahem.

Příkaz k domovním prohlídkám dalo obvodní státní zastupitelství Brno - venkov, stejně jako v obdobném případě zatýkání pravicových extremistů v červnu tohoto roku, uvedl Kubíček. Podle něj detektivové na poslední chvíli hledají důkazy o propojení krajní pravice s Dělnickou stranou. O jejím zrušení má totiž brzy jednat soud. V červnu detektivové ÚOOZ zatkli a následně obvinili deset lidí. "Je tedy pravděpodobné, že začala nová vlna zatýkání údajných příznivců pravice," řekl advokát, který už zastupoval několik lidí zadržených při první razii.

Podle informací serveru Romea.cz proběhla domovní prohlídka i v pražském bytě Jířího Bárty, předsedy Místní organizace Dělnické strany ve Vlašimi. Policii zajímala však jeho přítelkyně Eva Bittmanová. Bártu policie nezadržela, pouze na policii byl podepsat protokol. Na otázku, proč policie u něj prohlídku provedla, odpověděl, že neví. Bárta v polovině srpna například organizoval setkání příznivců krajní pravice v Novém Kníně na Příbramsku. Vládní návrh na rozpuštění DS jej označil za představitele Národního odporu.

Policie prohledala i byt dalšího lídra Dělnické strany Patrika Vondráka, kterého zadržela. ČTK to potvrdil člen DS Jiří Bárta, podle něhož byl na Vondráka vydán příkaz k zadržení. Dalším zadrženým má být i místopředseda Dělnické mládeže Matyáš Sombati. Podle předsedy DS Tomáše Vandase mu vzali počítač s databází členů Dělnické mládeže a další osobní věci.

Podle informací serveru Romea.cz byli zatčeny i neonacistky aktivní v ženské neonacistické organizaci Resistance Woman Unity. Sami neonacisté uvádějí, že jsou zatýkány přítelkyně členů Dělnické strany. Potvrzeno je prý zadržení čtyř neonacistek.

VIDEO
Bárta z Dělnické strany nechce, aby po ulici chodili černoši, běloši, žídé, křeštané...


Jiří Bárta řeční na demonstraci neonacistů před Úřadem vlády


Michaela Dupová, podle AFA jedna ze zadržených, na demonstraci neonacistů
před Úřadem vlády


Vlevo Patrik Vondrák a jeho hajlující kamarádi z Národního odporu (FOTO: Antifa.cz),
vpravo oficiální fotografie DS. Vondrák je podle AFA jedním ze zadržených.

Podle serveru iDNES.cz je mezi zadrženými prý i významný srbský neonacista Dragan Petrovic, který už delší dobu žije v Praze. Podle iDNES.cz se zatýkalo na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích . V 5:30 vtrhlo komando k třicetiletému Kamilovi Vítovi, kytaristovi neonacistické skupiny Imperium. Podle přítelkyně zakuklenci s křikem "policie" vyrazili dveře. Hledali materiály s neonacistickou tematikou, odnesli si počítač. "Občas zajel na koncert," řekla žena MF DNES.

Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se policejní prohlídky týkají zřejmě i lidí, kteří se aktivně zapojili do protestů na litvínovském sídlišti Janov. Prohlídky se týkají celkem asi 14 lidí. Podle serveru Novinky.cz policie zadržela 28 osob.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas ve vyjádření zaslaném ČTK uvedl, že dnešní policejní akci považuje za zoufalou snahu vlády najít důkazy o protiprávním jednání členů či sympatizantů DS.

Neonacisté chystají na šestou hodinu večerní protestní akci před Úřad vlády. "Přijďte společně s námi vyjádřit nesouhlas s dnes probíhajícími domovními prohlídkami u kritiků současného mafiánského režimu," uvádí se na neonacistických serverech. Shromáždění na stejné místo a čas svolala i Dělnická mládež. "Dělnická mládež svolává na dnešní 18. hodinu spontánní demonstraci proti vládě bývalých komunistů Jana Fischera, pod jejíž záštitou dnes proběhla další vlna zatýkání odpůrců současného mafiánského režimu," uvedl člen předsednictva Dělnické strany a předseda Dělnické mládeže Martin Zbela.

Červnová razie, která skončila obviněním deseti lidí, byla vyústěním několikaměsíční práce ÚOOZ v oblasti extremistické scény. Všech deset zadržených mužů patří podle policie mezi členy neonacistického Národního odporu. Údajně organizovali od loňského dubna 11 koncertů s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor. Obvinění popírají, že by se dopustili jakéhokoliv trestného činu.

VIDEO
Záznam tiskové konference ÚOOZ k akci proti neonacistům
Akce Power - policejní záběry ze zatýkání neonacistů

Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus nebo čistotu rasy. Hudebníci také podle policie vyzývali k provolávání hesel "Heil Hitler" či "Sieg Heil". Obviněným hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka od tří do osmi let vězení.

Po zatčení nacionalistů následovala série protestů v různých městech po celé zemi. Naposledy se sešly asi tři desítky lidí před úřadem vlády v Praze, v září protestovalo 150 stoupenců krajní pravice před brněnskou vazební věznicí, kam bylo pět obviněných umístěno.

Na internetových stránkách Národní odpor tvrdí, že policie při červnovém zatýkání skupiny postupovala nezákonně: záměrně demolovala zařízení bytů, vyhrožovala rodinám zatýkaných, a přestože nikdo nekladl odpor, počínala si zbytečně brutálně.

Ministerstvo vnitra připravilo v pořadí již druhý návrh na zrušení Dělnické strany (DS). Strana podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Materiály poukazují na to, že strana je napojená na neonacistická hnutí. Různí členové a kandidáti DS se podle dokumentace účastní neonacistických koncertů a akcí a působí či působili v Národním odporu, Autonomních nacionalistech, Národním korporativismu a dalších ultrapravicových uskupeních. Předseda strany Tomáš Vandas vládní návrh označil za snůšku účelových lží.

Vláda navrhla zrušení Dělnické strany už jednou. Nejvyšší správní soud (NSS) jí ale nevyhověl. Návrh podle soudu neobsahoval dostatek argumentů pro tak závažný zásah, jako je zrušení strany.

KAM DÁL?

 

ČTK, ROMEA, , , iDNES.cz, TÝDEN.CZ
Přečteno: 5090x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, Razie, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo