romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pachatele útoku na chlapce v Břeclavi pomáhají hledat i místní Romové

Břeclav, 20.4.2012 11:37, (ROMEA)
FOTO: www.breclav.org

Po nedávném útoku v Břeclavi, při němž byl vážně zraněn patnáctiletý chlapec, se policie snaží dopadnout domnělé tři útočníky. Odpověď na otázku, kdo za útokem stál, by ale rádi znali i místní Romové. Proto s policií spolupracuje podnikatel Josef Polák, jenž dobře zná komunity břeclavských Romů.

"Místní Romové nechtějí, aby tady byl druhý Šluknov," tvrdí Polák. Jeho syn přišel před patnácti lety o oko při potyčce se skiny. Přesto se otec obrnil proti nenávisti.

Jako podnikatel zaměstnává desítky místních Romů. "Já byl osloven policií, protože jako podnikatel, který zaměstnává Romy, znám ve městě všechny cikány - i děti. Čtyři dny pátrám po tom, kdo to mohl udělat. Podle toho, co jsem zjistil, jsem navedl policii na stopu, která vede na Slovensko," uvedl podnikatel.

Přeje si hlavně, aby se situace ve městě nepřiostřila. "Pokud se toto podezření potvrdí, nebude důvod, aby si extremisté přijeli vyřizovat účty právě do Břeclavi. My nechceme válčit, chceme klid," uvedl Polák. Ze všeho nejvíc by si podnikatel přál, aby se nedělní avizovaný pochod radikálů Břeclaví obešel bez násilností. "Násilí nic neřeší," vzkazuje Polák extremistům.

Po nedělním útoku se totiž podle Poláka v Břeclavi objevily vypjatější emoce a protiromské nálady. "Napětí je v posledních dnech cítit všude. V obchodech, v parku, v ulicích. Romské děti se bojí chodit do školy, pokřikují na ně tady rasistická hesla," popsal muž.

Tyto negativní emoce by podle něho mohla lehce odvrátit blesková policejní akce. "Kdyby policie do nedělního pochodu radikálů vypátrala útočníky a oznámila jejich jména, změnilo by se to. Věříme, že to nebyl nikdo od nás. Kdyby to tak bylo, dávno by se to mezi břeclavskými Romy vědělo. Pokud vím, kriminalisté teď dělají pro odhalení pachatelů maximum," řekl podnikatel.

"Za všechny zdejší Romy neručím, jsou tady party různých výrostků. Ale podle mě se spíš naši Romové stáhnou a budou doma čekat, až pochod projde a situace se uklidní," naznačil Polák.

ras, iDnes.cz
Přečteno: 1384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, BřeclavHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo