romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Počet žádostí o azyl v Kanadě mírně vzrostl, víza ale nebudou

Praha, 4.7.2008 14:32, (ROMEA/ČTK)

Počet žádostí o azyl v Kanadě se za poslední tři měsíce mírně zvýšil. Zatímco v období od loňského listopadu do letošního března žádalo o azyl každý měsíc v průměru asi 53 českých občanů, následující tři měsíce to bylo průměrně 60. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo kanadské velvyslanectví. Jeho mluvčí nevyloučila možnost, že v případě neustávajícího přílivu českých žadatelů o azyl by Kanada mohla pro Čechy znovuzavést víza. Zatím se tak ale zřejmě nestane.

Vízovou povinnost pro české občany zrušila Kanada loni v říjnu. Před lety je zavedla právě kvůli žádostem o azyl. Od loňského listopadu se ale počet žádostí o azyl od českých občanů, ve velké většině od Romů, zvýšil. Například na konci prosince 2007 jich bylo 83, zatímco v předchozím roce nežádal o azyl ani jeden Rom.

Za prvních pět měsíců od zrušení kanadských víz požádalo v Kanadě o azyl 267 Čechů, zatímco pouze dva Lotyši a pět Estonců. Lotyšsku zrušila Kanada víza stejně jako Česku, Estonsku o rok dřív. Do konce června přitom kanadské úřady registrovaly už celkem 449 žádostí od českých občanů.

Podle kanadských médií vzbuzuje příliv českých romských žadatelů o azyl obavy, že nedávno zrušená víza budou méně než po roce obnovena. List Toronto Star v březnu napsal, že kanadská vláda dala neoficiálně na srozuměnou, že pokud by počet českých uprchlíků letos překročil hranici 580 případů, tj. zhruba dvě procenta všech předpokládaných žádostí o azyl, zavedla by prý vůči Čechům znovu vízovou povinnost.

Mluvčí kanadské ambasády Magdalena Fiřtová ČTK sdělila, že obě země úzce spolupracují na tom, aby rozhodnutí zrušit víza pro Čechy mohlo být trvalé. Kanada prý loni na podzim získala od ČR písemné ujištění, že posílí spolupráci v imigračních otázkách a při prosazování práva. "Země, u nichž byla zrušena vízová povinnost, jsou si vědomy toho, že pokud nesplní podmínky pro udělení výjimky, víza jim mohou být znovuzavedena," dodala Fiřtová.

V kanadských médiích se poslední dobou objevují názory, že situace kolem protiromsky zaměřeného a stále rostoucího neonacistického a skinheadského hnutí v České republice se po vstupu země do Evropské unie zhoršila, protože tlak ze strany EU je nižší, než když na členství aspirovala. Podle ředitele ústavu evropských a ruských studií na Carletonské univerzitě v Ottawě Jeffa Sahadea jsou důvodem romské imigrace "závažné překážky, jimž Romové čelí v České republice v otázkách přístupu ke vzdělání a k pracovním příležitostem". Zároveň ale předpokládá, že pro utečence z České republiky bude obtížné prokázat oprávněnost svého přání zůstat v Kanadě. Česko je podle něho otevřená, demokratická země, v níž je ovšem "vysoká úroveň skryté diskriminace".

O situaci českých Romů se zřejmě bude zajímat i ministryně Kanady pro přistěhovalectví Diane Finleyová, která má 17. července přiletět na návštěvu do Prahy. Během své návštěvy se setká s několika vládními představiteli, se kterými bude hovořit o spolupráci mezi oběma zeměmi včetně výměny informací, uvedla mluvčí velvyslanectví.

Od 1. října loňského roku do letošního května podle Fiřtové azyl v Kanadě neobdržel nikdo z českých občanů, pozdější statistiky zatím nejsou známé. Průměrná doba zpracování žádosti o azyl však trvá 16 měsíců od okamžiku podání u Imigrační a azylové komise. Žádosti českých občanů tedy ještě ani nebyly rozhodnuty.

Kanada zavedla víza v roce 1997 kvůli přílivu především romských žadatelů o azyl. Trvalé zrušení krátkodobých víz pak Ottawa podmínila především tím, že se situace z roku 1997 nebude opakovat. Země sice dospěla k názoru, že Česko v současnosti splňuje požadovaná kritéria, může ale kdykoli své rozhodnutí přehodnotit, upozornil loni ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Přečteno: 1961x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Kanada, Domácí, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo