romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Počet žádostí o azyl v Kanadě mírně vzrostl, víza ale nebudou

Praha, 4.7.2008 14:32, (ROMEA/ČTK)

Počet žádostí o azyl v Kanadě se za poslední tři měsíce mírně zvýšil. Zatímco v období od loňského listopadu do letošního března žádalo o azyl každý měsíc v průměru asi 53 českých občanů, následující tři měsíce to bylo průměrně 60. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo kanadské velvyslanectví. Jeho mluvčí nevyloučila možnost, že v případě neustávajícího přílivu českých žadatelů o azyl by Kanada mohla pro Čechy znovuzavést víza. Zatím se tak ale zřejmě nestane.

Vízovou povinnost pro české občany zrušila Kanada loni v říjnu. Před lety je zavedla právě kvůli žádostem o azyl. Od loňského listopadu se ale počet žádostí o azyl od českých občanů, ve velké většině od Romů, zvýšil. Například na konci prosince 2007 jich bylo 83, zatímco v předchozím roce nežádal o azyl ani jeden Rom.

Za prvních pět měsíců od zrušení kanadských víz požádalo v Kanadě o azyl 267 Čechů, zatímco pouze dva Lotyši a pět Estonců. Lotyšsku zrušila Kanada víza stejně jako Česku, Estonsku o rok dřív. Do konce června přitom kanadské úřady registrovaly už celkem 449 žádostí od českých občanů.

Podle kanadských médií vzbuzuje příliv českých romských žadatelů o azyl obavy, že nedávno zrušená víza budou méně než po roce obnovena. List Toronto Star v březnu napsal, že kanadská vláda dala neoficiálně na srozuměnou, že pokud by počet českých uprchlíků letos překročil hranici 580 případů, tj. zhruba dvě procenta všech předpokládaných žádostí o azyl, zavedla by prý vůči Čechům znovu vízovou povinnost.

Mluvčí kanadské ambasády Magdalena Fiřtová ČTK sdělila, že obě země úzce spolupracují na tom, aby rozhodnutí zrušit víza pro Čechy mohlo být trvalé. Kanada prý loni na podzim získala od ČR písemné ujištění, že posílí spolupráci v imigračních otázkách a při prosazování práva. "Země, u nichž byla zrušena vízová povinnost, jsou si vědomy toho, že pokud nesplní podmínky pro udělení výjimky, víza jim mohou být znovuzavedena," dodala Fiřtová.

V kanadských médiích se poslední dobou objevují názory, že situace kolem protiromsky zaměřeného a stále rostoucího neonacistického a skinheadského hnutí v České republice se po vstupu země do Evropské unie zhoršila, protože tlak ze strany EU je nižší, než když na členství aspirovala. Podle ředitele ústavu evropských a ruských studií na Carletonské univerzitě v Ottawě Jeffa Sahadea jsou důvodem romské imigrace "závažné překážky, jimž Romové čelí v České republice v otázkách přístupu ke vzdělání a k pracovním příležitostem". Zároveň ale předpokládá, že pro utečence z České republiky bude obtížné prokázat oprávněnost svého přání zůstat v Kanadě. Česko je podle něho otevřená, demokratická země, v níž je ovšem "vysoká úroveň skryté diskriminace".

O situaci českých Romů se zřejmě bude zajímat i ministryně Kanady pro přistěhovalectví Diane Finleyová, která má 17. července přiletět na návštěvu do Prahy. Během své návštěvy se setká s několika vládními představiteli, se kterými bude hovořit o spolupráci mezi oběma zeměmi včetně výměny informací, uvedla mluvčí velvyslanectví.

Od 1. října loňského roku do letošního května podle Fiřtové azyl v Kanadě neobdržel nikdo z českých občanů, pozdější statistiky zatím nejsou známé. Průměrná doba zpracování žádosti o azyl však trvá 16 měsíců od okamžiku podání u Imigrační a azylové komise. Žádosti českých občanů tedy ještě ani nebyly rozhodnuty.

Kanada zavedla víza v roce 1997 kvůli přílivu především romských žadatelů o azyl. Trvalé zrušení krátkodobých víz pak Ottawa podmínila především tím, že se situace z roku 1997 nebude opakovat. Země sice dospěla k názoru, že Česko v současnosti splňuje požadovaná kritéria, může ale kdykoli své rozhodnutí přehodnotit, upozornil loni ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Přečteno: 1954x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Kanada, Domácí, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo