romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pochod asi 200 neonacistů Plzní skončil bez incidentů

Plzeň, 1.3.2008 19:09, (ROMEA/ČTK/Novinky.cz/Aktuálně.cz - AKTUALIZOVÁNO - VIDEO)

Dnešní demonstrace a pochod neonacistů Plzní skončil zhruba po třech hodinách bez incidentů. Pravicoví extremisté, kterých se shromáždily podle policie dvě stovky, šli z náměstí Emila Škody u autobusového nádraží na náměstí Republiky, část z nich se pak vrátila zpět. Účast byla o polovinu nižší, než policie očekávala.

VIDEO
Neonacisté prošli Plzní
Extremisté v Plzni: vzduchem létaly lahve

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Neonacistický pochod Plzní 1. 3. 3008

Podél trasy se konalo zakázané shromáždění antifašistů, kterých bylo o něco více než neonacistů. Obsadili chodníky po obou stranách Klatovské třídy. Policie skupiny oddělila.

"Nedošlo k žádnému incidentu," řekl ČTK velitel zásahu Jaromír Kníže. Střety mezi neonacisty a jejich odpůrci se omezily na slovní potyčky, anarchisté házeli na pravicové extremisty prázdné lahve a jablka.

Drobný střet se odehrál během projevů neonacistů, kdy jeden z pravicových extremistů strčil do novináře Jiřího X. Doležala. Hrozícímu konfliktu policisté zabránili oddělením obou mužů. "Jednání útočníka bylo kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku," uvedla policejní mluvčí Jana Václavová. Během potyčky policisté u jednoho z radikálů zajistili nůž s tím, že mu ho vrátí po skončení akce. Dále předvedli dvacetiletého mladíka, u něhož chtěli ověřit totožnost.

Akce neonacistů měla původně začít dvě hodiny po poledni, byla však o hodinu posunuta. Pravicoví radikálové čekali na své kolegy, kteří měli přijet vlaky zpožděnými kvůli vichřici.


Neonacisté na Náměstí Republiky v Plzni
(FOTO: www.plzen.cz)


Neonacisté pochodují Plzní
(FOTO: ČT24)


Policie byla na pochod připravena
(FOTO: ČT24)

Pochodu neonacistů předcházely projevy. Řečníci v nich napadali současný režim a obvinili policii a vládní garnituru, že je zastrašuje a terorizuje. "Není to demokracie, ale totalita," řekl jeden z nich. Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany, označil současnou vládu za ještě horší, než byla Grossova či Špidlova, napadal i jednotlivé politiky. Například o ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové řekl, že chce „zvýhodňovat úchyly“. Napsal to server Novinky.cz

Organizátor pochodu Václav Bureš vyzval při projevu své soukmenovce k profesionalizaci hnutí a získání politických funkcí. „Jen my můžeme vrátit naší vlasti vážnost a vznešenost“. Řečníci většinou kritizují současnou vládu a omezování svobody slova v České republice.

Zástupce Národního odporu ve svém projevu ostře útočil na údajné mocenské aktivity Židů v Česku. Zároveň mluvil o tisících obětech, které má na svědomí "uměle založený židovský stát v Palestině".

Po projevech se neonacistický průvod dal do pohybu a vyrazil na plánovaný pochod Husovou, Klatovskou a Prešovskou ulicí a skončit na náměstí Republiky. Průvod pravicových radikálů sevřeli do kordonu těžkooděnci, doprovázely jej i policejní automobily. Policisté obklopili rovněž antifašisty na chodnících u Velké synagogy na Klatovské třídě. Použili také své dodávky tak, aby neonacisté mohli projít po vozovce.

"Počkejte, ať nechodíme jako zvířata, srovnáme se do čtyřstupů," řadil neonacisty podle serveru Aktuálně.cz organizátor Václav Bureš. Po stranách přihlížely kordony těžkooděnců, vepředu šli demonstranti s černými vlajkami a transparenty "Stop dělníkům z Východu." Radikálové také provolávají hesla - "Totalitní stát - nenechá nás spát" či "Chceme rovná práva."

Občany včetně anarchistů, kteří stáli na chodnících, oddělily od vozovky policejní dodávky. Policie tak umožnila pravicovým radikálům projít a zabránit střetu obou stran. Policisté měli i transportéry a vodní děla. Jejich odpůrců bylo podle odhadu ČTK kolem pěti set, možná i více. Někteří anarchisté po nich házeli prázdné lahve a jablka.

Po celou dobu průvodu si desítky občanů fotografovaly a natáčely průběh akce z oken.

Do cíle průvodu dorazili neonacisté kolem 16:30. Po dohodě s policií jich asi polovinu odvezly autobusy na vlakové nádraží, ostatní se vydali průvodem zpět k autobusovému nádraží, kde se rozešli. Na vlakové nádraží přivezly pravicové radikály dva autobusy. Asi polovina z nich vyrazila opět do města, pravděpodobně kvůli tomu, že nechtěli čekat na zpožděné vlaky na nádraží.

Odpůrci neonacistů měli převahu

Odpůrci neonacistů, kteří měli nad neonacisty početní převahu, oproti tomu před synagogou četli jména obětí holokaustu a rozvinuli transparenty s nápisy "Zákony a instituce jdou na ruku neonacistům". Podle policie se jich sešlo 250, podle odhadu zpravodajů ČTK byl počet až dvojnásobný.

Před synagogu přišli například zástupci Ligy proti antisemitismu, Židovské liberální unie, významné osobnosti plzeňské politiky, biskup František Radkovský, politický vězeň generál Antonín Husník, ředitel pražského Židovského muzea Leo Pavlát a další. Přítomní řekli, že přišli každý jen sám za sebe.

„Chceme protestovat proti tomu, že neonacisté chtějí projít kolem synagogy a zároveň i proti postupu obvodní radnice, která pochod ultrapravičáků povolila, ale akce slušných lidí zakázala,“ sdělila kolem poledne Věra Tydlitátová z Ligy proti antisemitismu.

Okolí synagogy je místem, kde hrozil konflikt mezi těmito skupinami. Nejkritičtějším místem byla Klatovská třída. Policie lidem doporučovala, aby se jí vyhnuli, dále Husově, Prešovské a Divadelní ulici, náměstí Republiky a Emila Škody a prostoru kolem nádraží a synagogy.

S novináři na náměstí Emila Škody promluvili před zahájením demonstrace v hloučku i zástupci Dělnické strany, v čele s místopředsedou Jiřím Štěpánkem. "Jsme hosty tohoto shromáždění, ještě nevíme, zda se ho zúčastníme," řekl Štěpánek, který předchozí zákaz pochodu následně označil za "zpupnost pana primátora," s tím, že úředníci jsou přece povinni dodržovat zákony. Napsal server Aktuálně.cz.

V akci bylo asi 1000 policistů a téměř 200 strážníků. Policejní opatření ještě trvají, policisté budou sledovat pohyb skupin extremistů po městě.

Dopoledne byl v Plzni klid

Před pochodem neonacistů byl v Plzni klid. Policie nehlásila žádné skupiny pravicových extremistů, ani konflikty. Na všech hlavních ulicích v centru stáli policejní hlídky, z ulic na trase pochodu zmizela zaparkovaná auta. Lidé se však zřejmě neobávají radikálů tolik jako 19. ledna, kdy se měl pochod uskutečnit původně. Obchodníci nezabednili své krámy, v uličkách okolo centrálního náměstí parkuje na rozdíl od ledna hodně vozů. Dopoledne zasáhla město silná vichřice a řada občanů sází na to, že extremistů nepřijede proto do Plzně tolik, zjistila ČTK.

"Zatím nemáme hlášen jediný konflikt. V Plzni se objevují pouze jednotlivci, celkem asi 30 osob," řekla dopoledne ČTK západočeská policejní mluvčí Jana Václavová.

Očekávalo se, že do města přijede až 400 příznivců neonacismu. Pochod neonacistů je nahlášen do 19:00, nasazeno bude 1000 policistů, většina z 220 strážníků, v záloze budou vodní děla, čtyři obrněné transportéry a dva vrtulníky. Posíleny jsou služby v nemocnicích, služby hasičů a záchranářů.

Policejní opatření jsou stejná jako 19. ledna, kdy se měl konat první pochod. Lednovou akci neoprávněně zakázal plzeňský primátor, soud proto rozhodl, že se může konat jindy. Pořadatel Václav Bureš stanovil 1. březen jako reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Podle odborníků na extremismus ji organizuje neonacistický Národní odpor.

Přečteno: 1147x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo