romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pochodu proti rasismu se zúčastnilo 300 lidí

Praha, 4.2.2010 18:27, (ROMEA)

Na dnešním pochodu proti rasismu a neonacismu na pražském Náměstí míru se sešlo okolo 300 účastníků, mezi nimiž převažovali mladí lidé okolo dvaceti let. Akce to byla opravu různorodá, dá se říci, že se jí zúčastnili lidé napříč společností. Asi nejvíce demonstrantů bylo z řad Antify (anarchisti a další odpůrci neonacismu a fašismu), ale v průvodu šli společně s nimi i pankáči, protirasističtí skinheadi, Romové, Židé a čeští vlastenci (ti skuteční, nikoli hitlerovci převlečení za vlastence).

VIDEO
Pochod proti rasismu a neonacismu

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vyznavači tance sv. Víta aneb jak média (ne)informovala o demonstraci proti rasismu

Na náměstí Míru zazněly pouze dva projevy. Jeden z organizátorů, Robert Papoušek, připomněl, proč je pořádání těchto akcí důležité. Proti rasismu se podle jeho slov pořádá málo akcí, neonacisti a fašisti jich pořádají víc, než jejich odpůrci. Proto je třeba se scházet častěji, aby si vláda i veřejnost uvědomily, že proti rasismu je třeba něco dělat. „Dnešním pochodem chceme uctít památku všech, kteří padli za druhé světové války – Židů, partyzánů a českých vlastenců. Nevíme, co by mohlo nastat, kdyby se atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha neuskutečnil, určitě by to ale mělo obrovský dopad na české obyvatele.“

Po něm promluvil romský básník Janko Horváth. Napřed připomněl, že žije v litvínovském Janově, kde proběhl pokus neonacistů o pogrom místních Romů. „Moje rodina si to prožila na vlastní kůži,“ dodal Horváth. Poté vyjádřil své přesvědčení, že proti rasismu je třeba vystupovat jednotně a společně. Na závěr zarecitoval svou báseň, kterou věnoval obětem nacismu ze druhé světové války.

Po ukončení projevů vyrazilo z Náměstí míru zhruba třista lidí průvodem Anglickou ulicí a ulicí Ve Smečkách na Václavské náměstí a odtud přes Staroměstské náměstí a Židovské město k Právnické fakultě na vltavském nábřeží. Vpředu příznivci Antify nesli transparent s nápisem „Společně proti rasismu. Radikálně. Bojovně. Nekompromisně.“ Nejčastěji vyvolávaným heslem bylo: „Nedej náckům žádnou šanci“.

Průvod lemovaly desítky zvědavců, z nichž někteří se na část pochodu přidávali. Od Staroměstského náměstí naopak průvod slábl, na nábřeží došlo již jen asi 200 účastníků pochodu. Zde již žádné projevy nezazněly, organizátoři poděkovali lidem za účast a podporu a akci rozpustili, s tím, že takových pochodů budou pořádat více.

Přečteno: 2871x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo