romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pochody neonacistů skončily fiaskem, ve Zlíně navíc náckové dostali

Praha, 13.6.2009 22:16, (ROMEA)

Akce hrstky neonacistů ve Zlíně, kterou na dnešek svolali na protest proti nedávnému zatčení a obvinění deseti extremistů, se nesetkala s pozitivním přijetím a neonacistická lůza museli čelit otevřenému odporu veřejnosti. Proti asi padesátce neonacistů zde stál zhruba dvojnásobný počet jejich odpůrců, kterým se podařilo obejít policejní kordon, který je odděloval, a na hlavní třídě nácky napadli. Policie zadržela přinejmenším jednoho odpůrce neonacistů.

Na ostatní dnešní akce příznivců neonacismu dorazilo jen několik desítek lidí a obešly se bez incidentů. Protestní pochody se konaly vedle Zlína i v Mladé Boleslavi, Havlíčkově Brodě a Jablonci nad Nisou. Na Hodonínsko je plánován koncert.

V úterý zadržení extremisté čelí obvinění kvůli pořádání koncertů, na nichž byl údajně podporován nacismus a fašismus. Pět z nich je stíháno vazebně. Radikálové proti tomu na různých místech republiky protestovali i v minulých dnech.

Kde konkrétně a zda vůbec dnešní koncert na Hodonínsku bude, není podle policie jasné. Extremisté měli sraz večer v Hodoníně na parkovišti. Do 19:30 tam však dorazilo jen několik jednotlivců. Ve městě dnes pořádají svou akci i antifašisté.

V Jablonci nad Nisou se odpoledne sešlo asi 30 radikálů, neohlášený pochod po chvíli skončil. Policie měla zde stejně jako na dalších místech protestů nad demonstranty jasnou převahu.

Před okresním policejním ředitelstvím v Havlíčkově Brodě demonstrovaly večer zhruba tři desítky lidí. Asi pětiminutový protest byl doprovázený pokřiky "svoboda slova" a "odpor". Delšího trvání a větší účast neměla ani podvečerní akce v Mladé Boleslavi.

Všech deset mužů obviněných kvůli pořádání koncertů patří ke členům neonacistického Národního odporu. Jejich zadržením vyústila podle ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty více než roční práce kriminalistů na případu organizací koncertů, na kterých se prý šířily myšlenky neonacismu, nacionalismu, rasismu a xenofobie. Zároveň se na nich údajně propagovalo hnutí Národní odpor, které je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používaná symboly a kombinace barev odkazující k hitlerovskému Německu.

Radikálové byli obviněni z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Hrozí jim až osm let vězení. V souvislosti se zásahem proti nim poskytuje police ochranu dvacetiletému synovi premiéra Jana Fischera a rodině ministra vnitra Martina Peciny. Podle policie jde o preventivní opatření.

KAM DÁL?

 

Přečteno: 1799x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, Národní Odpor, RazieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo