romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle Čunka mezi lidovci a SZ spor o Romy není, liší se koncepce

Praha, 21.2.2007 17:14, (ČTK)

Rozdílný pohled na řešení situace vystěhovaných romských rodin ze Vsetína není podle vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) koaliční spor mezi lidovci a zelenými. Neshodu ale označil za "zásadní koncepční spor". Řekl to dnes novinářům. Ministryně Džamila Stehlíková (SZ) Čunka v pondělí za vystěhování Romů ze Vsetína ostře kritizovala. Původně pro romské rodiny chtěla dotaci, nyní chystá sbírku.

"Jestli se mnozí domnívají, že vznikl krvelačný boj mezi Jiřím Čunkem a Džamilou Stehlíkovou, alias mezi KDU-ČSL a Stranou zelených, tak tomu tak není. Moje priorita je úplně někde jinde než v kritizování práce mých kolegů," řekl Čunek.

Vsetín, kde byl Čunek starostou, vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města. Část jich radnice přesunula do vsí na Jesenicko a Prostějovsko do polorozpadlých domů. Nemovitosti, v nichž není vždy tekoucí voda či odpad vody, jí mají 20 let splácet. Stehlíková chtěla pro Romy na opravy získat dotaci 1,5 milionu, nyní plánuje sbírku. Státní peníze totiž nelze použít na soukromý majetek.

Čunek dodal, že jeho prioritou není kritizovat práci kolegů z vlády, ale podílet se na přípravě řešení problémů romské komunity v ČR. Vicepremiér připomněl, že podle odborné studie existuje v Česku na 300 chudinských domů či čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. "Tento problém musíme odstraňovat všude, to že jsme začali zrovna ve Vsetíně,..., si vynutila situace," uvedl. Za vystěhování Romů do kontejnerových domů a do vsí v jiných okresech si odcházející vsetínský starosta loni vysloužil kritiku ochránců lidských.

Ministryně dnes odmítla, že by s Čunkem měla spor. Nedorozumění podle ní vzniklo kvůli tomu, že předseda lidovců byl počátkem týdne v Polsku a informace měl pouze z médií. Sdělovací prostředky prý věc zkreslily. Čunek zas uvedl, že ve sporu se Stehlíkovou není nic osobního. Za vyjádřeními ministryně vidí "kombinaci nezkušenosti a politického názoru z úzké skupiny zelených".

Do sbírky, z níž by Romové měli bez pevně stanovených podmínek získat peníze na opravy domů, by podle svých slov nepřispěl. Peníze by věnoval tehdy, pokud by se příjemci například na opravách sami finančně podíleli. Podle Čunka budou finance na opravu domů "vyhozené", pokud se nestanoví jasná pravidla pro jejich získání.

Podle Stehlíkové bude sbírka dlouhodobější a výtěžek poslouží nejen romským rodinám, ale i jiným sociálně ohroženým na Olomoucku a ve Zlínském kraji. "Prvními adepty budou ty dvě romské rodiny, které bydlí na Prostějovsku v nevyhovujících podmínkách," dodala ministryně. Odhaduje, že by se mohl vybrat víc než milion korun.

Premiér Mirek Topolánek novinářům řekl, že o sporu vláda na svém zasedání nehovořila. "Soukromé aktivity ministrů mě nezajímají," uvedl. Připomněl tak, že Stehlíková chce pomoci zorganizováním soukromé sbírky. "Spontánní iniciativa je možná. V této chvíli ale nepovažuji za možné uvolnění peněz z rozpočtu," doplnil premiéra ministr vnitra Ivan Langer.

Přečteno: 1401x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo