romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle Milana Horvátha tancuje Livia Klausová jako Romka

Lysá nad Labem, 11.3.2007 12:30, (ČTK)

Milan Horváth ze Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem byl v sobotu večer prvním tanečníkem Livie Klausové na 10. celostátním reprezentačním romském plesu, který se tradičně uskutečnil pod záštitou první dámy České republiky. "Když zavřu oči, mám pocit, že tancuju s Romkou," vysekl první dámě poklonu podnikatel, který loni z rukou prezidenta Václava Klause převzal Medaili za zásluhy za svůj přínos k integraci romské menšiny do společnosti.

"To pan Horváth je skvělý tanečník, a nejen on. V Lysé se najde vždy spousta skvělých tanečníků," uvedla Klausová, která romský ples v Lysé nad Labem navštívila již podeváté. Do svého programu zařazuje prý tuto akci ráda zejména proto, že se jí líbí její neškrobená atmosféra.

"Všichni se sem chodí pobavit, od malých dětí při předtančení, až po dospělé. Navíc se mi líbí, že to není jen ples místních, ale Romů z celé republiky," řekla Klausová. Počítá i s návštěvou příštího ročníku plesu.

Na Výstaviště v Lysé nad Labem první dáma dorazila kolem 21:00 za potlesku několika stovek Romů a hostů plesu včetně místního starosty Jiřího Havelky v zaplněném sále. Livia Klausová po svém příchodu obešla všechny stoly a s mnoha hosty si potřásla rukou a prohodila pár slov. "Při představování se mladý muži vstává," napomenula při tom s úsměvem mladíka, který první dámě podal ruku vsedě. Zvyk vítat se s návštěvníky plesu tímto způsobem podle první dámy vznikl spontánně při prvním ročníku plesu a od té doby tuto tradici zachovává.

Přestože Livia Klausová přijela na ples mírně nachlazená, vydržela na něm téměř tři hodiny. V atmosféře plné emocí za hudby romské kapely z Nymburka návštěvníci plesu trpělivě čekali, až na ně dojde řada na tanec a někteří poprosili o společné foto.

O tanec s první dámou byl obrovský zájem, během jedné skladby vystřídala zhruba desítku tanečníků. Na mnohé další zájemce se nedostalo. Podle Klausové jí ani nechyběl manžel, který plnil své prezidentské povinnosti na služební cestě. "Na jiných plesech může partner chybět, ale v Lysé nikdy nezůstanu na ocet," smála se.

"Paní Klausová je velmi dobrá tanečnice a jsem rád, že se na mě také dostalo," řekl Radko Lovaš, který na ples přijel z nedalekých Benátek nad Jizerou. Na plesu v Lysé nad Labem byl podruhé, loni mu přání zatancovat si s první dámou nevyšlo, letos si již šanci ujít nenechal.

Přečteno: 1456x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo