romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle Milana Horvátha tancuje Livia Klausová jako Romka

Lysá nad Labem, 11.3.2007 12:30, (ČTK)

Milan Horváth ze Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem byl v sobotu večer prvním tanečníkem Livie Klausové na 10. celostátním reprezentačním romském plesu, který se tradičně uskutečnil pod záštitou první dámy České republiky. "Když zavřu oči, mám pocit, že tancuju s Romkou," vysekl první dámě poklonu podnikatel, který loni z rukou prezidenta Václava Klause převzal Medaili za zásluhy za svůj přínos k integraci romské menšiny do společnosti.

"To pan Horváth je skvělý tanečník, a nejen on. V Lysé se najde vždy spousta skvělých tanečníků," uvedla Klausová, která romský ples v Lysé nad Labem navštívila již podeváté. Do svého programu zařazuje prý tuto akci ráda zejména proto, že se jí líbí její neškrobená atmosféra.

"Všichni se sem chodí pobavit, od malých dětí při předtančení, až po dospělé. Navíc se mi líbí, že to není jen ples místních, ale Romů z celé republiky," řekla Klausová. Počítá i s návštěvou příštího ročníku plesu.

Na Výstaviště v Lysé nad Labem první dáma dorazila kolem 21:00 za potlesku několika stovek Romů a hostů plesu včetně místního starosty Jiřího Havelky v zaplněném sále. Livia Klausová po svém příchodu obešla všechny stoly a s mnoha hosty si potřásla rukou a prohodila pár slov. "Při představování se mladý muži vstává," napomenula při tom s úsměvem mladíka, který první dámě podal ruku vsedě. Zvyk vítat se s návštěvníky plesu tímto způsobem podle první dámy vznikl spontánně při prvním ročníku plesu a od té doby tuto tradici zachovává.

Přestože Livia Klausová přijela na ples mírně nachlazená, vydržela na něm téměř tři hodiny. V atmosféře plné emocí za hudby romské kapely z Nymburka návštěvníci plesu trpělivě čekali, až na ně dojde řada na tanec a někteří poprosili o společné foto.

O tanec s první dámou byl obrovský zájem, během jedné skladby vystřídala zhruba desítku tanečníků. Na mnohé další zájemce se nedostalo. Podle Klausové jí ani nechyběl manžel, který plnil své prezidentské povinnosti na služební cestě. "Na jiných plesech může partner chybět, ale v Lysé nikdy nezůstanu na ocet," smála se.

"Paní Klausová je velmi dobrá tanečnice a jsem rád, že se na mě také dostalo," řekl Radko Lovaš, který na ples přijel z nedalekých Benátek nad Jizerou. Na plesu v Lysé nad Labem byl podruhé, loni mu přání zatancovat si s první dámou nevyšlo, letos si již šanci ujít nenechal.

Přečteno: 1469x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo