romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle Milana Horvátha tancuje Livia Klausová jako Romka

Lysá nad Labem, 11.3.2007 12:30, (ČTK)

Milan Horváth ze Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem byl v sobotu večer prvním tanečníkem Livie Klausové na 10. celostátním reprezentačním romském plesu, který se tradičně uskutečnil pod záštitou první dámy České republiky. "Když zavřu oči, mám pocit, že tancuju s Romkou," vysekl první dámě poklonu podnikatel, který loni z rukou prezidenta Václava Klause převzal Medaili za zásluhy za svůj přínos k integraci romské menšiny do společnosti.

"To pan Horváth je skvělý tanečník, a nejen on. V Lysé se najde vždy spousta skvělých tanečníků," uvedla Klausová, která romský ples v Lysé nad Labem navštívila již podeváté. Do svého programu zařazuje prý tuto akci ráda zejména proto, že se jí líbí její neškrobená atmosféra.

"Všichni se sem chodí pobavit, od malých dětí při předtančení, až po dospělé. Navíc se mi líbí, že to není jen ples místních, ale Romů z celé republiky," řekla Klausová. Počítá i s návštěvou příštího ročníku plesu.

Na Výstaviště v Lysé nad Labem první dáma dorazila kolem 21:00 za potlesku několika stovek Romů a hostů plesu včetně místního starosty Jiřího Havelky v zaplněném sále. Livia Klausová po svém příchodu obešla všechny stoly a s mnoha hosty si potřásla rukou a prohodila pár slov. "Při představování se mladý muži vstává," napomenula při tom s úsměvem mladíka, který první dámě podal ruku vsedě. Zvyk vítat se s návštěvníky plesu tímto způsobem podle první dámy vznikl spontánně při prvním ročníku plesu a od té doby tuto tradici zachovává.

Přestože Livia Klausová přijela na ples mírně nachlazená, vydržela na něm téměř tři hodiny. V atmosféře plné emocí za hudby romské kapely z Nymburka návštěvníci plesu trpělivě čekali, až na ně dojde řada na tanec a někteří poprosili o společné foto.

O tanec s první dámou byl obrovský zájem, během jedné skladby vystřídala zhruba desítku tanečníků. Na mnohé další zájemce se nedostalo. Podle Klausové jí ani nechyběl manžel, který plnil své prezidentské povinnosti na služební cestě. "Na jiných plesech může partner chybět, ale v Lysé nikdy nezůstanu na ocet," smála se.

"Paní Klausová je velmi dobrá tanečnice a jsem rád, že se na mě také dostalo," řekl Radko Lovaš, který na ples přijel z nedalekých Benátek nad Jizerou. Na plesu v Lysé nad Labem byl podruhé, loni mu přání zatancovat si s první dámou nevyšlo, letos si již šanci ujít nenechal.

Přečteno: 1458x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo