romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle Milana Horvátha tancuje Livia Klausová jako Romka

Lysá nad Labem, 11.3.2007 12:30, (ČTK)

Milan Horváth ze Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem byl v sobotu večer prvním tanečníkem Livie Klausové na 10. celostátním reprezentačním romském plesu, který se tradičně uskutečnil pod záštitou první dámy České republiky. "Když zavřu oči, mám pocit, že tancuju s Romkou," vysekl první dámě poklonu podnikatel, který loni z rukou prezidenta Václava Klause převzal Medaili za zásluhy za svůj přínos k integraci romské menšiny do společnosti.

"To pan Horváth je skvělý tanečník, a nejen on. V Lysé se najde vždy spousta skvělých tanečníků," uvedla Klausová, která romský ples v Lysé nad Labem navštívila již podeváté. Do svého programu zařazuje prý tuto akci ráda zejména proto, že se jí líbí její neškrobená atmosféra.

"Všichni se sem chodí pobavit, od malých dětí při předtančení, až po dospělé. Navíc se mi líbí, že to není jen ples místních, ale Romů z celé republiky," řekla Klausová. Počítá i s návštěvou příštího ročníku plesu.

Na Výstaviště v Lysé nad Labem první dáma dorazila kolem 21:00 za potlesku několika stovek Romů a hostů plesu včetně místního starosty Jiřího Havelky v zaplněném sále. Livia Klausová po svém příchodu obešla všechny stoly a s mnoha hosty si potřásla rukou a prohodila pár slov. "Při představování se mladý muži vstává," napomenula při tom s úsměvem mladíka, který první dámě podal ruku vsedě. Zvyk vítat se s návštěvníky plesu tímto způsobem podle první dámy vznikl spontánně při prvním ročníku plesu a od té doby tuto tradici zachovává.

Přestože Livia Klausová přijela na ples mírně nachlazená, vydržela na něm téměř tři hodiny. V atmosféře plné emocí za hudby romské kapely z Nymburka návštěvníci plesu trpělivě čekali, až na ně dojde řada na tanec a někteří poprosili o společné foto.

O tanec s první dámou byl obrovský zájem, během jedné skladby vystřídala zhruba desítku tanečníků. Na mnohé další zájemce se nedostalo. Podle Klausové jí ani nechyběl manžel, který plnil své prezidentské povinnosti na služební cestě. "Na jiných plesech může partner chybět, ale v Lysé nikdy nezůstanu na ocet," smála se.

"Paní Klausová je velmi dobrá tanečnice a jsem rád, že se na mě také dostalo," řekl Radko Lovaš, který na ples přijel z nedalekých Benátek nad Jizerou. Na plesu v Lysé nad Labem byl podruhé, loni mu přání zatancovat si s první dámou nevyšlo, letos si již šanci ujít nenechal.

Přečteno: 1453x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo