romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle norské policie jednal Breivik sám, žádné další "buňky" zřejmě neexistují

Oslo, 11.8.2011 10:00, (ROMEA)

Norští vyšetřovatelé došli k prakticky definitivnímu závěru, že extremista Anders Behring Breivik oba teroristické útoky z 22. července naplánoval, připravil a spáchal zcela sám. Nic nesvědčí o existenci nějakých jiných "buněk", které Breivik naznačil, jde spíše o jeho snahu dodat si důležitosti. Oznámil to dnes v Oslu vyšetřující prokurátor Christian Hatlo.

"Po 40 hodinách Breivikových výslechů je policie prakticky přesvědčena, že atentátník jednal sám," řekl Hatlo podle agentury AP. Policisté dokázali ověřit mnoho z jeho výpovědí o jeho postupu a nenarazili v nich dosud na "žádnou výslovnou lež".

"Proto s určitou mírou spolehlivosti můžeme říct, že jednal sám. Musím ale zdůraznit, že úplně definitivní závěr to ještě není," dodal.

Vyšetřovatelé nadále prověřují Breivikův počítač a záznamy mobilních hovorů, zda nenajdou kontakty s jinými pravicovými extremisty, kteří by ho mohli ovlivnit. Pomáhají v tom i instituce právní ochrany jiných zemí. Například americká policie vyslechla Breivikovu sestru žijící v Los Angeles. Také výsledky zahraničních šetření ale zatím ukazují Breivika jako samotáře.

"Nic nenasvědčuje podezření o zapojení jiných buněk, spíš naopak," zdůraznil Hatlo. Odmítl však sdělit podrobnosti.

Breivik uskutečnil dva útoky, při nichž zabil 77 lidí. Z toho osm výbuchem autobomby v centru Osla a 69 střelbou na nedalekém ostrově Utöya. Hrozí mu za to nejméně 21 let vězení.

Norská policie dnes znovu odmítla kolující názor, že na Breivikovy útoky reagovala pozdě a špatně. Konat mohla jen na základě informací, které měla tehdy k dispozici.

"Jsme přesvědčeni, že jsme odvedli to nejlepší, co jsme mohli, abychom zvládli situaci podle toho, jak se nám jevila v daný okamžik," řekl podle agentury AFP policejní šéf Johan Fredriksen.

Již dříve obhajoval rozhodnutí vyslat zásahovou jednotku na ostrov Utöya autem a na gumových člunech, protože policejní vrtulník by tolik ozbrojených mužů neuvezl a musel by letět několikrát, což by akci zdrželo. "Policejní vrtulník je technicky sofistikovaný stroj, určený především k velení v akcích, pozorování, dokumentování a pátrání. Není určený pro ozbrojené zásahy," řekl.

KAM DÁL?
 
František Kostlán: Terorismus v Norsku vyklíčil z fanatismu, nikoli ze šílenství
Breivik měl prý příliš kontaktů na to, že má být "osamělý vlk"
Politologové objasňují proč jsou teroristy i Evropané.
Čeští neonacisté oslavují masového vraha z Norska
Norský soud uvalil osmitýdenní vazbu na pravicového extremistu
ENAR v souvislosti s Norskem: Přijměte opatření proti pravicovému extremismu
Sky News: Špionážní sitě selhaly. Odvrátily pozornost od ultrapravicového extremismu
EXPO: Masový vrah z Norska byl členem nacistického webového fóra
Masakr v Norsku: Pravicový extremista má na svědomí 92 lidských životů

  

Přečteno: 681x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo