romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle zkušeností britských učitelů dosahují romské děti na běžných školách dobrých výsledků

Praha, 15.2.2012 11:11, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V různých městech Česka proběhla v minulých dnech série seminářů, kde se pedagogové z Velké Británie se svými českými protějšky podělili o zkušenosti se vzděláváním Romů. Hlavním tématem byla britská praxe se začleňováním Romů do běžných škol, což se u drtivé většiny z nich daří. Jak ukázala studie prezentovaná na semináři, romští žáci z českých nebo slovenských praktických škol rychle dohnali své vrstevníky a na standardních britských školách dosahují průměrných výsledků.

VIDEO
Lucie Fremlová: V Británi jsou romské děti v běžných školách

Semináře pořádané britskou nevládní organizací Equality, Britským velvyslanectvím a vládní Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách navázaly na pilotní studii nazvanou “Od segregace k inkluzi”. Tu zpracovala organizace Equality v roce 2011 s cílovou skupinou Romů z ČR a SR. Ze závěrů studie vyplývá, že romské žáky lze bez větších problemů zařadit do běžných britských škol, přestože předtím 85 % z nich navštěvovalo ve svých domovských zemích školy praktické.

Britská velvyslankyně Sian MacLeod k seminářům řekla: “Pevně věřím, že každému dítěti by měla být dána šance, aby plně využilo svůj potenciál. Doufám, že tato série seminářů napomůže informované debatě o daném tématu, a že svým skromným dílem přispěje k lepší budoucnosti dětí ze sociálně znevýhodněných komunit. Je v zájmu všech, aby tyto děti usilovaly o co nejvyšší vzdělávací mety a aktivně pak přispívaly k existenci zdravé, tolerantní a prosperující společnosti.“

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková pak podotkla: “Neúměrně vysoké počty romských dětí v praktických školách jsou problémem, se kterým se české školství potýká dlouhodobě. Výzkumy České školní inspekce ukázaly, že v některých krajích navštěvuje praktické školy téměř padesát procent romských žáků. V místech, kde působí vládní Agentura pro sociální začleňování, se společně s místními partnery snažíme intenzivně pracovat na podpoře začleňování romských žáků z vyloučených lokalit do běžných škol. Proto pro nás a naše partnery byly tyto semináře velmi cennou možností k získání inspirace pro další práci. Kvalitní vzdělání je totiž jedním z nejvýznamnějších impulsů k tomu, aby tyto děti v dospělosti mohly vykročit z kruhu chudoby, do kterého se narodily.”

Semináře byly uspořádány pro všechny zainteresované z řad odborné veřejnosti, zejména pro ředitele, učitele a asistenty učitelů základních škol a základních škol praktických, zaměstnance místních a krajských úřadů, v jejichž kompetenci je oblast školství, sociálních věcí a sociálního začleňování, pracovníky neziskových organizací pracujících s romskou komunitou a další.

Na seminářích vystoupili učitelé, komunitní pracovníci a vzdělávací poradci z britských měst Leicester, Rotherham nebo Peterborough, kde žije početná romská komunita. Učitel Mark Penfold z Babington Community College sídlící v Leicesteru uvedl: „Našich 70 romských žáků se s naší školou sžilo velmi dobře. Samozřejmě, stejně jako v jakékoliv skupině dětí, někteří udělali úžasný pokrok a jiní potřebují trochu větší asistenci. Všechny tyto děti jsou ale pro školu velkým přínosem. Zrovna teď třeba připravují naši romští žáci a žákyně muzikál. Původně jsem chtěl, aby jeho tématem byla romská historie a kultura. Sami si ale raději vybrali téma, jaké to je přistěhovat se do Leicesteru a žít tady. Zajímá je více současnost a budoucnost než minulost.”

Zajímavé bylo například i vystoupení Margaret Campbell, hlavní vzdělávací konzultantky místního úřadu v Bradfordu pro program dosahování dobrých výsledků v komunitách Romů, Gypsies a Travellers: "V britském vzdělávacím systému máme řadu příkladů dobré praxe, ale nemůžeme předstírat, že jsme se v minulosti chyb nedopustili. To vše jsou léta práce, behem nichž jsme se poučili z vlastních chyb a nedostatků. Jediná věc, která v britském školském systému nemá místo, je rasismus. Ať už mezi učiteli či mezi žáky. Není možné oddělit určitou skupinu žáků jen na základě jejich etnicity. A pokud by se tak stalo, máme velmi dobré právní nástroje na to, abychom takové projevy rasismu zastavili a předešli jejich opakování."

Přečteno: 1874x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo