romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pohřbu Martina Hospodiho, zabitého šípem po výstřelu z kuše, se zúčastnilo okolo osmdesáti Romů

Karviná, 16.5.2012 15:42, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

Smutek, pláč, ale také zloba. Taková atmosféra provázela pohřeb devětatřicetiletého Martina Hospodiho v Karviné, kterého se účastnily desítky Romů. Informoval o tom server iDnes.cz.

Martina Hospodiho zabil v Chotěbuzi střelec Jaroslav Šebesta výstřelem z kuše, údajně ze strachu před čtyřmi Romy. Ti ovšem tvrdí, že přišli sbírat šrot ze zbořeniště, nikoli krást. Pohřeb se několikrát odkládal, jednou kvůli zdravotnímu stavu Hospodiho rodičů žijících ve východoslovenském Jastrabie, i proto, že na cestu a obřad neměli peníze.

Poslední rozloučení se koná v římskokatolické kapličce v Karviné-Starém Městě, ještě předtím karvinskou čtvrtí prošel smuteční průvod. "Byl to důstojný obřad, kterého se zúčastnilo přes osmdesát Romů. Čekali jsme trochu větší účast," řekl serveru Romea.cz Kumar Vishwanathan, předseda sdružení Vzájemné soužití. Smuteční hosté se po obřadu rozešli.

Během obřadu, při otevření rakve, propukly emoce naplno. "Jednoznačně to byla vražda. Nešli jsme tam krást, jen jsme se dívali po nepotřebném šrotu. Ten chlap mířil Martinovi na hlavu v době, kdy jsme už nasedali do auta," opakoval Martinův bratranec Gabriel Gujda.

Z Ostravy přijela i romská žena, která však nechtěla zveřejnit jméno. "Je to strašné, musela jsem přijet. Útoků na Romy přibývá, mám obavy, kde se to zastaví," konstatovala.

Průběh smutečního aktu dosud nikdo nenarušil. Příznivci střelce chystají akci do Chotěbuzi až na víkend. Střelec Šebesta zůstává na svobodě, ale čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, za což může jít na deset až šestnáct let za mříže.

Rodina pozůstalého je velmi chudá. I proto se na jeho pohřeb konala neveřejná sbírka. Romové na Karvinsku vybrali mezi sebou dostatek peněz na důstojné poslední rozloučení. V zajištění pohřbu pomohli i dárci a sponzoři.

Kumar Vishwanathan, jehio sdružení Vzájemné soužití pomáhalo příbuzným zabitého muže shánět peníze na vše, co souvisí s obřadem, upozorňuje, že je nutné utlumit vášně a vzájemnou nenávist, jinak na to doplatí obě komunity.

fk. iDnes.cz
Přečteno: 1864x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo