romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokud se dvěma klukům prokáže, že podpálili hrad Krásna Hôrka, budou možná platit do konce života

Bratislava, 29.3.2012 11:39, (ROMEA)
ilustrační foto

Podle slovenských médií zapálili hrad Krásna Hôrka na Slovensku dva chlapci ve věku 11 a 12 let. Na jejich informace se však nedá spolehnout, od počátku v této kauze informují velmi podivně.

Pokud soud potvrdí, že požár zavinili, budou možná splácet škodu celý život. Server tvnoviny.sk konstatuje, že pojišťovna se plné částky asi nikdy nedočká. Pojišťovna odhadla škodu na osm miliónů eur (asi 196 miliónů Kč). „Pojišťovna má nárok na stoprocentní vymáhání částky, pokud je právoplatně rozhodnuto o vině osoby, která škodu způsobila,“ uvedla Zuzana Hliváková z pojišťovny Generali Slovensko, která je spolupojišťovatelem hradu Krásna Hôrka.

Pokud je viník mladší než 14 let, pojišťovna může škodu vymáhat od jeho zákonného zástupce, čili od rodičů. Pokud viník pohledávku nesplácí, přichází v úvahu exekuce jeho majetku. „Při mnohamiliónových škodách není možné vymáhat celou částku,“ připustila Hliváková.

Dva kluci si podle dosavadních informací některých médií 10. března zapalovali cigaretu pod hradem, od ohně vzplála suchá tráva a silný vítr způsobil, že oheň zasáhl i střechu hradu. Střecha hradu shořela a poškozena byla i vnitřní část. Přes 90 % exponátů se podařilo zachránit.

Od požáru údajně převládá mezi místními obyvateli napětí. "Bílí" prý obviňují Romy, že zničili hrad, který lákal do obce turisty. První dny po požáru Romové nepouštěli své děti do školy, protože se obávali msty. V obci pod hradem uspořádala protest extrémně pravicová strana Slovenská pospolitost. V pochodu do romské osady jim zabránila policie.

Romský poslanec Košického samosprávního kraje Gejza Milko se chlapců zastal. „Tyto děti pocházejí ze slušných romských rodin. Pravidelně chodí do školy, jejich rodiče pracují a mají vlastní bydlení,“ uvedl poslanec.

VIDEO
Krásná Hôrka: Cigáni hasili co gádžové zanedbali

Na tyto informace se ovšem nedá příliš spolehnout. Mohou být pravdivé i zcela zavádějící. Vyvodit se to dá ze způsobu, jakým o věci slovenská (i některá česká) média dosud informovala. Ta zprvu tvrdila, že Krásnou Hôrku podpálili Romové z místní osady, když vypalovali trávu. Slovenský ministr kultury Daniel Krajcer ihned "ostře kritizoval skutečnost, že požár pravděpodobně způsobili nepřizpůsobiví občané, kteří žijí nedaleko hradu".

Z dospělých Romů se v médiích náhle staly děti: TV JOJ informovala, že za požár mohou romské děti, které pod hradem vypalovaly trávu. Potom se ukázala jako nepravdivá informace o vypalování trávy. Média začala informovat o tom, že trávu ve skutečnosti zapálily dva chlapci ve věku 11 a 12 let, když se pokoušeli zapálit si cigaretu.

Při hašení pomáhali i lidé z přilehlé romské osady. Jak řekli serveru váš.čas.sk, "rodiny chlapců nežijí u nich v osadě, ale přímo v obci. Takže od původního ztvrzení, že požár způsobili Romové z osady vypalováním trávy se celá informace posunula do roviny, že požár způsobili dva kluci, když si chtěli zakouřit. A ty dvě děti nejsou pravděpodobně z romské osady, ale přímo z obce Krásnohorské podhradie.

Dodnes není jisté, že požár skutečně způsobili tito dva chlapci. Ale i kdyby šlo o romské kluky, otázkou by pořád zůstávalo, jak mohla od hořící trávy chytit tak rychle střecha hradu. Vysvětlení ovšem nenajdeme v médiích, ale na oficiální stránce obce Krásnohorské podhradie. Historik umění Július Barczi, expert na sídla a sbírky rodu Andrássy, zde mj. v době, kdy se psalo o vypalování trávy, napsal:

"Třeba si však uvědomit jednu zásadní skutečnost, že žhář, tedy člověk, který oheň založil, není přímo odpovědný za to, že hrad vyhořel. Kolem hradu se nachází přebujelý křovinatý porost, spadlé stromy a suchá tráva, což je ideální prostředí pro vznik lesního požáru. Před několika lety byl završen spor mezi SNM - Muzeem Betliar a Státními lesy o hradní kopec, který nakonec získalo muzeum. Jeho údržba a čištění byly tedy v plné kompetenci Betliarska administrativy, která dokonce v rámci své struktury má i oddělení historické zeleně...
Média a diskusní fóra přinesla informace o tom, že původcem požáru byli Romové... Tuto informaci si bez váhání osvojila i ředitelka Muzea Betliar Eva Lazarová, která dokonce kritizovala nízké pokuty za vypalování trávy... Pálení trávy je zakázáno a určitě nesprávné, ale stejně scestné je "házení" viny na "neznámého pachatele", zvláště pokud je příslušníkem minority, v zájmu odpoutání pozornosti od vlastní míry odpovědnosti."

VIDEO
Krásná Hôrka: Cigáni hasili co gádžové zanedbali

KAM DÁL??
Mediální příběh: Jak Romové zapálili hrad Krásná Hôrka

Přečteno: 2109x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Média, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo