romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokus o neonacistický pogrom na janovské Romy

Litvínov/Janov, 20.10.2008 17:17, (ROMEA - VIDEO)

Dnešní akce neonacistů v Litvínově a místní části Janov si vyžádala dva zraněné, jednoho policistu a jednoho z radikálů. Oba jsou v nemocnici. Policie zadržela čtyři lidi, dva na náměstí Míru a dva při střetech v Janově. Všichni napadli policisty a jsou podezřelí z útoku na veřejného činitele. Dalších šest lidí policie předvedla k podání vysvětlení, v jejich autech totiž našla zbraně. ČTK to řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

VIDEO
Demonstrace Romů proti neonacismu v Janově
Neonacisté v Janově

NEPŘEHLÉDNĚTE
Při sobotní akci neonacistů v Litvínově byli zraněni tři policisté
Za řádění v Litvínově obviněn jeden neonacista

Situace v litvínovské čtvrti Janov, kde dnes policie zasahovala proti agresivním neonacistům, se zklidnila kolem 17:00. Neonacisté čtvrť opustili a většina z nich odešla zpět na litvínovské nádraží, část z nich už z města odjela. Rozešla se i většina Romů a místních občanů.

Akce svolaná Dělnickou stranou měla být odpovědí na výpady Romů vůči členům hlídek takzvaných ochranných sborů této extrémně pravicové strany, kteří přijeli začátkem října monitorovat situaci na sídliště Janov.

Policie proti agresivním neonacistům v Janově použila vodní dělo a petardy. Neonacisté házeli kameny. Asi 300 Romů, anarchistů a antifašistů se chovalo klidně. Vyslyšeli tak výzvu zastupitele Obrnic Radka Grundzy, který je vyzval ke klidu. Romové se nenechali vyprovokovat neonacisty. Neonacisté vykřikovali rasistická hesla a útočili i na novináře.

Kolem tří stovek nejdříve neozbrojených Romů se shromáždilo u klubu Calypso na litvínovském sídlišti Janov už kolem 13 hodiny. Sídliště bylo jinak zcela vyprázdněné. V rukou drželi protirasistické transparenty Češi k Romům, Kdo nakonec musí vytvářet domobranu, Co na hlavě, to v hlavě, Stop nacismu, Uběhlo 63 let, hlídky SS už nikdy zpět.

Na základě informací, že policistům se nepodařilo neonacisty udržet na náměstí se začali Romové vyzbrojovat klacky. Policie a Radek Grundza, zastupitel z Obrnic, vyzval kolem 15 hodiny megafonem Romy, aby dodržovali pořádek a nenechali se neonacisty vyprovokovat k násilnostem.

Asi 200-300 neonacistů dorazilo na litvínovské nádraží kolem 13:30. Ozbrojení a agresivní neonacisté na litvínovském nádraží napadli fotografa, kterého brutálně zkopali. Mezi neonacisty byla i dívka, která se zúčastnila provokace Dělnické strany před několika týdny. "Serte na to, přece si kvůli nějakými debilovi nenecháme zkazit celou akci," nabádala své soukmenovce podle Deníku.cz "křehká dívenka."

Neonacisté na náměstí Míru dorazili kolem 14:00. Policisté jim v tom nezabránili. Když neonacisté dorazili na náměstí, zástupce Dělnické strany volal do megafonu na nepovoleném shromáždění: "Stop černému rasismu, Čechy Čechům."

Těžkooděnci je nejdříve obklíčili. Starosta Litvínova Milan Šťovíček (ODS) oznámil neonacistům, že jde o nepovolenou akci a byl vypískán. "Odpor! Odpor!" řvali agresivní neonacisté a starostu musela před napadením bránit policie. Policisté starostu nakonec evakuovali z náměstí. Neonacisté vystupňovali svou agresi a začali na policisty házet dlažební kostky. Rozbíjeli výlohy a napadali nic netušící přihlížející. Napsal server Deník.cz.

Asi 200 neonacistům se pak podařilo utéct z náměstí. Běželi mezi panelovými domy a ničili automobily. Později se sešikovali v Podkrušnohorské ulicí a šli na sídliště Janov, kde se snažili napadnout poklidně demonstrující Romy proti neonacismu. Napadali i novináře, kteří o akci informovali.

Části neonacistů se v litvínovské části Janov podařilo již při druhém střetu obejít stojící kordon policistů a dav místních Romů a pokusili se je napadnout z druhé strany. Policie na poslední chvíli střetu zabránila.

Policie proti neonacistů zasáhla celkem třikrát. Nasadila proti nim i vodní dělo, radikálové na policisty útočili skleněnými lahvemi a kameny, snažili se zaútočit i na několik novinářů. Rozvášněné neonacisty, kterých už ale bylo zhruba jen 100, uklidňoval i antikonfliktní tým. "Právě na policistku z tohoto týmu jeden ze zadržených radikálů zaútočil," řekla Světláková.

Celé akce se zúčastnilo na 300 policistů, vlastnímu střetu bránila jízdní policie a několik desítek těžkooděnců. Při útocích radikálů bylo kameny poškozeno i několik aut a radikálové se bránili útoku policistů tím, že vždy zahradili silnici kontejnery na odpad.

Hlavní janovská ulice připomínala odpoledne válečnou zónu, z okolních panelových domů sledovali střety neonacistů s policií místní obyvatelé.

Radiožurnál uvedl, že akce neonacistů narušila také průběh voleb v Litvínově. Volební komise z Janova totiž nemohly dodat kvůli pochodu lístky k přečtení na radnici včas.

Neonacisté se po čtyřech hodinách rozešli, část z nich odjela osobními automobily, část odjela tramvají do Mostu. Původně dnes dorazilo do Litvínova na 300 neonacistů a příznivců Dělnické strany, Autonomních nacionalistů a Národního odporu.

S agresivními neonacisty a příznivci Dělnické strany měli problémy i v nedalekém Mostě. Neonacisté chtěli napadnout novináře, kterým se ale podařilo z místa ujet. Novinářům to řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

KAM DÁL
Za řádění v Litvínově obviněn jeden neonacista
Romové vyhnali ze sídliště Janov Dělnickou stranu, místopředseda vyhrožuje odvetou
Dělnická strana vyšle do litvínovského sídliště ochranné sbory
Ústecká ODS představila protiromskou kampaň
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS
Provokace proti Romům v Ústí nad Labem

KOMENTÁŘE
Janov - začátek války?
Romale, zakládejte domobrany proti pogromům
V Janově zvítězil především rozum

Chyba, pane Vandasi, zásadní politická chyba!

Spontánní demo vepřových mozků
Za rudou kamufláží hnědé jádro

Kdo seje vítr, sklízí bouři
Romové jako cesta k politické moci?
Populistická kampaň ODS
Tak makejte, gádžové

ČTK, ROMEA, , Deník.cz,
Přečteno: 6544x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Janov, Volby, 2008, Neonacismus, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo