romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokus o pogrom na Romech v Havířově, obžalovaní vinu odmítají

Ostrava/Havířov - AKTUALIZOVÁNO O DALŠÍ PODROBNOSTI, 19.10.2009 16:35, (ROMEA)

Krajský soud v Ostravě dnes začal řešit případ rasově motivovaného útoku na několik Romů v Havířově na Karvinsku. Skupina neonacistů tam loni v listopadu napadla několik lidí. Sedmnáctiletý romský mladík utrpěl vážná zranění a dosud má následky. Jednomu z obžalovaných v době útoku ještě nebylo 18 let. Hlavní líčení je proto neveřejné. Veřejnost bude mít přístup až na vyhlášení rozsudku.

K soudu se dnes dostavilo šest s osmi obžalovaných, dva se omluvili, jeden z nich je v zahraničí. Soud dnes vyslechl pouze obžalované, kteří svou vinu popřeli. "Někteří obžalovaní odmítli vypovídat a ti kteří vypovídali se k útoku nepřiznali. Doznávají pouze to, že na místo přijeli dvěma vozidly, vystoupili, procházeli se, šli se podívat za známými a žádného útoku se nedopustili," uvedl spolupracovník serveru Romea.cz, který případ sleduje.

Obžalovaní tvrdí, že pouze viděli jak někdo někoho mlátí a šli se na incident podívat. "Podle právníka Romana Krakovky nebyli žádné rozpory ve výpovědi před policisty a dnešním soudem. Bude tedy záležet, jak vypovědí svědci, kteří zítra soud předvolá," dodal spolupracovník serveru Romea.cz.

„Bylo to jako v americkém akčním filmu,“ řekl očitý svědek, který si nepřeje být jmenován. V noci 8. listopadu 2008 viděl z okna svého bytu, jak skupina maskovaných a ozbrojených mužů dorazil třemi auty do ulice Jarošové v Havířově-Šumbarku, vyskočili z auta a napadli dva nezletilé Romy J.H. a P.S. Po krátkém pronásledování strhli J.H. k zemi, zbili ho a surově kopali, zejména do hlavy a do nohou. P.S. stačil z místa činu včas uprchnout.


Martin Šebest, jeden z obžalovaných, před soudní síní

Útočníci pak bleskově naskočili do auta a přemístili se do havířovské čtvrti Prostřední Suchá, kde si vytipovali dalšího náhodně procházejícího romského mladíka. Pronásledovali ho, avšak nedostihli. Poté se ve stejné čtvrti pokusili napadnout dalšího Roma, který se však stačil uchýlit do vrátnice ubytovny. Tam jeho napadení zabránili ukrajinští dělníci.

Vrchní soud v Olomouci dospěl k závěru, že útok by vedl k smrti mladíka, kdyby očití svědci z okolních domů incident neviděli a nevyzvali útočníky k ukončení své činnosti. Na základě informací o předchozí činnosti obžalovaných v neonacistickém hnutí a dalších důkazů soud posoudil, že mladík byl napaden hlavně kvůli tomu, že je Rom.

Podle obžaloby útočníci jednali po předchozí domluvě a se záměrem napadat náhodně vybrané Romy. Své oběti neznali, nemohli vědět, zda napadený kdy někomu ublížil, nešlo jim o to potrestat nějaký předchozí trestný čin, šli zabít lidi jiného etnika.

Podle znaleckého posudku z oboru zdravotnictví způsobili útočníci napadenému J.H. „těžká zranění, která vážně ohrožovala jeho život“. Bez rychlého poskytnutí lékařské pomoci a několika úspěšných a velice nákladných operací by napadený zemřel. K nitrolebnímu poranění nevedly jen kopy útočníků, ale i to, že při mlácení používali kovový klíč, nazývaný gola, a teleskopický obušek o délce 65 cm, které byly policií zajištěny.

Poškozený má trvalé následky, kvůli nimž musel ukončit studium a zřejmě už nebude nikdy schopen pracovat. Podle lékařské zprávy má nárok na stotisícové odškodné. Mnohem vyšší částku zaplatí obžalovaní v případě jejich odsouzení za náklady léčení.

Obžalováni jsou známé firmy

Policii se podařilo identifikovat osm útočníků, jeden z nich je místní úředník. Podle očitých svědků útočníků bylo ale více. Část obviněných mladíku několik měsíců trávila ve vazbě, nyní jsou obžalováni z trestných činů těžké újmy na zdraví s rasistickým motivem a z výtržnictví.

Policejní databáze je už před tím vedla jako agresivní fotbalové chuligány nebo neonacisty. Podle sdružení Antifašistická akce obžalovaní z Havířova patří ke skupině Thugs Havířov, jednomu z největších fanklubů Baníku Ostrava. Jeden z nich, M.K. je navíc aktivní člen Národního odporu, nejnebezpečnější neonacistické skupiny v ČR.

Brutální útočníci jsou na svobodě

Vyšetřování bylo od začátku vedeno pod přísným policejním embargem. Díky vynikající práci vyšetřovatelů bylo mimořádně úspěšné. Osm podezřelých z útoku se podařilo dopadnout a najít dostatek důkazu na podání obžaloby. Trestní řízení však doprovázejí značné průtahy způsobené tím, že případ místo ostravské mordparty vyšetřovala okresní kriminálka. Přitom od začátku bylo jasné, že jde o závažný trestný čin: útok byl veden tak, že útočníci si museli být vědomi, že svým mimořádně brutálním jednáním mohou napadeného i zabít.

Na rozdíl od pozdějšího žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově nebyl do vyšetřování případu zapojen Útvar pro odhalení organizovaného zločinu (ÚOOZ). Právě ten mohl poskytovat důležité informace o případném pozadí útoku a prošetřit podezření z existence organizované skupiny, která podobné akce provádí opakovaně na Ostravsku i jinde. I kvůli těmto pochybením obžalovaní jsou dnes vesměs stíháni na svobodě.

Na žádost Okresního soudu v Karviné Vrchní soud v Olomouci věc nakonec předal Krajskému soudu v Ostravě, který řeší závažnou trestní činnost. Podle charakteru útoku a jeho motivu, mimořádně brutálního způsobu jeho provedení a užití síly velké intenzity lze dovodit, že pachatelé mohli jednat v úmyslu poškozeného usmrtit, a to nejméně v úmyslu nepřímém, tedy s vědomím, že svým jednáním mohou způsobit smrt člověka, a že tedy jednání pachatelů by mohlo být kvalifikováno jako pokus trestného činu vraždy,“ řekl dnes zástupce poškozeného.

Proč se o útoku rok nevědělo?

Případ není ojedinělý. V Havířově skoro každý měsíc probíhají podobné trestné výpravy neonacistů. Romové se už vícekrát museli zabarikádovat, aby je zběsilí násilníci nenapadli. Do Havířova-Šumbarku, kde vládne velká nezaměstnanost, byl během posledních let nastěhován velký počet Romů. I proto se tato lokalita stala podobně jako Litvínov-Janov oblíbeným terčem neonacistů. Napadení Romové často nepodávají trestní oznámení ze strachu z pomsty útočníků. (Viz např. ZDE)

Záhadné na celé věci je, proč policie téměř rok odmítala poskytnout jakékoliv bližší informace o útoku. Poté, co stručná, avšak nekonkrétní zpráva přece jen unikla na veřejnost, desítky ostravských Romů se ozbrojily, schovaly své rodiny na půdách domů a objížděly začátkem prosince roku 2008 městské části Ostravy s větším počtem romských obyvatel, aby zabránila dalším útokům ze strany neonacistů. (Viz i ZDE)

Předseda Sdružení Romů severní Moravy Milan Ferenc po útoku dokonce vyzval otevřeným dopisem předsedu vlády a další představitele českého státu, aby „se urychleně zasadili o zrušení neonacistických organizací“. Jinak by došlo k hromadné emigrací Romů z České republiky do Kanady. „Proto vás vyzýváme, abyste nezůstávali lhostejní k provokacím, které mohou vyvrcholit až k masovému vraždění nevinných lidí. Smutné a hanebné je i to, že nebezpečí nehrozí jen od samotných členů neonacismu, ale i od některých spoluobčanů, kteří sympatizují s neonacisty," doplnil Ferenc. (Viz i ZDE nebo ZDE)

O případu jako první podrobně informovalo a fotografie obžalovaných zveřejnilo volné sdružení Antifašistická akce. Její rozsáhlá reportáž však byla médií zcela přehlížená.

Soudní stání probíhá u Krajského soudu v Ostravě na adrese Havlíčkovo nábřeží 1835/34, číslo dveří 10 přízemí budovy A. Poškozeného zastupuje Mgr. Roman Krakovka, advokát Advokátní kanceláře Miketa a partneři, s finanční podporou ROMEA, o.s.

Přečteno: 3226x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo