romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokus o pogrom Romů v Havířově opět před soudem

Ostrava, 7.12.2009 14:50, (ROMEA)

Ostravský krajský soud dnes pokračoval v projednávání případu rasově motivovaného útoku na Romy v Havířově a Prostřední Suché ve Slezsku. Skupina rasistických násilníků tam loni v listopadu postupně napadla několik lidí. Sedmnáctiletý romský mladík (v době činu šestnáctiletý) utrpěl vážná zranění, podle lékařského dobrozdání byl na pokraji smrti, dodnes má vážné následky. Jednomu z obžalovaných v době útoku ještě nebylo 18 let. Hlavní líčení je proto neveřejné.

Během stání vypovídal kapitán Rostislav Chobola, policejní odborník na extremismus, který soud seznámil s předchozí činností obžalovaných, především s tím, který z nich se dříve účastnil neonacistických akcí, a jakých. Policejní databáze už před tím vedla obžalované jako agresivní fotbalové chuligány nebo neonacisty. Obžalovaní patří k Thugs Havířov, což je fanklub Baníku Ostrava. Jeden z obžalovaných, M.K. je navíc aktivní člen Národního odporu, nejnebezpečnější neonacistické skupiny v ČR.

Byli také vyslechnuti někteří svědci z domů, které stojí v okolí místa napadení. Podle právního zástupce poškozených Romana Krakovky jejich výslech nepřinesl výraznější důkazní posun. Občanské sdružení ROMEA finančně zajišťuje právní pomoc obětem brutálního útoku.

Podle informací serveru Romea.cz se někteří romští svědci k soudu nedostavili. „Myslím, že nepřišli ze strachu před následky,“ řekl nám k tomu Markus Pape, aktivista prosazující lidská práva Romů a zmocněnec rodiny malé Natálky Kudrikové. Tomu by odpovídalo i naše dřívější zjištění: Z domu, který bezprostředně sousedí s místem činu, se odstěhovala rodina, protože jí kdosi vyhrožoval, že pokud půjde k soudu, tak si to odnese.

Vypovídali i svědci obhajoby, kteří se soustředili především na dokazování toho, že obvinění jsou slušní lidé, kteří by se žádného napadení Romů nezúčastnili.

Vězeňská služba z vězení předvedla bývalého čelního představitel neonacistických organizací na severu Moravy a ve Slezsku Davida Dembinského. Podle spisu byl Dembinski v určitém spojení s obžalovanými. "Sám proto z vězení napsal, že chce ve věci vypovídat. Požádal, aby byl předveden. Dnes ale uvedl, že obžalované vůbec nezná. Bylo to jen sehrané divadlo," řekl ČTK Markus Pape z romské organizace ROMEA, který je s případem seznámen.

Dembinski se před lety velmi aktivně angažoval v ultrapravicových a neonacistických organizacích. Za Republikány Miroslava Sládka dokonce kandidoval do ostravského zastupitelstva. Zakládal neonacistickou organizaci Národní odpor Slezsko. Letos byl v Ostravě pravomocně odsouzen k tříletému trestu za vydírání. Násilím převzal od podnikatele restauraci. Ostravský okresní soud bude ještě řešit i střelbu ve Stodolní ulici. Tam si údajně Dembinski s pistolí v ruce vyřizoval účty s jiným podnikatelem.

Soud také nařídil psychologické vyšetření poškozených, které má posoudit věrohodnost jejich výpovědí. Toto vyšetření prosadila obhajoba. Podle Krakovky je lepší absolvovat toto vyšetření nyní, protože v případném odvolacím řízení by to kvůli neexistenci tohoto vyšetření mohl Vrchní soud celé řízení vrátit na začátek.

„Posuzování bude postaveno na nepřímých důkazech, výsledek bych nepředjímal,“ odpověděl Krakovka na naši otázku, zda se dá na základě dosavadních důkazů odhadnout, jak dopadne líčení. Vzápětí k tomu dodal, že „rozsudek bude podmíněn tím, jakým způsobem soud posoudí účast jednotlivých obžalovaných na spáchání skutku.“ Markus Pape se domnívá, že soud tomuto případu nepřikládá takový význam, jaký by si zasloužil: „Podle mě je dostatek důkazů pro to, aby byli všichni obžalovaní odsouzeni za pokus o rasistickou vraždu ve spolupachatelství.“

Podle znaleckého posudku z oboru zdravotnictví způsobili útočníci napadenému J.H. „těžká zranění, která vážně ohrožovala jeho život“. Bez rychlého poskytnutí lékařské pomoci a několika úspěšných a velice nákladných operací by napadený zemřel. K nitrolebnímu poranění nevedly jen kopy útočníků, ale i to, že při mlácení používali kovový klíč, nazývaný gola, a teleskopický obušek o délce 65 cm, které byly policií zajištěny.

Poškozený má trvalé následky, kvůli nimž musel ukončit studium. Podle lékařské zprávy má nárok na stotisícové odškodné. Mnohem vyšší částku zaplatí obžalovaní v případě jejich odsouzení za náklady léčení.

Stání bylo odročeno na 22. a 23. února 2009.

KAM DÁL:
Pokus o pogrom na Romech v Havířově, obžalovaní vinu odmítají

Přečteno: 2255x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo