romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokus o pogrom ve Varnsdorfu on-line: Etničtí Češi zaútočili na policisty a prorazili jejich kordon. Policie bránila ubytovnu Sport, kde bydlí Romové.

Varnsdorf, 3.9.2011 20:32, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

Několik stovek etnických Čechů pochodovalo dnes dvě hodiny Varnsdorfem, chtěli se dostat k Romy obývané ubytovně Sport. Na náměstí se jich sešlo asi 250, k davu se po cestě městem přidávaly další stovky lidí. Policie nakonec před 19:00 uzavřela všechny ulice vedoucí k ubytovně a protestující zastavila. Protestní shromáždění proti růstu kriminality Romů ve Šluknovském výběžku svolalo bez oficiálního ohlášení neonacistické hnutí Svobodná mládež. U ubytovny se už od odpoledne shromažďovali místní Romové, chtěli se bránit případnému útoku.

PRŮBĚŽNÉ ZPRAVODAJSTVÍ

20:31
Děkujeme za pozornost. Server Romea.cz ukončuje on-line přenos. Další informace se dozvíte v následujících článcích.
20:26
Naši spolupracovníci hlásí výbuch dvou dělobuchů, které hodila skupinka radikálů. Neonacisté křičí, že až policisté odejdou stejně na Romy zaútočí. Na náměstí právě někdo odpaluje ohňostroj...
20:00
Situace se opět zklidnila. Před ubytovnou Sport je asi 150 Romů, těžkooděnci a asi 40 etnických Čechů.
19:46
Policie podle našeho spolupracovníka zadržela asi pět Romů, kteří nasedli do auta a rychle odjížděli od ubytovny Sport. Okamžitě se zde objevili další těžkooděnci a etničtí Češi. Romové v autě měli údajně najet do jednoho z novinářů, ten jim začal na vůz bouchat.
19:44
Situace se opět náhle vyostřila. Není jasné co bylo spouštěcím mechanismem. Zasahují těžkooděnci...
19:41
Před ubytovnou Sport je asi 150 Romů, kteří jsou naprosto v klidu a diskutují se členy antikonfliktního týmu. Podle našich spolupracovníků těžkooděnci již neblokují příchody k ubytovně. Náš spolupracovník vidí i skupinku etnických Čechů. Situace je klidná.
19:27
V ulici Žitavská dav řídne. "Část lidí odchází, 150 jich však na místě stále zůstává a požaduje po policistech, aby je pustila před ubytovnu Sport. Chtějí si tam prý jen stoupnout," popisuje situaci spolupracovník serveru Romea.cz, který je přímo na místě.
19:15
Podle policejní mluvčí Jarmily Hrubešové bylo zadrženo celkem pět osob. "Dopustili se přestupků proti občanskému soužití, kopali do policejních aut či napadali přímo policisty," píše Děčínský deník.
19:03
Asi 50 neonacistů se zformovalo za jedním z paneláků u ulice Žitavská a míří směrem ke kordonu, kde je asi 200 místních etnických Čechů. Kordon brání ubytovnu Sport v ulici Žitavská směrem od německé hranice.
18:48
V ulici Žitavská se ve směru od německé hranice objevilo asi 100 neonacistů. Míří směrem k ubytovně Sport.
18:48
Ubytovna Sport, kde bydlí Romové je ze tří stran chráněna kordony policistů. Nejmasivnější uzavírka je v ulici Palackého. U Sportu je asi 50 Romů, kteří diskutují se členy antikonfliktního týmu. Náš spolupracovník vidí i dvě romské maminky s kočárky.
18:36
Mezi demonstranty naši spolupracovníci viděli několik neonacistů z autonomních nacionalistů, například Michala Glase nebo další neonacisty z Národního odporu. V Palackého ulici dav řídne. Není jasné, zda shromáždění končí nebo se demonstranti zformují na jiném místě.
18:29
Podle informací našich spolupracovníků mají v davu převahu místní etničtí Češi, neonacistů je méně než se očekávalo.
18:22
Zadržení nedaleko hotelu Sport v ulici Palackého jsou čtyři etničtí Češi, kteří napadli policisty. Dav je agresivnější než včera. Falešný asistent Lukáš Kohout byl dnes zadržen již podruhé.
18:15
Mezi etnickými Čechy u sídla akciové společnosti Velveta v ulici Palackého je vidět asi 30 neonacistů. Hlásí náš spolupracovník, který byl svědkem několika konfliktů a zadržení. Dav je tedy rozdělen a k ubytovně míří ze dvou stran.
18:12
Policisté mají připravené vodní dělo u mostu v Dělnické ulici v blízkosti hotelu Sport. Podle našeho spolupracovník právě přijel majitel hotelu Sport. vyjednává s antikonfliktním týmem, aby ho policisté pustili k ubytovně.
17:55
Asi 300 lidí obešlo policejní zátaras a míří k Hotelu Sport jinou cestou.
17:45
Asi 20 etnických Čechů prorazilo kordon těžkooděnců v ulici Horní nábřeží. Policistům se zbytek agresorů podařilo zastavit. Boj se odehrával i na mostě přes Mandavu. Policie použila obušky.
17:38
Dav se snaží prorazit kordon policistů v ulici Horní nábřeží. Informuje náš spolupracovník přímo na místě.
17:35
Z davu etnických Čechů se opět ozývají rasistická hesla: "Cikáni do plynu", "Bílá liga".
17:33
Podle Děčínského deníku policisté u ubytovny zadrželi několik demonstrantů. "Vykřikovali zakázaná hesla," uvedl jeden ze zasahujících policistů podel deníku.
17:30
Varnsdorfem pochoduje asi 300 etnických Čechů. Směřují k ubytovně, kde jsou Romové. Dav je hodně rozdrobený a ozývají se ojedinělé výkřiky a pískot.
17:17
Podle našeho spolupracovníka na místě zadržela policie na rohu ulice Legií a Poštovní jednoho neonacistu.
17:15
Policejní mluvčí Jarmila Hrubešová odmítla, že by byl někdo ve Varnsdorfu napaden. Nepotvrdila tak informace serveru Indymedia Česká republika, který tvrdil, že byl napaden 15-letý vietnamský chlapec. "Nikdo napaden nebyl, policisté nikde nestříleli," uvedla pro server Romea.cz Hrubešová.
17:09
Policisté zadrželi Lukáše Kohouta, který opět vyzýval lidi, aby šli směrem k ubytovně Sport. Náměstí se vylidnilo. Po městě se pohybují různé skupinky neonacistů.
16:58
Server Indymedia Česká republika v 15:30 informoval: "V ulici Legií byl napaden skupinou 6 neonacistů asi 15-ti letý chlapec vietnamské národnosti. Útočníky zahnala policie střelbou do vzduchu. Chlapec byl prý převezen do nemocnice s podezřením na zlomenou čelist." Informaci se snažíme ověřit, naši spolupracovníci na místě o žádném napadení nevědí.
16:55
Neonacisté z náměstí po malých skupinkách odešli. Spolupracovníci serveru Romea.cz je viděli u Lidlu. Naplňuje se, tak zřejmě plán neonacistů z řad etnických Čechů, kteří se chtějí po malých skupinkách dostat k ubytovně, kde bydlí Romové a tam na ně zaútočit.
16:45
Na náměstí je asi 100 etnických Čechů. Mezi nimi jsou vidět skupinky neonacistů, kteří se začínají z náměstí po deseti vytrácet.
16:30
Ve městě se již od poledne pohybují stovky policistů, kteří monitorují situaci. Dopravní policie hlídá všechny přístupové cesty do města. Po městě se již od 14 hodin pohybovaly skupinky neonacistů.

KAM DÁL?
On-line Varnsdorf: 500 lidí šlo pod vedením podvodníka "na cikány".

 

ryz
Přečteno: 10165x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Rasismus, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo