romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Police zatkla podezřelé z atentátu na šéfa policie v Pasově

Pasov (Německo), 17.12.2008 13:50, (ROMEA)

Německá policie dnes po několika hodinách propustila dva muže, které podezřívala ze sobotního pokusu o vraždu ředitele pasovské policie Aloise Mannichla, jenž je známý důsledným postupem vůči neonacistům. Ten v sobotu večer utrpěl vážná zranění poté, co ho před dveřmi jeho domu nožem vážně pobodal patrně pravicový extremista.

Místní policie oba podezřelé propustila, když sám napadený v nich agresora nepoznal. Policie přitom dnes ráno uvedla, že oba zadržení odpovídají popisu Mannichla. Ani vzorky DNA od obou pachatelů se ale neshodovaly s těmi, které byly nalezeny na místě útoku.

Policejní ředitel svým kolegům řekl, že jej napadl asi 190 centimetrů vysoký muž s holou lebkou hovořící bavorským nebo rakouským dialektem. Útočník si na policejního šéfa počíhal za tmy přímo před dveřmi jeho domu v obci Fürstenzell. Poté vytáhl nůž s jedenáct centimetrů dlouhou čepelí, pobodal oběť v blízkosti srdce a ujel v autě. Ostří nože minulo srdce o dva centimetry a Mannichl tak útok se štěstím přežil. Pod policejní ochranou je nadále jeho dům, v němž žije rodina policejního šéfa.

Agresor svůj pravděpodobný pokus o zabití doprovodil slovy: "Pozdravuji od národního odporu, ty levičácký prase." Vyšetřovatelé se domnívají, že atentát měl být pomstou za Mannichlův nesmlouvavý postup proti bavorským pravicovým radikálům. V padesátitisícovém Pasově se dnes ráno zformoval spontánní manifestační pochod proti pravicovému extremismu. Odhadem se jej zúčastnilo na 300 lidí.

Policejní odbory (GdP) se obávají, že víkendový pokus o zavraždění vysokého policisty potvrzuje počátek "nové strategie" pravicových extremistů. Ta prý bude spočívat v útočení přímo na policisty. "Pravicoví extremisté mnohým policistům vyhrožují," potvrdil šéf policejních odborů Konrad Freiberg.

Pravicoví radikálové mají dost důvodů pasovskou policii nenávidět. Letos v červenci během pohřbu neonacistického funkcionáře, bývalého příslušníka nacistických jednotek Waffen SS Friedhelma Busseho, do hrobu vložili vlajku s hákovým křížem. Mannichl nechal hrob otevřít a vlajku odstranit.

Sobotní zločin znovu otevřel debatu o možném zákazu krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). Sociálnědemokratický předseda výboru pro vnitřní záležitosti ve Spolkovém sněmu Sebastian Edathy prohlásil, že takový zákaz je absolutně nutný pro dlouhodobé omezení okruhu působnosti krajní pravice. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann slíbil, že německé zpravodajské služby posílí sledování krajní pravice.

Parlamentní strany i německá vláda se NPD pokušely zakázat už od roku 2000, ale ústavní soud v Karlsruhe žádost vlády a parlamentu v roce 2003 odmítl. NPD je dnes zastoupena v zemských sněmech dvou východoněmeckých spolkových zemí - Saska a Meklenburska-Předního Pomořanska.

KAM DÁL?
Neonacista pobodal šéfa policie v Pasově

Přečteno: 2154x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Německo, EU, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo