romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Police zatkla podezřelé z atentátu na šéfa policie v Pasově

Pasov (Německo), 17.12.2008 13:50, (ROMEA)

Německá policie dnes po několika hodinách propustila dva muže, které podezřívala ze sobotního pokusu o vraždu ředitele pasovské policie Aloise Mannichla, jenž je známý důsledným postupem vůči neonacistům. Ten v sobotu večer utrpěl vážná zranění poté, co ho před dveřmi jeho domu nožem vážně pobodal patrně pravicový extremista.

Místní policie oba podezřelé propustila, když sám napadený v nich agresora nepoznal. Policie přitom dnes ráno uvedla, že oba zadržení odpovídají popisu Mannichla. Ani vzorky DNA od obou pachatelů se ale neshodovaly s těmi, které byly nalezeny na místě útoku.

Policejní ředitel svým kolegům řekl, že jej napadl asi 190 centimetrů vysoký muž s holou lebkou hovořící bavorským nebo rakouským dialektem. Útočník si na policejního šéfa počíhal za tmy přímo před dveřmi jeho domu v obci Fürstenzell. Poté vytáhl nůž s jedenáct centimetrů dlouhou čepelí, pobodal oběť v blízkosti srdce a ujel v autě. Ostří nože minulo srdce o dva centimetry a Mannichl tak útok se štěstím přežil. Pod policejní ochranou je nadále jeho dům, v němž žije rodina policejního šéfa.

Agresor svůj pravděpodobný pokus o zabití doprovodil slovy: "Pozdravuji od národního odporu, ty levičácký prase." Vyšetřovatelé se domnívají, že atentát měl být pomstou za Mannichlův nesmlouvavý postup proti bavorským pravicovým radikálům. V padesátitisícovém Pasově se dnes ráno zformoval spontánní manifestační pochod proti pravicovému extremismu. Odhadem se jej zúčastnilo na 300 lidí.

Policejní odbory (GdP) se obávají, že víkendový pokus o zavraždění vysokého policisty potvrzuje počátek "nové strategie" pravicových extremistů. Ta prý bude spočívat v útočení přímo na policisty. "Pravicoví extremisté mnohým policistům vyhrožují," potvrdil šéf policejních odborů Konrad Freiberg.

Pravicoví radikálové mají dost důvodů pasovskou policii nenávidět. Letos v červenci během pohřbu neonacistického funkcionáře, bývalého příslušníka nacistických jednotek Waffen SS Friedhelma Busseho, do hrobu vložili vlajku s hákovým křížem. Mannichl nechal hrob otevřít a vlajku odstranit.

Sobotní zločin znovu otevřel debatu o možném zákazu krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). Sociálnědemokratický předseda výboru pro vnitřní záležitosti ve Spolkovém sněmu Sebastian Edathy prohlásil, že takový zákaz je absolutně nutný pro dlouhodobé omezení okruhu působnosti krajní pravice. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann slíbil, že německé zpravodajské služby posílí sledování krajní pravice.

Parlamentní strany i německá vláda se NPD pokušely zakázat už od roku 2000, ale ústavní soud v Karlsruhe žádost vlády a parlamentu v roce 2003 odmítl. NPD je dnes zastoupena v zemských sněmech dvou východoněmeckých spolkových zemí - Saska a Meklenburska-Předního Pomořanska.

KAM DÁL?
Neonacista pobodal šéfa policie v Pasově

Přečteno: 2151x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Německo, EU, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo