romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie: Do Plzně přijede v sobotu až 400 pravicových radikálů

Plzeň, 29.2.2008 17:16, (ROMEA/ČTK)

Na sobotní pochod neonacistů Plzní přijede podle odhadů policie 300 až 400 příznivců radikální pravice. Mezi stovkami extremistů z celých Čech mohou být také lidé ze Slovenska, Němci pravděpodobně nepřijedou. Anarchistů, kteří se prý i přes zákaz sejdou před Velkou synagogou, budou asi desítky. Spolu s nimi tam zřejmě budou další desítky lidí, kteří přijdou podpořit výzvy občanských iniciativ k vyjádření odporu proti pochodu. Novináře o tom dnes informovalo vedení západočeské policie.

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Neonacistický pochod Plzní 1. 3. 3008

Okolí Velké synagogy je podle policistů místem, kde hrozí konflikt mezi těmito skupinami. Jakékoli shromáždění je zde zakázané, a proto může policie proti občanům zakročit. "Budeme reagovat podle konkrétní situace. Na místě budou zástupci městského obvodu, kteří lidi vyzvou, aby se rozešli," uvedl policista a velitel zásahu Jaromír Kníže. Policisté mohou lidi lustrovat, předat úřadům pro spáchání přestupku.

Během pochodu neonacistů, který je nahlášen od 14:00 do 19:00, bude nasazeno 1000 policistů. Ve 14:00 se sejdou na centrálním autobusovém nádraží příznivci neonacistů. Po projevech, zhruba ve 14:30, vyjdou na pochod Husovou, Klatovskou a Prešovskou ulicí a skončí na náměstí Republiky, kde také vystoupí s několika projevy. Mezi 15:00 až 15:30 je ukončí a vrátí se zřejmě na nádraží u náměstí Emila Škody. "Jakýkoli jejich rozchod bude policie monitorovat a organizovat," uvedl Kníže.

Stejně tak budou jednotky doprovázet i menší skupiny při jejich pohybu Plzní. Policie nasadí své lidi i na příjezdových silnicích do města a na vlakovém nádraží. Nejkritičtějším místem je Klatovská třída. Tam by měli ultrapravicoví radikálové procházet po pravém chodníku, případně po části vozovky, zatímco jejich odpůrci budou nejspíše na levém chodníku před synagogou. Policie chce zabránit střetům. Prostor před synagogou dostala na starost také městská policie. Do akce bude nasazena většina z 220 strážníků.

Pohotovost mají pořádkové jednotky, dopravní policie, kriminalisté a vyšetřovatelé, jízdní policie a desítky psovodů. Zapojí se příslušníci z antikonfliktních týmů. Policie v případě potřeby použije vodní děla, čtyři obrněné transportéry, dva vrtulníky. Pomáhat mají i bavorští a saští specialisté. Opatření jsou stejně rozsáhlá jako 19. ledna, kdy se měl konat první pochod. Lednovou akci neoprávněně zakázal plzeňský primátor, soud proto rozhodl, že se může konat jindy. Pořadatel stanovil 1. březen.

Policie lidem doporučuje, aby se v sobotu odpoledne vyhnuli Husově, Klatovské, Prešovské a Divadelní ulici, náměstí Republiky, náměstí Emila Škody a prostoru kolem Centrálního autobusového nádraží a Velké synagogy. Těmi místy neonacisté projdou. Radikály, kteří se po ukončení pochodu rozejdou, bude policie sledovat. "Jsme připraveni na případné excesy i mezi menšími skupinami na celém území Plzně," uvedl Kníže. Nemá žádné informace o tom, že by neonacisté chystali po skončení pochodu nějakou mimořádnou akci.

Podle západočeského policejního ředitele Miloslava Maštery vyjdou správu policejní opatření v den pochodu na několik milionů korun. K tomu je nutné připočítat i náklady na posily z dalších policejních správ. Statisícové náklady dá na opatření také město. Na radnici zasedne v sobotu v poledne krizový štáb. V centru města bude pravděpodobně přerušena doprava.

Pochod svolal Václav Bureš jako protestní akci za svobodu slova v reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Podle odborníků na extremismus má organizaci na starost neonacistický Národní odpor.

Přečteno: 878x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo