romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie: Napadený Slovák si útok Romů vymyslel

Přerov, 6.9.2007 11:39, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO - VIDEO)

Před několika dny policie informala, že skupina Romů měla zbít v přerovské Škodově ulici baseballovou pálkou pětačtyřicetiletého Slováka. Incident se měl podle výpovědi muže stát poté, co jim odmítl dát cigarety. Napadený pak skončil s otřesem mozku, tržnou ránou na hlavě a zlomeninami v místní nemocnici. Jak dnes uvedla pro server Romea.cz mluvčí policie v Přerově Michaela Sedláčková napadený si průběh incidentu vymyslel a potvrdila, že Romové útok nezpůsobili.

VIDEO
Obrat ve vyšetřování přepadení (ČT)

"Přerovští policisté se od pátečního večera zabývali vyšetřováním případu napadení muže slovenské národnosti. Muž policistům tvrdil, že byl v pátek v podvečer napaden na ulici Škodova v Přerově skupinkou mladíků, kteří jej kvůli cigaretám zbili baseballovými holemi," uvedla Sedláčková.

"Policie měla již v úterý indicie, že průběh incidentu byl vymyšlen. Vzhledem k závažnosti zranění, zejména zlomeninám rukou, byl hospitalizován v nemocnici Přerov. Lékař policistům povolil výslech poškozeného až v úterý, kdy změnil svoji původní výpověď," uvedla pro server Romea.cz Sedláčková.

"Policistům se intenzivním šetřením a výslechy svědků podařilo zjistit, že poškozený si svůj příběh částečně vymyslel. K jeho zranění došlo na zcela jiném místě, a to v obci Oplocany na Kojetínsku. Navíc zraněný muž znal od počátku konkrétní osobu pachatele. Nebyl to tedy útok čtyř osob, ale pouze jedné. Nebyl to ani útok baseballovou pálkou, ale domácky vyrobenou dřevěnou holí ve tvaru pálky," popsala průběh incidentu pro server Romea.cz Sedláčková. Podle MF DNES Slováka, který žije právě ve Škodově ulici, napadl jeho příbuzný

"ČTK nepřesně uvedla prvotní informace o incidentu. Já jsem uvedla, že Romy za pachatele označil napadený," upřesnila své víkendové vyjádření Sedláčková (více zde...). "Policie nesleduje jakou mají pachatelé nebo podezřelí národnost," dodala Sedláčková. "Zraněný muž svojí zavádějící výpovědí vyvolal neoprávněnou nervozitu mezi občany města Přerova, kteří tak mohli mít obavu o svoji bezpečnost. Policie bude dále zkoumat i možné právní důsledky vůči osobě poškozeného," uvedla Sedláčková.

Romové jsou případem pobouřeni. "Vartiak přitom policii tvrdil, že ho napadli ve Škodově ulici tři až čtyři Romové kvůli tomu, že jim nedal cigaretu. Lidé si pak myslí, že se tady přepadává, a není to vůbec pravda,“ zlobí se podle MF DNES jeho soused Peter Horvát.

Podle něj si málokdo uvědomuje, co zdejším Romům tento smyšlený incident způsobil. „Den poté, co se to objevilo v novinách, sem přijelo dvacet skinheadů a ohrožovali nás. Naštěstí se nakonec nic nestalo, ale já očekávám, že k něčemu tragickému může dojít. Kvůli této lži nás také napadají média a amy, co tady žijeme normálním životem, na to doplácíme,“ míní podle MF DNES Horvát, který se hodlá spolu s mluvčím romského sdružení Etnikum Roma Jiřím Girgou obrátit na policii a zdejší magistrát. „Chceme, aby se lidé dozvěděli, jak to doopravdy bylo,“ říkají.

Vymyšlený incident ještě více vyostřil již tak napjaté vztahy mezi Romy a majoritou v Přerově. V úterý, tedy v době, kdy policie již měla informace o smyšleném průběhu napadení, dokonce o situaci ve městě jednala ministryně vlády České republiky Džamila Stehlíková (více zde...).

Radnice jednala o Romech

Poškozený si napadení Romy vymyslel pouze den poté co přerovská radnice vydala podle médií kontroverzní prohlášení, aby lidé ohlašovali případy napadení romskými spoluobčany (více zde...). Tiskový mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal pro server Romea.cz odmítl, že by radnice mluvila pouze o romských spoluobčanech. Ze zápisu, který má server Romea.cz k dispozici, však vyplývá, že se jednání týkalo romských občanů, ale pouze v závěrech z jednání se už nepíše o Romech, ale pouze o občanech. "Apelovat na občany, aby podávali oznámení o trestné činnosti dětí i dospělých občanů, neobávali se svědčit v rámci vyšetřování trestné činnosti," uvádí se v zápise.

V zápise se rovněž uvádí, že některá bulvární média a internetové servery podněcují nenávist vůči Romům. "Konkrétně v Přerově se jedná o internetové stránky www.prerovskenoviny.cz. Projevuje se to v reakcích lidí na články v bulváru uveřejněné. V minulých měsících byl podán podnět na Policii ČR Dr. Köttnerovou, zda podněcováním těchto nálad se nejedná o trestnou činnost. Policie ČR podnět odložila," uvádí se v zápise, který má server Romea.cz k dispozici.

FOTO: ČT24
Přečteno: 3376x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo