romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie: Napadený Slovák si útok Romů vymyslel

Přerov, 6.9.2007 11:39, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO - VIDEO)

Před několika dny policie informala, že skupina Romů měla zbít v přerovské Škodově ulici baseballovou pálkou pětačtyřicetiletého Slováka. Incident se měl podle výpovědi muže stát poté, co jim odmítl dát cigarety. Napadený pak skončil s otřesem mozku, tržnou ránou na hlavě a zlomeninami v místní nemocnici. Jak dnes uvedla pro server Romea.cz mluvčí policie v Přerově Michaela Sedláčková napadený si průběh incidentu vymyslel a potvrdila, že Romové útok nezpůsobili.

VIDEO
Obrat ve vyšetřování přepadení (ČT)

"Přerovští policisté se od pátečního večera zabývali vyšetřováním případu napadení muže slovenské národnosti. Muž policistům tvrdil, že byl v pátek v podvečer napaden na ulici Škodova v Přerově skupinkou mladíků, kteří jej kvůli cigaretám zbili baseballovými holemi," uvedla Sedláčková.

"Policie měla již v úterý indicie, že průběh incidentu byl vymyšlen. Vzhledem k závažnosti zranění, zejména zlomeninám rukou, byl hospitalizován v nemocnici Přerov. Lékař policistům povolil výslech poškozeného až v úterý, kdy změnil svoji původní výpověď," uvedla pro server Romea.cz Sedláčková.

"Policistům se intenzivním šetřením a výslechy svědků podařilo zjistit, že poškozený si svůj příběh částečně vymyslel. K jeho zranění došlo na zcela jiném místě, a to v obci Oplocany na Kojetínsku. Navíc zraněný muž znal od počátku konkrétní osobu pachatele. Nebyl to tedy útok čtyř osob, ale pouze jedné. Nebyl to ani útok baseballovou pálkou, ale domácky vyrobenou dřevěnou holí ve tvaru pálky," popsala průběh incidentu pro server Romea.cz Sedláčková. Podle MF DNES Slováka, který žije právě ve Škodově ulici, napadl jeho příbuzný

"ČTK nepřesně uvedla prvotní informace o incidentu. Já jsem uvedla, že Romy za pachatele označil napadený," upřesnila své víkendové vyjádření Sedláčková (více zde...). "Policie nesleduje jakou mají pachatelé nebo podezřelí národnost," dodala Sedláčková. "Zraněný muž svojí zavádějící výpovědí vyvolal neoprávněnou nervozitu mezi občany města Přerova, kteří tak mohli mít obavu o svoji bezpečnost. Policie bude dále zkoumat i možné právní důsledky vůči osobě poškozeného," uvedla Sedláčková.

Romové jsou případem pobouřeni. "Vartiak přitom policii tvrdil, že ho napadli ve Škodově ulici tři až čtyři Romové kvůli tomu, že jim nedal cigaretu. Lidé si pak myslí, že se tady přepadává, a není to vůbec pravda,“ zlobí se podle MF DNES jeho soused Peter Horvát.

Podle něj si málokdo uvědomuje, co zdejším Romům tento smyšlený incident způsobil. „Den poté, co se to objevilo v novinách, sem přijelo dvacet skinheadů a ohrožovali nás. Naštěstí se nakonec nic nestalo, ale já očekávám, že k něčemu tragickému může dojít. Kvůli této lži nás také napadají média a amy, co tady žijeme normálním životem, na to doplácíme,“ míní podle MF DNES Horvát, který se hodlá spolu s mluvčím romského sdružení Etnikum Roma Jiřím Girgou obrátit na policii a zdejší magistrát. „Chceme, aby se lidé dozvěděli, jak to doopravdy bylo,“ říkají.

Vymyšlený incident ještě více vyostřil již tak napjaté vztahy mezi Romy a majoritou v Přerově. V úterý, tedy v době, kdy policie již měla informace o smyšleném průběhu napadení, dokonce o situaci ve městě jednala ministryně vlády České republiky Džamila Stehlíková (více zde...).

Radnice jednala o Romech

Poškozený si napadení Romy vymyslel pouze den poté co přerovská radnice vydala podle médií kontroverzní prohlášení, aby lidé ohlašovali případy napadení romskými spoluobčany (více zde...). Tiskový mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal pro server Romea.cz odmítl, že by radnice mluvila pouze o romských spoluobčanech. Ze zápisu, který má server Romea.cz k dispozici, však vyplývá, že se jednání týkalo romských občanů, ale pouze v závěrech z jednání se už nepíše o Romech, ale pouze o občanech. "Apelovat na občany, aby podávali oznámení o trestné činnosti dětí i dospělých občanů, neobávali se svědčit v rámci vyšetřování trestné činnosti," uvádí se v zápise.

V zápise se rovněž uvádí, že některá bulvární média a internetové servery podněcují nenávist vůči Romům. "Konkrétně v Přerově se jedná o internetové stránky www.prerovskenoviny.cz. Projevuje se to v reakcích lidí na články v bulváru uveřejněné. V minulých měsících byl podán podnět na Policii ČR Dr. Köttnerovou, zda podněcováním těchto nálad se nejedná o trestnou činnost. Policie ČR podnět odložila," uvádí se v zápise, který má server Romea.cz k dispozici.

FOTO: ČT24
Přečteno: 3348x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo