romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie: Napadený Slovák si útok Romů vymyslel

Přerov, 6.9.2007 11:39, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO - VIDEO)

Před několika dny policie informala, že skupina Romů měla zbít v přerovské Škodově ulici baseballovou pálkou pětačtyřicetiletého Slováka. Incident se měl podle výpovědi muže stát poté, co jim odmítl dát cigarety. Napadený pak skončil s otřesem mozku, tržnou ránou na hlavě a zlomeninami v místní nemocnici. Jak dnes uvedla pro server Romea.cz mluvčí policie v Přerově Michaela Sedláčková napadený si průběh incidentu vymyslel a potvrdila, že Romové útok nezpůsobili.

VIDEO
Obrat ve vyšetřování přepadení (ČT)

"Přerovští policisté se od pátečního večera zabývali vyšetřováním případu napadení muže slovenské národnosti. Muž policistům tvrdil, že byl v pátek v podvečer napaden na ulici Škodova v Přerově skupinkou mladíků, kteří jej kvůli cigaretám zbili baseballovými holemi," uvedla Sedláčková.

"Policie měla již v úterý indicie, že průběh incidentu byl vymyšlen. Vzhledem k závažnosti zranění, zejména zlomeninám rukou, byl hospitalizován v nemocnici Přerov. Lékař policistům povolil výslech poškozeného až v úterý, kdy změnil svoji původní výpověď," uvedla pro server Romea.cz Sedláčková.

"Policistům se intenzivním šetřením a výslechy svědků podařilo zjistit, že poškozený si svůj příběh částečně vymyslel. K jeho zranění došlo na zcela jiném místě, a to v obci Oplocany na Kojetínsku. Navíc zraněný muž znal od počátku konkrétní osobu pachatele. Nebyl to tedy útok čtyř osob, ale pouze jedné. Nebyl to ani útok baseballovou pálkou, ale domácky vyrobenou dřevěnou holí ve tvaru pálky," popsala průběh incidentu pro server Romea.cz Sedláčková. Podle MF DNES Slováka, který žije právě ve Škodově ulici, napadl jeho příbuzný

"ČTK nepřesně uvedla prvotní informace o incidentu. Já jsem uvedla, že Romy za pachatele označil napadený," upřesnila své víkendové vyjádření Sedláčková (více zde...). "Policie nesleduje jakou mají pachatelé nebo podezřelí národnost," dodala Sedláčková. "Zraněný muž svojí zavádějící výpovědí vyvolal neoprávněnou nervozitu mezi občany města Přerova, kteří tak mohli mít obavu o svoji bezpečnost. Policie bude dále zkoumat i možné právní důsledky vůči osobě poškozeného," uvedla Sedláčková.

Romové jsou případem pobouřeni. "Vartiak přitom policii tvrdil, že ho napadli ve Škodově ulici tři až čtyři Romové kvůli tomu, že jim nedal cigaretu. Lidé si pak myslí, že se tady přepadává, a není to vůbec pravda,“ zlobí se podle MF DNES jeho soused Peter Horvát.

Podle něj si málokdo uvědomuje, co zdejším Romům tento smyšlený incident způsobil. „Den poté, co se to objevilo v novinách, sem přijelo dvacet skinheadů a ohrožovali nás. Naštěstí se nakonec nic nestalo, ale já očekávám, že k něčemu tragickému může dojít. Kvůli této lži nás také napadají média a amy, co tady žijeme normálním životem, na to doplácíme,“ míní podle MF DNES Horvát, který se hodlá spolu s mluvčím romského sdružení Etnikum Roma Jiřím Girgou obrátit na policii a zdejší magistrát. „Chceme, aby se lidé dozvěděli, jak to doopravdy bylo,“ říkají.

Vymyšlený incident ještě více vyostřil již tak napjaté vztahy mezi Romy a majoritou v Přerově. V úterý, tedy v době, kdy policie již měla informace o smyšleném průběhu napadení, dokonce o situaci ve městě jednala ministryně vlády České republiky Džamila Stehlíková (více zde...).

Radnice jednala o Romech

Poškozený si napadení Romy vymyslel pouze den poté co přerovská radnice vydala podle médií kontroverzní prohlášení, aby lidé ohlašovali případy napadení romskými spoluobčany (více zde...). Tiskový mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal pro server Romea.cz odmítl, že by radnice mluvila pouze o romských spoluobčanech. Ze zápisu, který má server Romea.cz k dispozici, však vyplývá, že se jednání týkalo romských občanů, ale pouze v závěrech z jednání se už nepíše o Romech, ale pouze o občanech. "Apelovat na občany, aby podávali oznámení o trestné činnosti dětí i dospělých občanů, neobávali se svědčit v rámci vyšetřování trestné činnosti," uvádí se v zápise.

V zápise se rovněž uvádí, že některá bulvární média a internetové servery podněcují nenávist vůči Romům. "Konkrétně v Přerově se jedná o internetové stránky www.prerovskenoviny.cz. Projevuje se to v reakcích lidí na články v bulváru uveřejněné. V minulých měsících byl podán podnět na Policii ČR Dr. Köttnerovou, zda podněcováním těchto nálad se nejedná o trestnou činnost. Policie ČR podnět odložila," uvádí se v zápise, který má server Romea.cz k dispozici.

FOTO: ČT24
Přečteno: 3342x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo