romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie nemusela zasahovat proti nacistům, kteří se sjeli do Litvínova

Litvínov/Most, 15.5.2010 23:01, (ROMEA)

Policie nemusela zasahovat proti asi 200 nacistům, kteří se dnes odpoledne sjeli do Mostu. V Mostě a poté v Litvínově si připomněli jedenácté výročí smrti Miloše Reha. Na pořádek dohlíželo na 300 policistů.

Pravicoví radikálové přijeli na mostecké vlakové nádraží, odkud je ve 14:30 autobusy dopravily k Rehovu hrobu. Pak pokračovali do Litvínova. Nejprve si připomněli památku svého kamaráda položením věnce nedaleko autobusového nádraží, kde Reho zemřel na následky bodných ran při rvačce. V projevech potom kritizovali, že muž usvědčený z usmrcení Reha nebyl odsouzen za vraždu, i výši trestu, který jim připadá mírný.

Poté se extremisté vydali na pochod městem. Na nádraží se vrátili v 16:20, organizátoři následně akci ukončili.

Klidný průběh akce zajišťovaly pořádkové jednotky Ústeckého kraje, policisté z Libereckého a Plzeňského kraje, policejní psi, koně, vrtulník i městští strážníci. "Pohyb účastníků pochodu budeme i nadále monitorovat. Projevy extremistů jsme sledovali, neobsahovaly nic protizákonného," řekl ČTK náměstek ústeckého krajského policejního ředitele Oldřich Zeman.

Pozvánky na akci zveřejnil nacistický server Národního odporu a volební server Dělnické strany sociální spravedlnosti pro Litvínov a Ústecký kraj.

Devatenáctiletý násilník Reho byl 16. května 1999 časně ráno nalezen v areálu litvínovského nádraží s těžkým bodným zraněním, jemuž později podlehl. Pachatele, který Reha pobodal, policie dopadla.

Podle zpráv, které o případu vyšly v tisku, v inkriminovaný večer nejprve Reho s dalšími dvěma přáteli zaútočil na stejný počet Romů. Romové čekali kolem třetí hodiny ranní v restauraci Jáva na první ranní spoj do Mostu. "Při čekání přišla do restaurace, která má otevřeno až do pěti do rána, trojice holohlavých mladíků v kanadách a bombrech. Skinheadi se začali do Romů slovně navážet a mít rasistické poznámky. Proto P. G. i druzí dva muži raději odešli na ulici. Skini však vyběhli za nimi. Trojice Romů se dala na útěk, P. G. však zakopl a byl násilníky dostižen a zkopán," popisuje chvíle před smrtelným útokem protokol severočeského krajského soudu. G. se nakonec podařilo utéct a půjčit si vystřelovací nůž, se kterým se spolu s kamarády za holými lebkami vrátil. Když ho fyzicky zdatnější Miloš Reho strhl opět na zem a začal ho bít pěstmi do obličeje, bodl ho do hrudníku. "Žádám soud, aby tento případ posoudil jako nutnou obranu. Můj mandant se původně snažil jakémukoli incidentu předejít, což se mu díky agresivitě holých lebek nepodařilo," sdělil soudu obhájce bránícího se Roma Jiří Nedvědický, který trestnímu senátu předložil lékařské zprávy o tom, že po incidentu skini hned několikrát napadli matku obžalovaného Roma.

V únoru 2000 mu soud vyměřil za ublížení na zdraví s následkem smrti desetiletý trest.

 

ČTK, ryz,
Přečteno: 1216x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, zprávy, Neonacismus, Extremismus, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo