romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie obvinila další dva muže z krádeže na terezínském hřbitově

Terezín, 7.8.2008 19:23, (ROMEA)

Litoměřická policie stíhá další dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že se v dubnu podíleli na krádežích bronzových destiček na Národním hřbitově v Terezíně. Oba policie obvinila z krádeže spáchané ve spolupachatelství a bude podán návrh na jejich vzetí do vazby, informovala dnes ČTK mluvčí litoměřické policie Alena Romová. Kvůli krádeži tak policisté stíhají celkem tři osoby.

Oba zadržení muži, kterým je 24 a 34 let, pocházejí z Mostu, stejně jako první devětadvacetiletý obviněný, kterého policisté chytili už v dubnu. Romová dodala, že zadrženým v případě uznání viny hrozí trest vězení od dvou do deseti let. Kriminalisté podle ní na případu stále pracují.

V průběhu dubna z terezínského hřbitova zmizelo 824 bronzových destiček se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, tamního ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Destičky policisté našli ve sběrně v Nehasicích u Žatce.

S nahrazování destiček začal Památník Terezín v květnu. Na hroby postupně instaluje jmenovky z pryskyřice, které bronz pouze připomínají. Ministerstvo kultury také rozhodlo o tom, že památníku poskytne peníze na ostrahu památek a instalaci kamerového systému.

Na Národní hřbitov byla po skončení druhé světové války uložena do 2380 hrobů těla popravených z masových hrobů v terezínské Malé pevnosti, kde byla věznice gestapa. Také tam leží lidé, kteří ke konci války zemřeli v terezínském ghettu a litoměřickém koncentračním táboře. Šlo o největší zařízení svého druhu v protektorátu Čechy a Morava, během války jimi prošlo zhruba 200.000 lidí z celé Evropy. Jen zhruba třetina z nich se dočkala konce války. Část vězňů zemřela v Terezíně, další ve vyhlazovacích táborech. Památník v Terezíně vznikl v květnu 1947, tehdy se jmenoval Památník národního utrpení. První expozice byla otevřena v roce 1949.

KAM DÁL?
Policie zadržela muže podezřelého z krádeže na terezínském hřbitově
Ten co kradl, byl zloděj… prostě hovado
Jsou v terezínských krádežích zapleteni Romové?
Ředitel Terezína odmítl „nácky“

Přečteno: 1032x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Terezín, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo