romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie obvinila dva Romy z útoku v Rumburku, měl rasový motiv

Rumburk, 23.8.2011 16:12, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
FOTO: NOVA TV

Policie obvinila dva Romy, kteří se podle ní účastnili nedělní hromadné rvačky v Rumburku. Kromě jiného jsou obvinění z ublížení na zdraví a pokusu o těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem, za což jim hrozí pět až 12 let odnětí svobody. Sdělila to děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová. V úterý se navíc rozhodne o jejich možném vzetí do vazby. Po dalších členech až dvacetičlenné skupinky policie pátrá. Jeden zbitý skončil se zlomeninami v nemocnici.

" Oba muže budeme ještě vyslýchat a zároveň se rozhodneme, zda požádáme o jejich vzetí do vazby," řekla Trypesová. Krom ublížení na zdraví a pokusu o těžké ublížení na zdraví zahrnuje obvinění i menší přečiny, například poškození cizí věci a výtržnictví.

Informace o tom, kolik lidí čítala útočící skupinka, se značně různí, od 14 až do 20. Poškozených bylo podle policie šest, další škodu utrpěl majitel domu.

Během dne vyhlásili vyšetřovatelé pátrání i po třetím z mužů, kteří měli být při napadení nejvíce aktivní, pětadvacetiletém Kamilu Ceperovi.

V Rumburce na Děčínsku se v neděli nad ránem strhla hromadná rvačka, do níž se zapojilo až 24 lidí (údaje se různí). Jeden napadený skončil v nemocnici se zlomeninami. Podle policie patnácti až dvacetičlenná skupina osob napadla jinou, čtyř až šestičlennou skupinu. Starosta města Jaroslav Sykáček řekl, že podle svědků tvořili větší skupinu Romové, kteří napadli příslušníky majority. Na místě prý po útočnících zbyl teleskopický obušek.

Napadení se dali na útěk a schovali se v jednom z domů, útočníci ale vyrazili dveře. Incident se stal okolo 5:00. Na místě zasahovala jako první městská police, která tam část zúčastněných zastihla, poté ale případ předala státní policii. Zaměstnanci městské policie se k incidentu nechtějí vyjadřovat a odkazují právě na státní policisty.

Když se prý byl na místě podívat starosta Sykáček, našel zcela rozmlácené dveře a za nimi několik načmáraných vulgárních nápisů či piktogramů. Městská policie prý našla na místě i jeden teleskopický obušek. "Podle všech indicií to nebylo tak, že by došlo k nějakému ústnímu konfliktu a potyčce. Spíš to mohlo být úmyslné a skoro plánované," dodal.

Server tn.cz zveřejnil výpověď jednoho z napadených. "Kouřili jsme před domem a z diskotéky vyšla banda Cikánů. Začali na nás řvát, tak jsme se snažili to uklidnit, ale pustili se do nás," vypověděl mladík s čerstvým šrámem v obličeji. Pro Českou televizi (ČT) napadený Michal Němeček uvedl: „Začali nás mlátit teleskopickými obušky, vyhrožovali nám, nadávali nám do bílých sviní." Němeček odmítá, že by útočníky provokovali. „V šesti proti 18 lidem, to bychom byli sami proti sobě,“ uvedl Němeček pro ČT.

Ve Šluknovském výběžku se v poslední době stupňuje pnutí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které tam údajně sestěhovávají realitní společnosti. Zda mohla mít rvačka rasový podtext, ale Střelcová odmítla komentovat. „Ještě je brzy něco takového říkat, vyšetřování probíhá," řekla.

KAM DÁL?
Dva zákonodárci chtějí, aby bezpečnost na Šluknovsku řešil Kubice
Další rasistický útok by mohl způsobit katastrofu, soudí politici

ČTK, ryz, ras, , ČT
Přečteno: 8444x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo