romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie po domovních prohlídkách obvinila 18 neonacistů, někteří chystali teroristický útok

Praha, 23.10.2009 23:13, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Po středečních domovních prohlídkách obvinili detektivové 18 lidí z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Dva z nich, muž a žena, jsou ve vazbě. Policie původně zadržela 24 lidí. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl šéf z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Někteří ze zadržených byli podle něho původně podezřelí z přípravy teroristického útoku na území České republiky.

VIDEO
Záznam tiskové konference ÚOOZ k akci proti neonacistům "Tři v jednom"
Výcvikový tábor neonacistů - White Justice (ÚOOZ)
Jednotka rychlého nasazení zatýká neonacisty

Šlachta uvedl, že je to podle jeho informací vůbec poprvé, kdy policisté podezírali stoupence krajní pravice z přípravy teroristického útoku. Mezi jejich možné cíle podle dřívějšího podezření detektivů mohly patřit strategické objekty, jako jsou elektrárny nebo podniky, řekl. Nakonec kvůli tomu obviněni nebyli. Šlachta nevyloučil, že se tak v budoucnu nestane, ukáže to podle něho další vyšetřování. Doplnil, že celkový počet obviněných i rozsah obvinění nemusí být konečný.

Středeční zásah se podle Šlachty týkal tří různých trestních věcí. V prvním případě policie zadržela v Táboře, Praze, Dobříši a dalších několika městech 12 lidí, kteří mají údajně vazbu na ultrapravicovou militantní organizaci White justice. "Jedná se o výběrovou organizaci, která došla k závěru, že šíření pravicové ideologie nenásilnou formou je neúčinné a je nutné je řešit formou násilnou," uvedl Šlachta. Podle ÚOOZ je White justice propojena s neonacistickým Národním odporem.

Z 12 lidí policie obvinila deset, mezi nimi jsou i tři mladiství. Detektivové je viní z toho, že opakovaně pod přezdívkami přispívali na web White justice a na internetu umísťovali "listinné a obrazové materiály s projevy podporujícími myšlenky a odkaz třetí říše".


Zabavené obrazy z domovních prohlídek (FOTO: ÚOOZ)

Policie dala podle šéfa ÚOOZ státnímu zástupci podnět k umístění šesti z nich do vazby, ten jej ale neakceptoval. Jsou tak stíháni na svobodě. Právě této skupiny se týkalo podezření z přípravy teroristického útoku. "Zatím to bylo spíš v náznacích, co by to mohlo být za cíle. To byly podniky, elektrárny a podobně," řekl šéf ÚOOZ novinářům.

Organizace White justice podle Šlachty cvičí vlastní "úderné skupiny pro ofenzivní vedení boje". Policie na tiskové konferenci promítla záznam výcviku ze setkání, označeného jako "fight camp". Maskovaní muži se na něm například učí, jak zneškodnit protivníka s nožem nebo střelnou zbraní. Podle Šlachty měli lidé na záznamu armádní výcvik.

VIDEO
Výcvikový tábor neonacistů - White Justice (ÚOOZ)

Ve druhém případě zadrželi policisté na Kladně a v Praze šest lidí, dva z nich poté obvinili kvůli tomu, že údajně rozšiřovali materiály propagující Národní odpor nebo ženskou organizací Resistance Women Unity (RWU). Oba pak putovali do vazby. Jak již server Romea.cz infromoval jedná se o lídra pražské Dělnické strany Patrika Vondráka a šéfku ženské neonacistické organizace Resistance Women Unity (RWU) Michaelu Dupovou.


Při domovních prohlídkách byly zabaveny plynové zbraně a další munice (FOTO: ÚOOZ)

Podle předsedy Dělnické strany (DS) Tomáše Vandase je jeho obvinění z podpory a propagace "něčeho, co neexistuje", tedy Národního odporu, absurdní. Odborníci na pravicový extremismus čtyřiadvacetiletého Vondráka spojují právě s Národním odporem.

Michaela Dupová, která skončila ve vazbě, je zase spjatá s RWU, jejíž zástupkyně pravidelně vystupují se svými projevy na shromážděních pravicových radikálů. Šlachta dnes RWU označil za ženskou odnož Národního odporu. Žena je podle policie podezřelá i z toho, že se minimálně v jednom případě podílela na zajištění koncertu takzvané white power music.

Třetí případ se týká šesti lidí, které policisté stíhají na svobodě, a souvisí s kauzou, v rámci níž již dříve vyslechlo obvinění deset lidí. Šestice je podle Šlachty podezřelá z toho, že se s již dříve obviněnými podílela na organizaci a zajištění 14 koncertů takzvané white power music. "Podle obvinění tak činili s vědomím, že na těchto koncertech dochází ze strany účinkujících i diváků k šíření extrémně pravicových myšlenek neonacismu, nacionalismu, rasismu, xenofobie a výzvám k násilí proti lidem jiné pleti, vyznání či politického smýšlení," uvedl Šlachta.

Středeční akce byly podle policie ojedinělé tím, že ÚOOZ nikdy v historii současně nezasahoval v rámci tří samostatně šetřených případů. Šlachta akce v jeden den vysvětlil tím, že podezřelí z různých případů jsou propojeni a po červnových raziích v kauze koncertů ničili důkazy.

Podle šéfa ÚOOZ se středečních zásahů účastnilo asi 300 policistů. Policie při domovních prohlídkách zajistila řadu předmětů. Byly mezi nimi mimo jiné vlajky, například s nacistickými symboly nebo s nápisy "Národní odpor". Na fotografiích policisté zachytili i oblečení s neonacistickou tematikou, názvy white power kapel nebo portréty představitelů nacistického Německa.

KAM DÁL?
Pražský lídr Dělnické strany je ve vazbě, šéfka neonacistek také
Po celé ČR probíhá razie proti neonacistům, celkem 28 zadržených, mezi nimi známé tváře Dělnické strany
Asi 100 neonacistů pochodovalo Prahou

Přečteno: 2042x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, RazieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo