romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie provedla rekonstrukci střelby v Tanvaldu z pohledu střelce, postřelený mladík u ní nebyl.

Tanvald, 10.1.2012 22:07, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

Policie provedla v úterý večer policejní rekonstrukci střelby v Tanvaldu, při které v prvních minutách roku 2012 zemřel romský mladík a jeho bratr byl zraněn. Postřelený mladík u rekonstrukce nebyl. Z novinářů byla u rekonstrukce pouze televize Nova. Podle záběrů, které zveřejnila byl na místě střelec a rekonstruovala se jeho verze incidentu.

Policie i státní zastupitelství nechtějí podle serveru iDNES.cz průběh rekonstrukce jakkoli komentovat. "Informovat o tomto případu smí výhradně krajské zastupitelství," reagovala na otázku iDNES.cz policejní mluvčí Ivana Baláková. Nic neprozradila ani náměstkyně ústeckého krajského zástupce Lenka Bradáčová, která střelbu v Tanvaldu od začátku komentuje. "Můžu vám potvrdit, že rekonstrukce před chvílí skončila, ale nic dalšího vám nepovím," řekla těsně po osmé hodině večer.

Po romském mladíkovi a jeho o dva roky starším bratrovi střílel v noci na Nový rok třiašedesátiletý muž z Tanvaldu. Postřelený byl již na policii vypovídat. Jak již uvedla Bradáčová dříve, prověřují vyšetřovatelé všechny varianty incidentu od vraždy až po nutnou obranu. Posun ve vyšetřování si kriminalisté slibovali právě od rekonstrukce na místě činu. "Nemohu vyloučit obvinění ani z jedné, ani z druhé strany, nebo zda tam padne obvinění na obou stranách," naznačila dříve Bradáčová, která zároveň s jistotou vylučuje rasové pohnutky.

Podle informací serveru Romea.cz se rekonstrukce nezúčastnil postřelený mladík a romská rodina o ní nevěděla a měla informaci, že rekonstrukce proběhne až v pátek. Ze záběrů televize Nova, která byla údajně na místě na upozornění místních občanů, je patrné, že na místě byl střelec. Na hlavě měl kuklu. Policejním specialistům předváděl jeho verzi celé události. Mladíci ho podle záběrů TV Nova srazili na zem a následně po nich ležící na zádech vystřelil.

Je tedy otázkou, zda proběhne ještě další rekonstrukce, která by měla prověřit verzi přeživšího romského mladíka.

KAM DÁL?
Patrik Banga: Zesměšňování pohřbu je ubohost
Stovky lidí se rozloučily se zastřeleným Romem v Tanvaldu. Pietu chtěla narušit skupinka neonacistů
Postřelený muž z Tanvaldu: "Mám strach o svůj život"
Tanvald: Podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové je jisté jen to, že motiv nebyl rasistický
Karel Holomek: Vražda či zabití?
Televize Nova k případu v Tanvaldu: Romové zaútočili zezadu, důchodce střílel v sebeobraně, existují dva svědci
Romové v Tanvaldu nepořádají po sobotním pohřbu demonstraci, ale pietní průvod. Střelcem je podle LN bývalý bobista Jan S.
Starosta Tanvaldu se zastal muže, který zastřelil Roma. Byl to prý bezproblémový člověk
Pohřeb zastřeleného mladíka bude v sobotu. Romové připravují pietní vzpomínkový akt
Ladislav Tatár: Podle syna na ně muž začal střílet bezdůvodně. Střelec je údajně bývalý policista
Muž, který v Tanvaldu střílel na dva Romy, je na svobodě a odjel do Německa. Gorol: Byla to poprava
Dvaadvacetiletý Rom byl zastřelen v Tanvaldu. Jeho bratr je vážně zraněný. Podezřelého zadržela policie

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 8456x
 

Kam dál:

Štítky:  

Střelba v Tanvaldu, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo