romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie rozehnala neonacistickou demonstraci v Bratislavě, Marián Kotleba byl zatčen

Bratislava, 14.3.2009 22:36, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Slovenská policie rozehnala demonstraci několika stovek lidí, kteří se dnes v Bratislavě sešli u příležitosti 70. výročí vzniku kontroverzního válečného slovenského státu. Policejní těžkooděnci spolu s kolegy na koních proti akci v centru města zasáhli poté, co účastníci nerespektovali výzvu úřadů k rozpuštění srazu. Část účastníků se pak přesunula k symbolickému hrobu odsouzeného válečného prezidenta Jozefa Tisa a po projevech nad ním se demonstranti rozešli.

VIDEO
Policie rozehnala neonacistickou demonstraci v Bratislavě

Před prezidentským palácem v Bratislavě se sešly podle odhadů asi tři stovky lidí. Organizátoři akci označili za protest proti materialismu a kapitalismu. Řečníci velebili Jozefa Tisa a kritizovali současnou vládu. Na akci dohlížely desítky policistů, celkem jich ve městě bylo nasazeno 350. Radnice se rozhodla rozpustit shromáždění extremistů asi hodinu po jeho začátku poté, co řečníci a demonstranti začali skandovat pozdrav z dob fašistického státu "Na stráž". Policie na místě zadržela několik lidí, včetně šéfa rozpuštěného extremistického sdružení Slovenská pospolitost Mariána Kotleby.

Asi tři stovky shromážděných, kromě členů pospolitosti také příslušníci podobných českých a polských organizací, se po výzvě úřadů k ukončení akce odmítly rozejít a začaly skandovat "Policejní stát!". Tehdy proti nim policisté zasáhli a zadrželi celkem osm osob.

Nedaleko extremistů se shromáždili odpůrci fašismu a neonacismu, kteří chtěli zabránit pochodu nacionalistů na Martinský hřbitov ke hrobu Jozefa Tisa, který byl po druhé světové válce odsouzen československou justicí a v roce 1947 popraven. Střetu obou skupin zabránila policie.

Část demonstrantů se nakonec nad Tisovým symbolickým hrobem shromáždila a rozprostřela na něj slovenské vlajky a transparenty s hesly tehdejšího režimu. Výkonný předseda neparlamentní Slovenské lidové strany Jozef Sásik v projevu velebil Tisa a první slovenský stát. Vyzval pak přívržence, aby v blížících se prezidentských volbách šli hlasovat, ale škrtli všechny kandidáty, protože nikdo z nich prý nesplňuje národní a křesťanský rozměr. Po projevech se shromáždění už bez dalších incidentů rozešlo.

V Tisově rodišti Bytči na severu země se dnes mělo konat shromáždění proti fašismu. Radnice pochod výslovně nezakázala, ale "nedoporučila akci pořádat v malém, pokojném městě". Vyzvala antifašisty, aby jeli raději demonstrovat své postoje do Bratislavy. Tak se nakonec také stalo, napsal na svých internetových stránkách deník SME. Situaci před Tisovým rodným domem přesto sledovala městská policie.

Většina dnešních slovenských listů vyšla se zvláštními přílohami nebo aspoň zvláštními stránkami k výročí vzniku fašistického státu. Řada televizních a rozhlasových stanic měla speciální pořady, v nichž dostali slovo hlavně historici. Tím se mělo zabránit tomu, aby výročí pro sebe využily pouze minulost obhajující fašizující skupiny. Velké slovenské politické strany ale jubileum vesměs ignorovaly.

Tehdejší slovenský stát vznikl 14. března 1939, den předtím, než nacisté na několik let rozbili zbytek Československa a okupovali české země. Na území dnešního Slovenska okleštěném o jižní část obsazenou Maďarskem stát existoval až do roku 1945 a fakticky byl vazalem nacistického Německa. Za dobu své existence režim mimo jiné vypravil do nacistických vyhlazovacích táborů desítky tisíc Židů. Stát definitivně zanikl 4. dubna 1945 dobytím Bratislavy sovětskou armádou.

Přečteno: 2427x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo