romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie rozehnala přísahu zakázané Maďarské gardy

Budapešť, 22.8.2009 18:01, (ROMEA)

Policie dnes v maďarském městě Szentendre nedaleko Budapešti rozehnala shromáždění zakázané neofašistické Maďarské gardy. Ta na soukromém pozemku pořádala přísahu nových členů. Akce se zúčastnilo asi pět stovek gardistů v uniformách. Informovala o tom maďarská agentura MTI.

Polovojenskou Maďarskou gardu založilo nacionalistické mimoparlamentní Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Loni v prosinci ji soud rozpustil. Letos v červenci odvolací tribunál toto rozhodnutí potvrdil. Organizace tak dál působí nezákonně. Slovně napadá menšiny v zemi, a to hlavně Romy. Často podnikala i pochody do jejich osad. Vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žije mnoho Maďarů. Ti jsou podle gardy utlačováni.

Gardisté chtěli přísahu nových členů původně zorganizovat na budapešťském Náměstí hrdinů. Policie předem upozornila na to, že akci rozežene. Garda se proto uchýlila na soukromý pozemek v Szentendre. Domnívala se, že v takovém případě nebude policejní zásah možný.

Do oploceného prostoru, kde bylo na pět stovek osob v bílých košilích, černých kalhotách a vestách s vlajkami, pronikly stovky policistů. Příslušníci to udělali poté, co gardisti nerespektovali jejich výzvu k rozpuštění a dál stáli ve vojenské formaci. Přítomné pak policisté legitimovali. Ti jim nekladli odpor. Mnozí si ale zakrývali tvář. Někteří z nich vykřikovali různá hesla, mezi nimi například "špinaví Židé".

Místo policie předem sledovala a okolí uzavřela. Kontrolovala také situaci v ulicích městečka. Uzavřena byla i hlavní příjezdová cesta.

Předseda neonacistické strany Jobbik Gábor Vona už dřív hlásal, že Maďarská garda je nezrušitelná a bude pokračovat ve své činnosti. Jejím cílem je prý "chránit národ a společnost". V kampani do evropských voleb si strana v předvolebním boji zvolila jako své téma boj proti "romské kriminalitě".

KAM DÁL?
Maďarská policie chce zabránit sobotní akci Maďarské gardy
Zákaz neonacistických pochodů v Maďarsku a Německu
Násilí proti Romům v Maďarsku prohlubuje ekonomická krize
Maďarská romská organizace vyzvala k setkání u kulatého stolu
Další brutální protiromský útok v Maďarsku, napaden chlapec a těhotná žena

V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

 

Přečteno: 797x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Extremismus, Maďarsko, Neonacismus, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo