romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie tvrdě zasáhla proti neonacistům v Šarišských Michalanech, mezi zadrženými i Lucie Šlégrová z Dělnické strany

Šarišské Michalany, 8.8.2009 18:08, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Přibližně třista neonacistů se v sobotu odpoledne shromáždilo na neohlášené akci na obecním pozemku v Šarišských Michalanech. Policie proti nim krátce po šestnácté hodině zasáhla a rozehnala je. Policisté na agresivní dav, který po nich házel kameny, použili vodní dělo. Mezi slovenskými neonacisty byli i čeští neonacisté z Dělnické strany (DS), konkrétně místopředsedkyně mládežnické organizace DS Lucie Šlégrová.. Vůdce Slovenské pospolitosti Marián Kotleba byl policií zadržen.

VIDEO
Policie zasáhla proti neonacistům v Šarišských Michalanech

Neonacisté neuposlechli výzev policie a starosty, aby opustili stadion, který je majetkem obce.  Podle starosty Jozefa Brendzy bylo nutno shromáždění rozpustit, protože nebylo povolené a nebyl určen zodpovědný organizátor. Kromě Kotleby byli zadrženi další neonacisté, mezi nimi i místopředsedkyně mládežnické organizace DS Lucie Šlégrová. Zákrok proti neonacistům byl podle svědků tvrdý.


Zadržení místopředsedkyně mládežnické organizace
DS Lucie Šlégrové (FOTO: ČTK)

Zbytek neonacistů policie rozehnala za použití obušků a vodního děla. Místní obyvatelé policistům nadávali. Situace byla velmi napjatá a neonacisté začali na policisty házet lahve a kameny. Policisté je vytlačili na jednu z křižovatek v obci. Kolem 16:30 dostala situaci policie pod kontrolu a vytlačila neonacisty směrem k nádraží. O případných zraněních při této akci zatím nejsou informace.

Shromáždění začalo krátce po patnácté hodině projevem vůdce Slovenské pospolitosti Mariána Kotleby. Neonacisté a místní obyvatelé se shromáždili v reakci na údajný útok dvou Romů proti 67-letému muži. Neonacisté svou akci neohlásili, policie je připravena zasáhnout v případě překročení zákona.

Kotleba v projevu kritizoval nečinnost policie vůči tzv. "cikánskému teroru". Vyzval také k vytvoření politické strany, kterou by nespokojení občané volili místo Slovenské národní strany. Občané odpověděli skandováním "Dost bolo Sloty".

Marián Kotleba vyzval demonstranty, aby počkali do té doby než přijde zástupce vlády, který jim vysvětlí jak se bude problém řešit. Podle Kotleby budou na hřišti klidně i přes noc.

Policie zakročila celkem dvakrát. První zákrok byl proveden těsně po projevu Mariána Kotleby, když se neonacisté pokusili opustit hřiště, ale těžkooděnci je vytlačili zpět  a do centra vesnice je nepustili. Těžkooděnci rovněž přehradili neonacistům vstup na hrací plochu. Neonacisty podporují i místní obyvatelé.

"Museli jsme zajistit průjezdnost," vysvětlila policejní mluvčí Magdaléna Fečová, proč zásahová jednotka zahnala lidi zpět na stadion. Nikdo nebyl při tomto zákroku zraněn, dodala mluvčí.

Na místě bylo asi 20 neonacistů z Dělnické strany, kteří měli vlajky s ozubeným kolem. Odmítali komunikovat s novináři. Kotleba je ve svém projevu pozdravil a poděkoval jim za to, že přijeli.

Situace v samotné obci byla klidná, celá obec byla obsazená policisty.

"Nejdeme provokovat, ale policií se nenecháme zbít," vyhrožoval vůdce Slovenské pospolitosti Marián Kotleba před akcí. Kotleba se zúčastnil i mítinku pořádaného Dělnickou stranou v Litvínově.

Pospolitost svoláním protestu reagovala na nedávný incident ve východoslovenské obci, kde dvojice mladíků ve věku 15 a 16 let ze sousední romské obce v Ostrovanech napadla podle policie důchodce. Údajně ho zbili násadou od koštěte a způsobili mu více tržných ran na hlavě a tváři; muž přišel o oko.

Policejní jednotky proto kontrolovali i přístupové cesty do romské osady v Ostrovanech odkud jsou mladiství, kteří nyní jsou ve vazbě. Zde žije přibližně tisícovka Romů. V osadě byli pouze muži. Ženy a děti osadu opustili. Romové byli připraveni se v případě napadení bránit. "V osadě postávají hloučky romských mužů, někteří jsou ozbrojeni. Podle nepotvrzených zpráv je jeden z domů opevněný," popisovala v sobotu dopoledne situaci v osadě agentura SITA.

V samotných Šarišských Michalanoch žije pouze asi 200 Romů, kteří místní obyvatelé označují za slušné a bezproblémové.

KAM DÁL?
Slovenští Romové protestují proti akci neonacistů ze Slovenské pospolitosti

ČTK, ROMEA, , Sme.sk, Pravda.sk,
Přečteno: 4140x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Neonacismus, Extremismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo