romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie v Moskvě zatkla více než 400 demonstrujících nacionalistů

Moskva, 4.11.2008 19:13, (ROMEA)

Moskevská policie dnes zadržela více než čtyři stovky nacionalistů, kteří se pokusili uspořádat v centru metropole nepovolený "ruský pochod" proti přistěhovalcům a vykřikovali nacistická hesla. Několik stovek přívrženců krajní pravice však smělo demonstrovat na nábřeží řeky Moskvy.

Proti nepovoleným demonstracím o dnešním svátku národní jednoty úřady zmobilizovaly značné síly, včetně speciálních policejních jednotek OMON, nasazovaných k potlačení nepokojů. Přesto se však několika stovkám demonstrantů podařilo proniknout přes kordóny na pěší zónu na ulici Starý Arbat, kde poblíž sídla ministerstva zahraničí vykřikovaly hesla jako "Rusko Rusům".

"Prakticky všechny narušitele pořádku, kteří se pokoušeli o nezákonná shromáždění, milice zatkla," uvedl mluvčí moskevské policie Viktor Birjukov. K vážnějším incidentům podle něj nedošlo. Podle nacionalistů byli zatčeni předáci Hnutí proti nelegální imigraci a Slovanského svazu, kteří se pokusili uspořádat pochod ke Kremlu. Dohromady bylo na různých místech metropole zadrženo okolo 400 demonstrantů, kteří byli po výslechu opět propuštěni na svobodu.

V Petrohradu se odehrály hned dva "ruské pochody", povolený a nepovolený, dohromady s účastí asi 250 nacionalistů. Policie zatkla asi padesátku údajných výtržníků. Vše se však obešlo bez závažnějších incidentů.

Proti přistěhovalcům, kteří prý Rusům berou práci, už v sobotu demonstrovala mládežnická organizace vládnoucí strany Jednotné Rusko pod heslem "Naše peníze našim lidem". Aktivisté z Mladé gardy požadovali od příštího roku uzavřít hranice zahraničním dělníkům. Úředníci, hovořící pod podmínkou anonymity, označují požadavek za nesmyslný, protože Rusko má bezvízový styk s mnoha svými spojenci z postsovětských republik.

V Moskvě a jejím okolí je registrováno na 800.000 cizinců, z nichž okolo 250.000 má pracovní povolení. Množství přistěhovalců však v metropoli pracuje načerno, mnohdy jen za čtvrtinový plat oproti Rusům. Nicméně zahraniční dělníci bývají první na řadě při propouštění z práce v dobách, jako je nynější finanční krize, která v Moskvě už zmrazila řadu stavebních projektů. Úřady se obávají, aby se vyšší nezaměstnanost nepromítla do růstu zločinnosti.

O povolení pořádat "ruský pochod" žádalo několik nacionalistických organizací, ale úřady schválily jen shromáždění na nábřeží řeky Moskvy, kde se pod dohledem policie sešlo podle odhadů nejvýše 1500 lidí. Pořadatelé přitom čekali nejméně pět tisícovek přívrženců krajní pravice.

K hnutí skinheads a dalším radikálním organizacím se v Rusku podle ochránců lidských práv hlásí okolo 70.000 mladých lidí. Aktivisté současně varují, že rostoucí xenofobie se projevuje i růstem vražd s rasovým pozadím. Jen letos při rasistických útocích za deset měsíců přišlo o život 113 lidí a 340 dalších bylo zraněno.

Den národní jednoty je nejmladší ruský svátek. Zavedl jej před čtyřmi lety tehdejší prezident Vladimir Putin, aby připomínal vyhnání Poláků z Kremlu v roce 1612. Nový svátek nahradil výročí bolševické revoluce z roku 1917, které Rusové slavili po celý minulý režim 7. listopadu. Zatímco ruští komunisté "umělý" a "buržoazní" svátek ignorují, vládní strana Jednotné Rusko pořádala po celé zemi desítky masových akcí. Úřady zmobilizovaly tisíce policistů, aby dohlíželi na pořádek.

V Moskvě na shromáždění asi 7000 přívrženců vlády uspořádaném poblíž Rudého náměstí znělo skandování "Putin!" a "Sláva Rusku!". Hlavní řečník Andrej Isajev z městské organizace Jednotného Ruska přirovnal záchranu vlasti v roce 1612 k situaci v 90. letech, kdy se podle něj Putinovi podařilo zabránit hrozícímu rozpadu Ruska. "Jedině semknutím se okolo vedení země jsme s to učinit z Ruska největší velmoc," zdůraznil Isajev.

K jednotě Ruska v dobách politických, vojenských i ekonomických zkoušek vyzval na dnešní recepci v Kremlu i prezident Dmitrij Medveděv.

Přečteno: 1467x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rusko, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo