romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie vyšetřuje břeclavského zastupitele za výroky o Romech

Břeclav, 23.8.2007 15:21, (ČTK)

Policie začala vyšetřovat břeclavského zastupitele Tomáše Nepraše (Volba pro město) za jeho výroky o Romech. Politik na zasedání zastupitelstva údajně mluvil o Romech jako o "černých ludrách". Později se obhajoval, že použil latinské označení vydry lutra. Nepraš zatím není trestně stíhán, podnět k otevření kauzy podalo policejní prezídium, uvedl dnes internetový server Aktuálně.cz s tím, že jeho zástupci se k případu odmítli dále vyjádřit.

ČTĚTE TAKÉ:
Nejasná zpráva o Romech kolem Břeclavi

"Provedeme výslechy a na jejich základě případně zahájíme trestní stíhání," řekl Aktuálně.cz Milan Janůvka z okresní policie v Břeclavi.

Neprašův výrok padnul na červnovém zasedání zastupitelstva, když politik kritizoval, že někteří lidé kradou zeleň z okolí nového parkoviště v centru města. Nepraš posléze omlouval svá slova tím, že nemyslel "ludry", ale "lutry", což je latinský název pro vydru říční (více zde...).

VIDEO
Politici o Romech (ČT)

Zvukovou nahrávku ze zasedání zastupitelstva, která by mohla být v případu důkazem, však policie nemá k dispozici. Údajně se ztratila, píše zpravodajský server.

Na adresu romské menšiny se v poslední době nelichotivě vyjádřilo několik politiků. Nedávno média uveřejnila výroky senátorky a Liany Janáčkové (hnutí Nezávislí). Politička údajně loni v srpnu na uzavřeném jednání uvedla, že nesouhlasí s integrací Romů v ostravském obvodu, kde je nyní starostkou. "Bohužel, vybrali jsme (kolonii) Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou," pronesla na nahrávce (více zde...).

Romy pobouřil také vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL). Letos v březnu na dotaz čtenáře Blesku, zda dostanou podporu od státu i jiní občané než Romové, uvedl, že by se nejdřív museli opálit a dělat s rodinou binec a ohně na náměstích. Romská sdružení na něj podala trestní oznámení a vyzvala ho k odchodu z vlády (více zde...).

FOTO: Česká televize

Přečteno: 1478x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Nepraš, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo