romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie zadržela muže podezřelého z krádeže na terezínském hřbitově

Terezín, 24.4.2008 15:47, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO)

Kriminalisté zadrželi devětadvacetiletého muže z Mostu, který je podezřelý z krádeže bronzových cedulek se jmény obětí na Národním hřbitově v Terezíně. ČTK to dnes řekla mluvčí litoměřické Alena Romová. Muž je nyní v policejní cele, po jeho obvinění policie navrhne státnímu zastupitelství, aby požádalo o jeho vzetí do vazby.

ČTĚTE TAKÉ
Jsou v terezínských krádežích zapleteni Romové?
Ředitel Terezína odmítl „nácky“

Podle Romové policisté muže zadrželi ve středu ve 22:30, tedy krátce po té, co v pořadu Na stopě v souvislosti s krádežemi na terezínském hřbitově veřejnost požádali o pomoc s pátráním po devětadvacetiletém Miroslavu Daňovi z Mostu. Podle pátrací relace používal stříbrnou Škodu Felicii combi. Romová dnes v tiskové zprávě policie uvedla, že k dopadení pachatele přispěla především práce policistů z Chomutovska. Dodala, že policie v současné době nebude podávat žádné informace k možnosti, že se na trestné činnosti podílely i jiné osoby, neboť by to mohlo narušit vyšetřování.

VIDEO
Policie zadržela muže podezřelého z krádeže na terezínském hřbitově

V průběhu dubna z terezínského hřbitova zmizelo 824 bronzových destiček se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, zdejšího ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Zloděj památníku způsobil škodu 2,5 milionu korun. V případě odsouzení mu hrozí trest až osm let vězení.

Destičky policisté našli ve sběrně v Nehasicích u Žatce. Prošetřují i podíl jejího majitele a obsluhy na krádeži. Pokud by se jim podařilo prokázat, že zástupce sběrny vědomě vykoupil věc pocházející z trestné činnosti, dopustil by se trestného činu podílnictví, za což mu mu hrozí trest až dva roky vězení nebo peněžitý postih. Sběrnu chce příští týden zkontrolovat i Česká inspekce životního prostředí.

Ministr vnitra Ivan Langer dnes řekl, že policisty, kteří se na dopadení zloděje podíleli, čeká odměna. Chce se s nimi spolu s ministrem kultury Václavem Jehličkou setkat, aby jim poděkovali. "Doufám, že to bude varováním pro všechny, že policie umí najít darebáky," řekl k případu Langer. Dodal, že si v souvislosti s krádežemi kovů dokáže představit zpřísnění legislativy tak, aby firmám, které se zjevně podílí na vykoupí kradených věcí, hrozilo uzavření.

Ukradené bronzové cedulky nahradí jejich repliky z pryskyřice. V současné době se již vyrábějí, vedení Památníku Terezín by je rádo nainstalovalo do 18. května, kdy se bude konat Terezínská tryzna.

Na Národní hřbitov byla po skončení druhé světové války uložena do 2380 hrobů těla popravených z masových hrobů v terezínské Malé pevnosti, kde byla věznice gestapa. Také zde leží lidé, kteří ke konci války zemřeli v terezínském ghettu a litoměřickém koncentračním táboře. Jednalo se o největší zařízení svého druhu v protektorátu Čechy a Morava, během války jimi prošlo zhruba 200.000 lidí z celé Evropy. Jen zhruba třetina z nich se dočkala konce války. Část vězňů zemřela v Terezíně, další ve vyhlazovacích táborech. Památník v Terezíně vznikl v květnu 1947, tehdy se jmenoval Památník národního utrpení. První expozice byla otevřena v roce 1949.

Přečteno: 1375x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo