romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie zadržela řečníka na akci DSSS v Krupce, který měl hákový kříž na oblečení, se zpožděním

Krupka, 11.4.2011 16:47, (ROMEA)
Foto: Archiv Romea.cz

Policie obvinila slovenského občana, který se v sobotu v Krupce účastnil pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Mluvčí policie Ilona Novotná řekla, že policisté muže podezírají z pronášení rasistických výroků během jeho projevu. Na oblečení měl zakázané nacistické symboly včetně hákového kříže.

Podle informací serveru Romea.cz policie tohoto člena nacistické Lidové strany naše Slovensko zadržela až po skončení akce DSSS, po cestě nazpět k nádraží. Před tím jej nechala útočit rasistickými nadávkami na romskou menšinu. Zástupci městského úřadu shromáždění DSSS přes tyto útoky nerozpustili, přestože si byli vědomi porušování zákona nejen tímto řečníkem.

Tento muž, který nebyl na demonstraci představen jménem, začal svůj projev těmito slovy:
„Kamarádi a kamarádky, chci vás pozdravit naším slovenským pozdravem, který zdejším policajtům nebude vadit: Kamarádi a kamarádky z Čech Na stráž!.“
Na stráž! byl pozdrav Hlinkových gard, což byla polovojenská organizace Hlinkovy slovenské lidové strany, která se během trvání fašistického Slovenského štátu za druhé světové války aktivně podílela na perzekuci Čechů, Židů, Romů a protinacisticky smýšlejících Slováků, včetně jejich transportu do nacistických vyhlazovacích táborů.
Slovenský řečník poté, krom dalšího, řekl: „Sešli jsme se tu proto, abychom řekl svoje ne asociálním cikánským parazitům, kteří ubližují pracujícím slušným lidem a okrádají je a ještě i znásilňují staré ženy… A proto se ptám vlády české i slovenská, kdy začnou řešit asociální cikánské parazity.“

Nenávistných a štvavých projevů proti romské menšině za pomoci zjevných lží se dopustili i další řečníci, místní úřad ani policie přesto nezakročily a nechaly porušování zákonů ze strany řečníků bez povšimnutí.

Mimo jiných se obvyklého rasistického paušalizování dopustil i výkonný místopředseda DSSS Jiří Štěpánek: „Sešli jsme se proto, abychom vyjádřili odpor zdravé části národa , která nechce, aby se zde přepadávaly a znásilňovaly děti jen proto, že jsou Češi… Prostě se plnilo společenské zadání dělající z cikánského etnika výlučnou skupinu stojící nad zákonem… Zrádcům národa vystavíme politický konec…“

„Ptám se vás, souhlasíte s tím, aby stát toleroval napadání našich dětí ze strany nedotknutleného etnika?... Běžte a volte DSSS,“ řekl Jiří Petřivalský.

Dalších pět lidí policie podezřívá z přestupku. Jeden podle policistů spáchal přestupek proti občanskému soužití, další prý neuposlechli výzvy veřejného činitele. Mluvčí připustila, že během vyhodnocování záznamů mohou policisté obvinit více lidí.

V ulicích patnáctitisícové Krupky na Teplicku demonstrovali v sobotu neonacisti a další příznivci krajní pravice. Pochodem chtěli údajně upozornit na incident, který se tam odehrál před necelým rokem. Dva mladí Romové tehdy brutálně zbili a zneužili dvanáctiletého chlapce.

Rasisti se shromáždili na nádraží v místní části Bohosudov, odkud pochodovali směrem do města. Jejich počet se podle policejního odhadu vyšplhal na zhruba 150. U vstupu na sídliště Maršov se davu postavila do cesty skupina více než stovky Romů, aktivistů lidských práv a kněží pronášejících modlitby, kteří odmítli poslechnout policejní výzvy a blokovali cestu. Po několika desítkách minut napjatého čekání policejní jednotky dav rozehnaly. Zmlátily přitom i pětasedmdesátiletého kněze řeckokatolické církve a českobratrského faráře.

Podle Novotné se akce zúčastnilo 700 policistů, náklady na ní policie odhaduje na dva miliony korun. Policisté ví o pěti zraněních, dva lidé byli popáleni od výbušek, které policisté použili. Zbylí mají pohmožděniny a tržné rány na hlavě a dalších místech na těle.

Novotná uvedla, že zásah policistů bude prověřovat krajské kontrolní oddělení policie. Iniciativa V Ústí neonacisty nechceme zvažuje na policii žalobu. Podle mluvčího iniciativy Miroslava Brože není možné, aby v demokratickém státě policie rozháněla náboženské shromáždění, které nepodléhá shromažďovacímu zákonu, respektive aby rozháněla  modlící se lidi. Uvedl, že na žalobě nyní pracují právníci.

DSSS má nahlášenou trasu pochodu Krupkou na každou dubnovou sobotu. Předseda strany Tomáš Vandas řekl, že příští sobotu se sem ale žádnou akci svolat nechystají. Proběhlá akce prý splnila svůj účel.

Pokud by se sem pravicoví extremisti opět vydali, je iniciativa připravena se opět pokusit je zablokovat. Brož dnes řekl, že je kontaktují mnozí kněží z České republiky, kteří prý jsou zde připraveni konat bohoslužby.

 

Přečteno: 1929x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Krupka, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo