romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie zatkla neonacistu podezřelého z objednání krádeže nápisu v Osvětimi

Stockholm , 12.2.2010 10:42, (ROMEA)

Švédská policie dnes zatkla muže, který je podezřelý z objednání krádeže nápisu "Arbeit macht frei" nad branou někdejšího koncentračního tábora v Osvětimi. Podle agentury AP to oznámil švédský státní zástupce. Polsko na švédského občana Anderse Högströma, který mohl za krádeží stát, vydalo před pár dny evropský zatykač.

Nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) zmizel loni 18. prosince z brány osvětimského muzea, které se nachází na místě někdejšího koncentračního a vyhlazovacího tábora. Policie ho o několik dnů později objevila v lese nedaleko Toruně. Zatkla pak pětici mužů. Podezírá je z toho, že pracovali na Högströmovu objednávku. Högström stál v 90. letech v čele švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF).

Díky evropskému zatykači mohou švédské úřady podezřelého zadržet a předat polským vyšetřovatelům. Ti chtějí zjistit, co muž s ukradeným nápisem zamýšlel.

Nápis zloději rozřezali na tři části. Polská policie ho muzeu předala ve druhé polovině ledna. Na lednové oslavy 65. výročí osvobození tábora, kde za druhé světové války zemřelo přes 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, se originál tabule nad bránu ale nevrátil.

KAM DÁL?
Krádež nápisu z Osvětimi: Polsko vydalo evropský zatykač na Švéda
Za krádeží nápisu v Osvětimi byli neonacisté, chtěli financovat atentát
Motivem krádeže nápisu z Osvětimi byla zřejmě snaha obohatit se
Za pomoc při nalezení nápisu z Osvětimi je už vysoká odměna
Z koncentračního tábora Osvětim zmizel nápis "Arbeit macht frei", podezření padá na neonacisty

 

ČTK, ryz,
Přečteno: 1087x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Osvětim, Neonacismus, Polsko, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo