romea - logo
17. září 2019 (úterý)
svátek má Naděžda
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie zatkla neonacistu podezřelého z objednání krádeže nápisu v Osvětimi

Stockholm , 12.2.2010 10:42, (ROMEA)

Švédská policie dnes zatkla muže, který je podezřelý z objednání krádeže nápisu "Arbeit macht frei" nad branou někdejšího koncentračního tábora v Osvětimi. Podle agentury AP to oznámil švédský státní zástupce. Polsko na švédského občana Anderse Högströma, který mohl za krádeží stát, vydalo před pár dny evropský zatykač.

Nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) zmizel loni 18. prosince z brány osvětimského muzea, které se nachází na místě někdejšího koncentračního a vyhlazovacího tábora. Policie ho o několik dnů později objevila v lese nedaleko Toruně. Zatkla pak pětici mužů. Podezírá je z toho, že pracovali na Högströmovu objednávku. Högström stál v 90. letech v čele švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF).

Díky evropskému zatykači mohou švédské úřady podezřelého zadržet a předat polským vyšetřovatelům. Ti chtějí zjistit, co muž s ukradeným nápisem zamýšlel.

Nápis zloději rozřezali na tři části. Polská policie ho muzeu předala ve druhé polovině ledna. Na lednové oslavy 65. výročí osvobození tábora, kde za druhé světové války zemřelo přes 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, se originál tabule nad bránu ale nevrátil.

KAM DÁL?
Krádež nápisu z Osvětimi: Polsko vydalo evropský zatykač na Švéda
Za krádeží nápisu v Osvětimi byli neonacisté, chtěli financovat atentát
Motivem krádeže nápisu z Osvětimi byla zřejmě snaha obohatit se
Za pomoc při nalezení nápisu z Osvětimi je už vysoká odměna
Z koncentračního tábora Osvětim zmizel nápis "Arbeit macht frei", podezření padá na neonacisty

 

ČTK, ryz,
Přečteno: 1087x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Osvětim, Neonacismus, Polsko, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo