romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policii se přihlásil muž, který prý šířil záznam rasových vražd

Moskva, 15.8.2007 17:35, (ČTK)

Ruské úřady dnes zahájily trestní stíhání pro podněcování rasové nenávisti v souvislosti s videozáznamem údajné vraždy dvou mladíků, který se před několika dny objevil na internetu. Zástupce prokuratury ve městě Majkol, metropoli malé severokavkazské Adygejské republiky, agentuře ITAR-TASS řekl, že už v úterý byl zadržen student místní vysoké školy, který se přiznal, že video rozšiřoval.

Podle jiných zdrojů je ale mladík nezaměstnaný a dnes se sám v Majkolu přihlásil policistům z oddělení pro vyšetřování závažných trestných činů. Připustil prý, že je příznivcem nacionálně-socialistických myšlenek a že to byl on, kdo na internetu šířil video s údajnou rasově motivovanou popravou dvou mladých mužů původem z Tádžikistánu a jihoruského Dagestánu.
Drastické skoro tříminutové video bylo volně ke stažení na několika serverech od neděle do pondělí, pak bylo z internetu odstraněno. Mladý muž dnes policistům řekl, že jej dostal elektronickou poštou od neznámé osoby.

Dva spoutaní mladíci na záznamu klečící před nacistickou vlajkou se svastikou několikrát opakovali, že "byli zajati ruskými národními socialisty" a pak je maskovaní muži zřejmě zabili. Inspirováni byli nejspíš teroristy z Iráku, neboť jedné z obětí uřízli nožem hlavu (více zde...).

Ruská policie případ začala vyšetřovat už v pondělí, její představitelé ale dávali najevo, že o původu záznamu datovaného jen letošním rokem mnoho nevědí.

Mladý muž prý videa propagující tuto ideologii šířil po internetu prý nejméně dva roky, uvedla dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na policejní zdroj. Při domovní prohlídce u něj skutečně byly nalezeny materiály s podobným obsahem, policisté mu zabavili i počítač a věc dál vyšetřují.

Podle ruského ministerstva vnitra byl mladík zatčen. Místní prokuratura ale tvrdí, že je stále na svobodě, pouze se nesmí vzdálit z místa bydliště.

Přečteno: 979x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo