romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policisté hlídali Židovské Město,dostali informace o neonacistech

Praha, 10.11.2008 20:53, (ROMEA)

Pražští policisté dnes v podvečer obsadili židovskou část Starého Města. Získali totiž informace o možné akci neonacistů v souvislosti se 70. výročím Křišťálové noci, řekl ČTK jejich mluvčí Tomáš Hulan. Na místě byla asi stovka policistů včetně policejních těžkooděnců. Podle informací zpravodajky ČTK se kolem 20:00 v okolí Židovského Města pohybovaly asi dvě skupinky neonacistů po zhruba deseti. Většina policistů už z místa odjela.

"Jsou to jen malé skupinky, dovnitř se všichni najednou nedostanou. Spíš se možná budou trousit jednotlivě, ale nepředpokládáme, že budeme muset zasahovat," řekl zpravodajce ČTK jeden z policistů na místě. Podle něj neonacisté chtěli demonstrovat svou sílu, ale sešlo se jich jen zhruba dvacet.

Spolupracovník iDNES.cz mezi nimi poznal například Richarda Langa. Lang na sebe upozornil už v březnu v Jihlavě, kde spoluorganizoval "pietní shromáždění věnované padlým evropským hrdinům", což byla zástěrka k položení věnců u hrobů padlých vojáků nacistického wehrmachtu. Účastnil se i červnového srazu v Drážďanech, při němž neonacisté zbili českého fotografa.

Policisté hlídali všechny přístupy k synagogám a ke Starému židovskému hřbitovu v centru Prahy. Na místě byly pohotovostní jednotky, v Pařížské ulici byli připraveni těžkooděnci. Část policistů bude v oblasti hlídkovat celou noc.

Křišťálová noc, která získala pojmenování podle střepů z vymlácených výloh, oken a lustrů, je považována za symbol a předěl nacistické protižidovské politiky, která vyústila v holokaust. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 byli Židé v Německu, v obsazeném Rakousku a v okupovaném pohraničí českých zemí po desítkách vražděni a po tisících odváženi do koncentračních táborů.

Minulý rok přijely do Prahy na výročí Křišťálové noci stovky pravicových i levicových radikálů. Zamýšlený pochod neonacistů Židovským Městem se sice nakonec díky policejním opatřením nekonal, na několika místech se ale odehrály potyčky mezi levicovými a pravicovými extremisty. Po jejich rvačkách zůstali i ranění. Policie předvedla 250 až 300 osob z obou stran.

Přečteno: 1041x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo