romea - logo
16. července 2019 (úterý)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policisté Janov ubránili, neonacisté házeli dlažební kostky a zápalné láhve

Litvínov/Janov, 17.11.2008 21:31, (ROMEA - VIDEO, FOTOGALERIE)

Stovky policistů dnes bránily litvínovské sídliště Janov. Asi dvě hodiny v jeho okolí čelila policie útokům radikálů z Dělnické strany, kteří se snažili na sídliště dostat a poprat se tu s místními Romy. Sídliště se policii podařilo ubránit, střetům s místními Romy tak zabránila. Po 20:00 už byl ve městě klid. Policisté nicméně budou sídliště hlídat až do doby, dokud z Litvínova neodjede poslední neonacista.

NEPŘEHLÉDNĚTE
On-line z Litvínova: Romové klidně demonstrovali, neonacisté vyvolali bitku s policií

VIDEO
Neonacisté útočili v Litvínově na policisty

Romové se na příchod radikálů připravovali již od dopoledne. Na sídlišti se jich sešly asi tři stovky s několika improvizovanými transparenty a kytarou. "Nic nedělejte, jen pokud by bylo ohroženo vaše zdraví," vyzýval Romy Radek Grundza megafonem.

Asi dvacítka starosusedlíků přes kordon policistů na zpívající Romy křičela, ať táhnou do lesa a že do Čech nepatří. Někteří z nich používali na adresu místních Romů rasistické výroky, které má server Romea.cz zdokumentovány. "Zmrdi černý," křičela mladá žena směrem k Romům.

Policisté kolem poledního začali hlídat všechny přístupové cesty na sídliště. Obrněný transportér a cisterna s vodním dělem zablokovaly hlavní vjezd na sídliště z kruhové křižovatky, kam ústí silnice z centra města. Když v 15:30 neonacisté z centra města dorazili na křižovatku, chtěli do sídliště, nikoli po komunikaci kolem něho, po které měli pochod povolený. Část z nich zaútočila na těžkooděnce, kteří hlídali mezery mezi panelovými domy. Odpověděla jim sprška výbušek a obušky. Hned na začátku byl zraněn jeden z radikálů, přišel o prsty, když se pokoušel hodit výbušku zpět.

Radikály začali policisté tlačit mezi domky ve staré části Janova a v Hamru. Zde se extremisté rozptýlili na několik skupin. Mezi domky rozebírali podezdívky plotů a kamení házeli na těžkooděnce. Policisté proti nim nasadili vodní děla, slzný plyn a spoustu výbušek. Střety se mezi domy ozývaly desítky minut, policisté několikrát museli vyměnit cisterny, které přivezly novou vodu. Začalo přibývat i zraněných, sanitky odvážely například policistu s poraněnou hlavou, kterého zasáhl kámen. Mezi domy vzplál i vůz městské policie, který radikálové podpálili zápalnou lahví.

Zvuk rozbušek utichl až kolem 17:00, kdy se policistům podařilo nejagresivnější jádro extremistů zvládnout. Část z nich se na sídliště pokusila dostat lesem, ale neúspěšně. Každý jejich pokus narazil na policisty rozmístěné mezi domy. Radikálové to nakonec vzdali a kolem 18:00 začali sídliště postupně opouštět i těžkooděnci.

KAM DÁL?
ČTĚTE SPECIÁL: VŠE O NEONACISTECH V JANOVĚ
On-line: Romové klidně demonstrovali, neonacisté vyvolali bitku s policií
Na neonacistickou provokaci míří do Litvínova evropské televize
Obyvatelé Litvínova mají strach z neonacistů, v neděli byl klid

Kdo stojí za násilnostmi neonacistů v Litvínově?
Langer: Policie musí být k projevům extremismu nekompromisní
Litvínov zakázal obyvatelům Janova demonstraci proti neonacistům
Dělnická strana se sejde 17. listopadu v Litvínově, neonacisté si domlouvají výzbroj

Občané Janova se postaví proti neonacistům, ohlásili demonstraci

Ministerstvo vnitra navrhlo zrušit Dělnickou stranu
Dělnická strana se sejde 17. listopadu v Litvínově, neonacisté si domlouvají výzbroj
Neonacistická akce v Janově stála daňové poplatníky 15 miliónů korun

VIDEO
Romové vyzývají: Nenechme se vyprovokovat k násilnostem
Náckové míří do Janova, Romové volají politiky na pomoc

Přečteno: 3525x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, JanovHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo