romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policisté Janov ubránili, neonacisté házeli dlažební kostky a zápalné láhve

Litvínov/Janov, 17.11.2008 21:31, (ROMEA - VIDEO, FOTOGALERIE)

Stovky policistů dnes bránily litvínovské sídliště Janov. Asi dvě hodiny v jeho okolí čelila policie útokům radikálů z Dělnické strany, kteří se snažili na sídliště dostat a poprat se tu s místními Romy. Sídliště se policii podařilo ubránit, střetům s místními Romy tak zabránila. Po 20:00 už byl ve městě klid. Policisté nicméně budou sídliště hlídat až do doby, dokud z Litvínova neodjede poslední neonacista.

NEPŘEHLÉDNĚTE
On-line z Litvínova: Romové klidně demonstrovali, neonacisté vyvolali bitku s policií

VIDEO
Neonacisté útočili v Litvínově na policisty

Romové se na příchod radikálů připravovali již od dopoledne. Na sídlišti se jich sešly asi tři stovky s několika improvizovanými transparenty a kytarou. "Nic nedělejte, jen pokud by bylo ohroženo vaše zdraví," vyzýval Romy Radek Grundza megafonem.

Asi dvacítka starosusedlíků přes kordon policistů na zpívající Romy křičela, ať táhnou do lesa a že do Čech nepatří. Někteří z nich používali na adresu místních Romů rasistické výroky, které má server Romea.cz zdokumentovány. "Zmrdi černý," křičela mladá žena směrem k Romům.

Policisté kolem poledního začali hlídat všechny přístupové cesty na sídliště. Obrněný transportér a cisterna s vodním dělem zablokovaly hlavní vjezd na sídliště z kruhové křižovatky, kam ústí silnice z centra města. Když v 15:30 neonacisté z centra města dorazili na křižovatku, chtěli do sídliště, nikoli po komunikaci kolem něho, po které měli pochod povolený. Část z nich zaútočila na těžkooděnce, kteří hlídali mezery mezi panelovými domy. Odpověděla jim sprška výbušek a obušky. Hned na začátku byl zraněn jeden z radikálů, přišel o prsty, když se pokoušel hodit výbušku zpět.

Radikály začali policisté tlačit mezi domky ve staré části Janova a v Hamru. Zde se extremisté rozptýlili na několik skupin. Mezi domky rozebírali podezdívky plotů a kamení házeli na těžkooděnce. Policisté proti nim nasadili vodní děla, slzný plyn a spoustu výbušek. Střety se mezi domy ozývaly desítky minut, policisté několikrát museli vyměnit cisterny, které přivezly novou vodu. Začalo přibývat i zraněných, sanitky odvážely například policistu s poraněnou hlavou, kterého zasáhl kámen. Mezi domy vzplál i vůz městské policie, který radikálové podpálili zápalnou lahví.

Zvuk rozbušek utichl až kolem 17:00, kdy se policistům podařilo nejagresivnější jádro extremistů zvládnout. Část z nich se na sídliště pokusila dostat lesem, ale neúspěšně. Každý jejich pokus narazil na policisty rozmístěné mezi domy. Radikálové to nakonec vzdali a kolem 18:00 začali sídliště postupně opouštět i těžkooděnci.

KAM DÁL?
ČTĚTE SPECIÁL: VŠE O NEONACISTECH V JANOVĚ
On-line: Romové klidně demonstrovali, neonacisté vyvolali bitku s policií
Na neonacistickou provokaci míří do Litvínova evropské televize
Obyvatelé Litvínova mají strach z neonacistů, v neděli byl klid

Kdo stojí za násilnostmi neonacistů v Litvínově?
Langer: Policie musí být k projevům extremismu nekompromisní
Litvínov zakázal obyvatelům Janova demonstraci proti neonacistům
Dělnická strana se sejde 17. listopadu v Litvínově, neonacisté si domlouvají výzbroj

Občané Janova se postaví proti neonacistům, ohlásili demonstraci

Ministerstvo vnitra navrhlo zrušit Dělnickou stranu
Dělnická strana se sejde 17. listopadu v Litvínově, neonacisté si domlouvají výzbroj
Neonacistická akce v Janově stála daňové poplatníky 15 miliónů korun

VIDEO
Romové vyzývají: Nenechme se vyprovokovat k násilnostem
Náckové míří do Janova, Romové volají politiky na pomoc

Přečteno: 3534x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, JanovHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo