romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Politici ODS podepsali výzvu, pod níž jsou i jména extremistů

Praha, 8.1.2008 0:51, (ROMEA/ČTK)

Několik politiků ODS se podepsalo pod výzvu, mezi jejímiž signatáři figurují i někteří představitelé české krajní pravice. Poslanci, kteří se ztotožnili s výzvou volající po obraně hodnot jako je národ, tradiční rodina a rozdělení rolí mezi mužem a ženou, spojení s extrémní pravicí odmítají. Petici prý podepsali proto, že jim byl její obsah sympatický. O tom, kdo výzvu připravil a spolu s nimi podepsal, prý nevěděli. Na podpisy poslanců ODS pod spornou peticí upozornil již dříve Deník.

Mezi signatáři výzvy se objevila jména poslanců ODS Petra Plevy, Evy Dundáčkové, Aleny Páralové, Juraje Ranince, Josefa Ježka, Zdeňka Proseka a senátora Karla Tejnory. Na petiční listině, která byla zveřejněna na webových stránkách Národní tiskové agentury www.natia.cz, jsou spolu s politiky ODS podepsaní například i zástupci hnutí Právo a spravedlnost a sdružení Vlastenecká fronta, které Bezpečnostní informační služba zařadila ve výroční zprávě za rok 2006 mezi krajně nacionalisticky až xenofobně zaměřené organizace.

"Nemám nic společného s českou ultrapravicí a nikdy jsem neměla. Petici D.O.S.T. jsem podepsala, protože hodnoty, na které odkazuje, jsou mi sympatické a neshledávám na nich nic závadného," řekla ČTK poslankyně Dundáčková. Výzvu prý dostala elektronickou poštou a o tom, kdo je mezi jejími signatáři nic nevěděla.

Petice mimo jiné varuje před "antidiskriminační agendou", kterou údajně přináší ideologie šířící se z Evropské unie. Výzva odmítá také snahy o "demontáž rodiny založené na manželském svazku muže a ženy". Nežádoucí je podle signatářů také ideologie "bezpohlavní společnosti," která nerespektuje rozdílnost mužů a žen. "Nehlasovala jsem pro registrované partnerství a shledávám docela výrazné rozdíly mezi muži a ženami. Velmi výrazně mi vadí, například to, že jsme v souvislosti s antidiskriminačním zákonem vypověděli směrnici, která zakazovala práci žen v dolech," řekla Dundáčková.

Podobně hájí svůj podpis pod peticí i její kolega z ODS Juraj Raninec. "Byl jsem rád, že jsou tam nějaké výhrady vůči byrokracii v Evropské unii a neutuchajícím množení různých předpisů a regulací," řekl. Těžko si prý mohl ohlídat, kdo je mezi dalšími signatáři petice. Poslanec připustil, že obsah výzvy se dá vykládat různě, sám ho prý ale nevnímal tak, že by byl namířený proti homosexuálům nebo jiným národnostem či náboženským skupinám. Připomněl, že se v listopadu účastnil demonstrace proti pochodu pravicových extremistů bývalou pražskou židovskou čtvrtí a chystá se protestovat i proti pochodu pravicových radikálů v Plzni. "Nakonec ještě budu spojován s nějakými neofašisty, kteří byli ve vedlejší ulici," dodal.

Přečteno: 951x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, ODSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo