romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Portréty spisovatelů Lukáše Houdka naplnily Jericho

Praha, 19.4.2011 12:35, (ROMEA)
Zleva: Emil Cina, Renáta Berkyová a Jana Hejkrlíková (FOTO: Kateřina Čopjaková)

„Já jsem ji ukrad, no tedy spíš jsem si ji půjčil. Chtěl jsem ji dnes vrátit, ale ještě mi chybí pár stránek,“ svěřil se po pár sklenkách červeného sochař a štamgast pražské kavárny Jericho Petr, během vernisáže fotografické výstavy Lukáše Houdka Lačho lav sar maro/Dobré slov je jako chleba.

VIDEO
Záznam vernisáže výstavy Lačho lav sar maro

Řeč je o svázaném sešitu básní, vyprávění a povídek patnáctky portrétovaných romských spisovatelů a spisovatelek, které Houdek zavěsil mezi fotografie pro ty, jimž nestačí „jen“ úryvky z díla nalepené pod každým portrétem, ale chtějí si přečíst víc.

Víc z romské literatury, které od roku 1989 především díky zakladatelce romistiky Mileně Hübschmannové a jejím kolegům vyšly desítky titulů. Namátkou připomeňme sborníky krátkých hororů Eriky Oláhové, vypravěčské dílo Emila Ciny nebo antologii prozaických textů českých romských autorů Čalo voďi/Sytá duše vydanou Muzeem romské kultury před pěti lety.

Fotografie vznikaly v rámci projektu občanského sdružení ROMEA Šukar laviben le Romendar/Krásná slova Romů při návštěvách romských spisovatelů z Česka a Slovenska, jejichž práce a medailonky byly pravidelně zveřejňovány na serveru Romea.cz.

Lákání nezasvěcených

Romistka Karolína Ryvolová na začátku vernisáže poznamenala, že existují dva úhly pohledu, kterými se dá na romskou tuzemskou literaturu dívat. Ten první „intelektuální-romistický“ je nadšen a ještě stále udiven, kolik toho dnes vychází. Druhý „nezasvěcený-běžný“ stále netuší, že něco jako romská literatura existuje.

„A právě akce podobné dnešní výstavě, tyto dva diametrálně odlišné pohledy sbližují,“ zakončila své úvodní slovo Ryvolová. Kavárnou zacinkaly první skleničky a na stolech se začalo uždibovat z bochníků, které upomínaly na název výstavy i staré romské přísloví.

Ze svého díla přečetli tři portrétováni spisovatelé: prozaička Jana Hejkrlíková, mladá básnířka Renáta Berkyová a vypravěč s talentem pábitele Emil Cina. Ostatní autoři, kteří na bzukotu v kavárně měli také svůj podíl, pak vše pozorovali alespoň symbolicky z černobílých portrétů fotografa Houdka.

Výstavu Lačho lav sar maro/Dobré slov je jako chleba můžete v Café Jericho (Opatovická 26, Praha 1) zhlédnout až do 15. května.

Přečteno: 1846x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Výstava, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo