romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Portréty spisovatelů Lukáše Houdka naplnily Jericho

Praha, 19.4.2011 12:35, (ROMEA)
Zleva: Emil Cina, Renáta Berkyová a Jana Hejkrlíková (FOTO: Kateřina Čopjaková)

„Já jsem ji ukrad, no tedy spíš jsem si ji půjčil. Chtěl jsem ji dnes vrátit, ale ještě mi chybí pár stránek,“ svěřil se po pár sklenkách červeného sochař a štamgast pražské kavárny Jericho Petr, během vernisáže fotografické výstavy Lukáše Houdka Lačho lav sar maro/Dobré slov je jako chleba.

VIDEO
Záznam vernisáže výstavy Lačho lav sar maro

Řeč je o svázaném sešitu básní, vyprávění a povídek patnáctky portrétovaných romských spisovatelů a spisovatelek, které Houdek zavěsil mezi fotografie pro ty, jimž nestačí „jen“ úryvky z díla nalepené pod každým portrétem, ale chtějí si přečíst víc.

Víc z romské literatury, které od roku 1989 především díky zakladatelce romistiky Mileně Hübschmannové a jejím kolegům vyšly desítky titulů. Namátkou připomeňme sborníky krátkých hororů Eriky Oláhové, vypravěčské dílo Emila Ciny nebo antologii prozaických textů českých romských autorů Čalo voďi/Sytá duše vydanou Muzeem romské kultury před pěti lety.

Fotografie vznikaly v rámci projektu občanského sdružení ROMEA Šukar laviben le Romendar/Krásná slova Romů při návštěvách romských spisovatelů z Česka a Slovenska, jejichž práce a medailonky byly pravidelně zveřejňovány na serveru Romea.cz.

Lákání nezasvěcených

Romistka Karolína Ryvolová na začátku vernisáže poznamenala, že existují dva úhly pohledu, kterými se dá na romskou tuzemskou literaturu dívat. Ten první „intelektuální-romistický“ je nadšen a ještě stále udiven, kolik toho dnes vychází. Druhý „nezasvěcený-běžný“ stále netuší, že něco jako romská literatura existuje.

„A právě akce podobné dnešní výstavě, tyto dva diametrálně odlišné pohledy sbližují,“ zakončila své úvodní slovo Ryvolová. Kavárnou zacinkaly první skleničky a na stolech se začalo uždibovat z bochníků, které upomínaly na název výstavy i staré romské přísloví.

Ze svého díla přečetli tři portrétováni spisovatelé: prozaička Jana Hejkrlíková, mladá básnířka Renáta Berkyová a vypravěč s talentem pábitele Emil Cina. Ostatní autoři, kteří na bzukotu v kavárně měli také svůj podíl, pak vše pozorovali alespoň symbolicky z černobílých portrétů fotografa Houdka.

Výstavu Lačho lav sar maro/Dobré slov je jako chleba můžete v Café Jericho (Opatovická 26, Praha 1) zhlédnout až do 15. května.

Přečteno: 1856x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Výstava, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo