romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci ODS měli povinně hlasovat pro antidiskriminační zákon

Praha, 25.11.2008 20:44, (ROMEA)

Poslanecký klub ODS dnes uložil svým členům, aby povinně hlasovali pro přijetí antidiskriminačního zákona proti prezidentovu vetu. Novinářům to řekl poslanec Boris Šťastný. Dodal, že mnozí občanští demokraté s tím mají problém. Prezident Václav Klaus normu vetoval v květnu. Označil ji za zbytečnou a kontraproduktivní. K jeho přehlasování je potřeba 101 hlas. Sněmovna měla o zákonu rozhodnout na schůzi, která začala dnes odpoledne, ale po dvou hodinách skončila.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Výběr článků týkající se antidiskriminačního zákona

Antidiskriminační zákon mělo Česko přijmout už při svém vstupu do unie v roce 2004. Nyní je poslední zemí sedmadvacítky, která zákonnou ochranu před nerovným zacházením nemá. Hrozí mu za to žaloba od Evropské komise a vysoká pokuta. Mnozí občanští demokraté považují normu za zbytečnou. Někteří se v minulosti nechali slyšet, že proti prezidentovu vetu ruku nezvednou. Patřila mezi ně například poslankyně Alena Páralová.

Někteří zákonodárci ODS tak mají podle Šťastného s pokynem své frakce o hlasování "velmi vážný ideový problém". Klub jim dnes uložil takzvané dvouhvězdičkové hlasování. "Za normálních okolností se dvouhvězdičkové hlasování dává pouze u těch nejzávažnějších věcí, jako je například státní rozpočet nebo hlasování o nedůvěře vládě. Nebývá zvykem, že dvouhvězdičkové, čili velmi závazné hlasování bývá navrhováno u jednodušších zákonů," upřesnil Šťastný. Sám považuje antidiskriminační zákon za nutné zlo.

Přijetí normy podporují vládní zelení. V minulosti po něm volali i sociální demokraté. V poslední době ale uváděli, že zákon je příliš okleštěný a nedostatečný, proto ho nemohou podpořit. Lidovecký klub dnes svým poslancům žádný pokyn k hlasování podle svého šéfa Pavla Severy nedal. "Došli jsme k závěru, že na zákon jsou různé pohledy z různých stran. Neshodneme se ani ve všech záležitostech v klubu, proto jsme nechali volné hlasování," řekl Severa.

Sněmovna měla o vetu hlasovat už v červnu. Koalice neměla ale jistotu, že má k přehlasování dost hlasů. Prosadila v dolní komoře proto už několikrát odklad rozhodování. Naposledy o odložení pak požádala minulý měsíc ČSSD.

Listopadová schůze sněmovny však dnes skončila ještě dřív, než pořádně stihla začít. Poslanci totiž po více než dvou hodinách příprav neschválili svůj program jednání, kterému se měli v příštích třech týdnech věnovat. K přijetí seznamu bodů chyběl jediný hlas. ODS chce požádat o svolání mimořádných schůzí, a to nejspíš dokonce tří. První by se mohla uskutečnit příští týden.

Přečteno: 821x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo