romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Praha bude potřinácté hostit světový romský festival KHAMORO

Praha, 20.5.2011 11:05, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
ilustrační foto

Poslední květnový týden bude česká metropole již potřinácté hostit Světový romský festival KHAMORO, který už od roku 1999 organizují občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Festival, jehož záštitu letos převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda, proběhne na různých místech Prahy ve dnech 22. 5. – 28. 5. 2011. Vystoupí na něm více jak 100 umělců a expertů z 19 států světa. Na programu je vůbec poprvé také rekonstrukce romské svatby. „Ženit“ se bude mladý zpěvák Jan Bendig.

PRÁVĚ DNES!
Ptejte se Davida Tišera jaký bude letošní festival Khamoro

VIDEO
Pozvánka na světový romský festival Khamoro 2011
Jelena Siljadžić v Desetiminutovce Jarmily Balážové

KHAMORO (v romštině sluníčko) bude zahájeno v neděli 22. 5. v Mánesu rekonstrukcí tradiční romské svatby, na jejíž přípravě se podíleli přední čeští romisté a etnologové. Role ženicha se ujme zpěvák Jan Bendig. „Nejde o žádné divadlo, ale o rekonstrukci. Návštěvníci se stanou přímými účastníky nefalšované romské svatby, kde ochutnají romské tradiční pokrmy, poslechnou si hudbu východoslovenských Romů, zapojí se do zvyků a tradic, jež jsou s romskou svatbou spjaty,“vysvětluje tiskový mluvčí Světového romského festivalu KHAMORO David Tišer.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Známe jméno Bendigovy "nevěsty"!

Hudební program festivalu, který je ostatně každoročně tím největším lákadlem, se bude skládat celkem z 6 koncertů: v pondělí proběhne v Retro Music Hall koncert současné romské hudby, úterý a středa budou patřit koncertům světově známého Gypsy jazzu, ve čtvrtek a v pátek se návštěvníci mohou těšit na tradiční romskou hudbu v ROXY a v sobotu festival vyvrcholí galakoncertem v SaSaZu. „Během celého týdne se představí kapely z Indie, Maďarska, Norska, Francie, Bulharska, Itálie a samozřejmě také z tuzemska. Za Českou republiku tu budou skupiny Bachtale Apsa, jejíž frontmanem je nevidomý zpěvák a akordeonista Mário Bihári, a skupina Connection. Návštěvníci se mají na co těšit,“ míní producent festivalu KHAMORO Džemil Silajdžić. Nejen všechny kapely, které vystoupí na koncertech tradiční romské hudby, ale také sedm romských tanečních sobourů mohou milovníci romské hudby vidět na tradičním defilé účinkujích. To projde historickým centrem Prahy ve čtvrtek 26. 5. 2011. „Průvod startuje v pravé poledne na Můstku a zastaví se až u Staroměstského náměstí. Defilé bývá každoročně jednou z nejatraktivnějších částí celého festivalu. Všichni jsou srdečně zváni,“ říká Davids Tišer.

Vedle romské hudby nebude v rámci třináctého ročníku festivalu KHAMORO chybět ani doprovodný program – v rámci něj proběhne multižánrová výstava nazvaná „Segregace vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí“ a také premiéra dokumentárního filmu „ŽENYvPOLI“, který sleduje osudy tří mladých romských političek. Letošní ročník KHAMORA nabídne také mezinárodní konferenci na téma inkluzivního přístupu ve vzdělávání romských dětí.

Partnerem festivalu je hl.m. Praha. Festival se koná za podpory MK ČR a dalších subjektů. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

KAM DÁL?
Ptejte se Davida Tišera jaký bude letošní festival Khamoro
Ženy v poli: Premiéra filmu o třech Romkách, které se představí ve svých životních příbězích
Známe jméno Bendigovy "nevěsty"!

VIDEO
Pozvánka na světový romský festival Khamoro 2011
Jelena Siljadžić v Desetiminutovce Jarmily Balážové

TZ Slovo 21
Přečteno: 1963x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Khamoro, 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo