romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pravicový populista Jörg Haider zahynul při automobilové nehodě

Vídeň, 11.10.2008 9:47, (ROMEA)

Jörg Haider, dlouholetý šéf pravicové populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), nyní předseda podobně orientovaného Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), dnes ráno zahynul při automobilové nehodě. Její příčiny nejsou zatím známy. Oznámila to agentura APA s odvoláním na policii v Klagenfurtu.

"Korutanský hejtman a šéf BZÖ Jörg Haider zemřel na následky zranění při automobilové nehodě v prvních hodinách dne, v sobotu v Klagenfurtu," oznámila rakouská agentura s odvoláním na městskou policii.

Podle prvních zpráv osmapadesátiletý Haider jel ve svém služebním automobilu sám. K neštěstí došlo asi v 01:30 SELČ jižně od korutanské metropole, když vůz z dosud neznámých příčin sjel z vozovky, zřítil se ze svahu a pak se převrátil.

"Pro nás je to jako konec světa," uvedl v reakci na Haiderovo úmrtí jeho mluvčí Stefan Petzner. Podle něho chtěl šéf BZÖ s rodinou oslavit o víkendu devadesátiny své matky. Haider byl ženatý a měl dvě dcery.

Haider byl při havárii těžce zraněn na hlavě a na hrudníku. Na následky těchto zranění podle internetového vydání Der Standard ještě na místě havárie zemřel, záchranáři mu již nemohli pomoci. Jeho automobil byl prakticky zcela zničen.

Haider patřil mezi nejkontroverznější osobnosti rakouské politické scény. Nechvalně se proslavil svými slovnímu výpady proti cizincům, chválou politiky zaměstnanosti nacistického diktátora Adolfa Hitlera či antisemitskými poznámkami. Patřil mezi odpůrce rozšíření Evropské unie o postkomunistické státy včetně České republiky.

Svůj největší úspěch v čele s Haiderem zaznamenali Svobodní v roce 1999, když v parlamentních volbách získali 27 procent a následně dostali pozvánku do vlády lidovce Wolfganga Schüssela. Jejich vládní účast však měla za následek sankce ze strany Evropské unie.

BZÖ se v roce 2005 odštěpil od Strany svobodných. V zářijových předčasných volbách připsala 10,70 procenta hlasů.

KAM DÁL?
V Rakousku se rýsuje triumf pravicových populistů

Přečteno: 1165x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Rakousko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo