romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Před 40 lety byl zavražděn Martin Luther King

Memphis (USA)/Praha, 3.4.2008 11:59, (ROMEA/ČTK - VIDEO)

Smrtící výstřel ukončil 4. dubna 1968 život předního amerického černošského aktivisty Martina Luthera Kinga. Jeden z nejvýznamnějších bojovníků za lidská práva a rasovou rovnoprávnost ve Spojených státech a nositel Nobelovy ceny za mír (1964) byl zavražděn v Memphisu, když stál na balkóně svého hotelového pokoje.

VIDEA
I have a dream... Martin Luther King
Výročí smrti Martina Luthera Kinga

Za vraždu devětatřicetiletého charismatického pastora a jednoho v té době nemnoha vysokoškolsky vzdělaných černých Američanů byl odsouzen o rok starší recidivista James Earl Ray. Ten se sice po svém zatčení ke zločinu přiznal, ale záhy po vynesení rozsudku (odsouzen byl v březnu následujícího roku k 99 letům vězení) přiznání odvolal a až do své smrti v dubnu 1998 tvrdil, že je nevinný. Marně se také snažil dosáhnout nového soudního procesu.

ČTĚTE TAKÉ
Sny černošského aktivisty Kinga o svobodě jsou stále aktuální

Pozadí Kingova zavraždění nebylo nikdy jednoznačně objasněno. Podle nyní převažujících názorů bylo za jeho smrtí rozsáhlé spiknutí, neboť vlivný černošský předák, hlásající metodu "bojovného nenásilí" ovlivněnou filozofií Mahátmy Gándhího, vadil více mocenským skupinám v zemi.

Přečteno: 964x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, USA, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo