romea - logo
20. července 2019 (sobota)
svátek má Ilja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Před 40 lety byl zavražděn Martin Luther King

Memphis (USA)/Praha, 3.4.2008 11:59, (ROMEA/ČTK - VIDEO)

Smrtící výstřel ukončil 4. dubna 1968 život předního amerického černošského aktivisty Martina Luthera Kinga. Jeden z nejvýznamnějších bojovníků za lidská práva a rasovou rovnoprávnost ve Spojených státech a nositel Nobelovy ceny za mír (1964) byl zavražděn v Memphisu, když stál na balkóně svého hotelového pokoje.

VIDEA
I have a dream... Martin Luther King
Výročí smrti Martina Luthera Kinga

Za vraždu devětatřicetiletého charismatického pastora a jednoho v té době nemnoha vysokoškolsky vzdělaných černých Američanů byl odsouzen o rok starší recidivista James Earl Ray. Ten se sice po svém zatčení ke zločinu přiznal, ale záhy po vynesení rozsudku (odsouzen byl v březnu následujícího roku k 99 letům vězení) přiznání odvolal a až do své smrti v dubnu 1998 tvrdil, že je nevinný. Marně se také snažil dosáhnout nového soudního procesu.

ČTĚTE TAKÉ
Sny černošského aktivisty Kinga o svobodě jsou stále aktuální

Pozadí Kingova zavraždění nebylo nikdy jednoznačně objasněno. Podle nyní převažujících názorů bylo za jeho smrtí rozsáhlé spiknutí, neboť vlivný černošský předák, hlásající metodu "bojovného nenásilí" ovlivněnou filozofií Mahátmy Gándhího, vadil více mocenským skupinám v zemi.

Přečteno: 958x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, USA, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo