romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před 50 lety zakázali komunisté Romům kočovat

Praha, 9.11.2008 10:59, (ROMEA)

Poslední kočující čeští Romové museli svůj dosavadní tradiční způsob života ukončit přesně před půlstoletím. V celém tehdejším Československu je k tomu komunistický režim přinutil vydáním zákona o trvalém usídlení kočujících osob, který začal platit 11. listopadu 1958. Zákon sice z platného právního řádu před deseti lety zmizel a již od roku 1990 Romům za život "na cestě" nikdo vězením nehrozí, přesto se k životnímu stylu předků vrátit nechtějí.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Život Romů na okraji společnosti se příliš nemění
Slovensko: Zákaz kočovat zasáhl jen část Romů, k tradici se už nevrátili

"Lidi už na ten způsob života zapomněli. Že by si někdo koupil tady v Čechách koně nebo karavan, to nehrozí," řekl ČTK předseda sdružení Dženo a místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý. Cestovatelskou krev přesto podle něj Romové neztratili. "Nová forma nomádství je, že hodně lidí migruje za prací," vysvětlil Veselý; týká se to podle něj však nejen Romů.

Naprostá většina romské populace již v době vydání zákona na českém území žila podobně jako většinová společnost. Podle odhadu Veselého se tak zákaz kočování týkal nanejvýš asi 30.000 lidí, především olašských Romů. "Pro ně to byla zásadní změna, která se jich dotkla naprosto destruktivně z hodiny na hodinu," řekl ČTK předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek, který temnou atmosféru doprovázející uvedení zákona v život osobně zažil.

"Tam, kde byli, jim odmontovali kola a sebrali koně, ti šli asi na jatka. Lidé byli ubytováni v místech, kde právě ten den skončili," zavzpomínal Holomek. "Najednou byli nuceni žít v prostředí, které pro ně nebylo obvyklé, mezi lidmi na vesnicích. Museli přijmout jejich pravidla hry, byli přinuceni změnit úplně styl svého chování," vysvětlil Holomek, podle něhož se však Romům sžít se s místními obyvateli často nepodařilo. "Jejich svobodný způsob života, který jim dopřával lepší šanci obživy, byl definitivně narušen," konstatoval.

Podle Holomka byla záměrem tvůrců zákona zakazujícího Romům kočování snaha o jejich asimilaci, té se jim však často dosáhnout nepodařilo. Na mnoha místech země tak vznikla romská ghetta, jejichž obyvatelé nemají zaměstnání a žijí v mnohem horších podmínkách, než jejich "bílí" spoluobčané. "Navíc pořád přežívá ovzduší předsudků, které jsou generalizovány a připisovány všem Romům," posteskl si Holomek.

Přesto má Česko podle jeho názoru oproti ostatním evropským postkomunistickým zemím mnohem lepší výchozí pozici pro zlepšení životních podmínek Romů i jejich vztahů s většinovou společností, zejména kvůli dobrému stavu ekonomiky i demokracie. "Kdyby politici začali skutečně tlačit na plnění připravených programů a změnilo se tak ovzduší, mohla by to být otázka dvou generací. To může být přibližně za dalších 50 let," dodal.

FOTO: Eva Davidová

KAM DÁL?
Život Romů na okraji společnosti se příliš nemění
Slovensko: Zákaz kočovat zasáhl jen část Romů, k tradici se už nevrátili
V Británii a Francii je kočování povolené, ale není jednoduché

Přečteno: 2550x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo