romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před rokem zemřela romská spisovatelka Tera Fabiánová

Praha, 21.3.2008 10:59, (ROMEA/CTK)

Ve věku 76 let zemřela loni 22. března v Praze jedna z nejznámějších romských spisovatelek Tera Fabiánová. Narodila se na jižním Slovensku a vyrůstala v cikánské osadě. Brzy po válce se přestěhovala spolu s rodinou do Čech, do rodiště matky, nedalekých Vlčan. Do školy chodila pouze dva roky.

Od svých pěti let manuálně pracovala - nejdříve u sedláků na poli, později jako služka. Celých 35 let také pracovala jako jeřábnice v ČKD Praha a několikrát byla vyznamenána.

Psát začala už jako dítě, nejprve maďarsky, protože nepovažovala romštinu za natolik vyvinutou, aby v ní mohla vznikat literární díla. Později ale na romský jazyk přešla. Psala básně, povídky a zejména fejetony a její tvorba nezůstala bez povšimnutí.

V 60. letech například Československý rozhlas odvysílal překlad její prózy Cikánský sen, Jana Ševčíková zase zfilmovala pro Českou televizi její povídku Čavargoš (Tulák) o dobrodružstvích malého pejska a její báseň Štěstí přichází ke mně byla před pár lety vystavena v rámci série Poezie pro cestující na plochách pražského metra. V prosinci 2006 získala Tera Fabiánová literární cenu Mileny Hübschmannové za celoživotní dílo.

E bacht ke mande avel

E bacht ke mande avel
ča perdal le čhavorengere vastora.
O čoripen ke mande khere
so man užarel?
Diňom le Devleske, so leskero hin.
Mek kamav le bengeske vareso?
Upral mro šero o chmari denašen
me ke phuv kijaphandľi som
sar bango kašt...
Tho bango kašt del učhaj.

Štěstí přichází ke mně

Štěstí přichází ke mně
jen skrze ručičky mých dětí.
V domě je samá bída
co víc mě čeká?
Dala jsem Bohu,
co mu patří.
Dlužím snad ještě něco ďáblovi?
Vysoko nad mou hlavou běží oblaka
a já jsem připnutá k zemi
jako křivý strom...
I křivý strom dává stín.

RB
Přečteno: 1345x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo