romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před školou roste napětí, romské sdružení nabízí pomoc

Karlovy Vary, 7.6.2008 20:42, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Před karlovarskou školou v Drahovicích přibývá přepadení. Situaci tu komplikují ultrapravičáci. Rodiče z karlovarské čtvrti Drahovice se bojí o své děti, které při cestě ze školy přepadává gang mladistvých lupičů. Policisté i strážníci se u školy nepravidelně objevují, koncem května tu ale malí gangsteři přepadli další žáky. Podle tvrzení svědků jsou zločinci vždy Romové. Situaci tu zřejmě nyní ještě přiostří hlídky Národní gardy, polovojenské skupiny zřízené nacionalistickou Národní stranou. Chystají se totiž chránit školáky sami. Do Karlových Varů přijedou na další spanilou jízdu, tentokrát měsíční.

„Občas tu projede policejní hlídka. Jinak u školy žádní muži v uniformách nejsou. Když rodiče řeknou, že naši pomoc chtějí, můžou naši lidé druhý den začít. Nenabízíme žádné bojůvky, ale normální táty od rodin, kteří mají děti ve věku, jako jsou ty napadané,“ řekl mluvčí Národní gardy Pavel Sedláček. Gardu založila - podle expertů po vzoru NSDAP - ultrapravicová Národní strana.

Poprvé se gardisté objevili před karlovarskou Základní školou Jana Amose Komenského minulou sobotu. Návštěvu označil mluvčí Národní gardy za „spanilou jízdu, při které dělala policie trapné manévry“.

Gardisté přijeli do Karlových Varů poté, co rodiče koncem května nahlásili na policii další přepadení. Násilníci byli ozbrojení nožem. „Je to hrůza, už jsem se těšila, že všechno skončilo. Rodiče vše trápí stejně jako mne,“ uvedla ředitelka školy Monika Preňková.

Dodala, že dětský gang tentokrát přepadl v okolí školy tři třeťáky. Útok nahlásili na policii rodiče. Předposlední přepadení zažily děti před jarními prázdninami. Šestičlenná parta devíti až dvanáctiletých kluků surově zkopala jednoho čtvrťáka a oloupila jej o mobil, brusle a přilbu. Druhý napadený stačil uprchnout.

Lupiči utekli do nedaleké ubytovny Drahomíra, vyhlášeného útočiště sociálně slabých rodin, které tu nezřídka v jednom bytě bydlí až čtyři.

Podle vedení školy se jedná jen o špičku ledovce. Rodiče prý případy nenahlásí policii, natož škole. Učitelky se totiž v anketě ptaly dětí, zda se nesetkaly s násilím při cestě ze školy. „Viděla jsem zápis z jedné třídy. Hodně jejích žáků má špatné zkušenosti s partou z okolí,“ konstatovala ředitelka Preňková.

Na konci vyučování čekají na děti před školou rodiče. Pro svého čtrnáctiletého Martina si denně chodí maminka Erika.

Matka vysvětlila, že má strach, aby se jejímu Martinovi nepřihodilo něco, co by už v životě nešlo napravit. „Byla jsem u školy naštěstí i před dvěma měsíci při přepadení žáků romskými dětmi. Sesypaly se i na Martina. Nestačily mu naštěstí nic vzít, protože jsem na kluky vyběhla,“ vzpomíná matka.

Romské občanské sdružení v Karlových Varech nabídlo škole spolupráci. „Když se vyskytnou nějaké problémy s našimi dětmi, tak si s paní ředitelkou Preňkovou sedneme a věc s pomocí našich sociálních a terénních pracovníků vyřešíme. Police ale neřekla, že v gangu jsou Romové,“ uvedl předseda sdružení Ladislav Bílý.

Hlídkování členů sdružení před školou podle něj nepřipadá v úvahu. Navíc se diví, kdo Národní gardu do Karlových Varů pozval.

„Pokud chtějí gardisté pomáhat, ať přijedou do Varů vyřešit opravdovou krizovou situaci a před jednou základní školou vykopou chybějící plynovou přípojku,“ rozzlobil se Bílý.

Gardisté jako doprovod Národní garda se hájí tím, že její přítomnost v Karlových Varech je poslední variantou. Pokud si to rodiče přejí, gardisté začnou vyprovázet děti domů ze školy.

Konečné rozhodnutí má padnout dnes. Rodiče jedné z dětských obětí gangu se totiž ve Varech sejdou se zemským velitelem Národní gardy Michalem Kubíkem.

Karlovarská policie argumentuje, že udělala opatření. „Takové věci se nedají podceňovat. Při kontrole se policisté v okolí školy střídají s městskými strážníky,“ sdělila policejní mluvčí Zdeňka Papežová.

Policisté zjistili pachatele loupežného přepadení z letošního března. Kvůli nízkému věku viníků případ odložili. Vyšetřovatelé objasňují i květnové ozbrojené přepadení třeťáků. Také v tomto případě zřejmě násilníci ujdou potrestání, protože podle zákona zatím nejsou trestně zodpovědní. Ze zjištění reportérů MF DNES vyplývá, že v okolí školy nepravidelně hlídkují policisté i strážníci. „Jediným výsledkem zatím je, že před námi prchají třináctiletí kuřáci,“ konstatoval při pochůzce jeden ze strážníků městské policie.

VLADIMÍR ZEDNÍK
Přečteno: 1278x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo