romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před soudem v Haagu stanul bývalý kosovský premiér Haradinaj

Haag, 5.3.2007 17:24, (ČTK)

Před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes poprvé stanul bývalý kosovský premiér a velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Ramush Haradinaj, který je obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Osmatřicetiletý politik, kterého mnozí kosovští Albánci považují za hrdinu, je nejvyšším představitelem kosovských Albánců, který byl dosud souzen.
Hlavní žalobkyně ICTY Carla Del Ponteová označila na úvod procesu Haradinaje a další dva muže, kteří jsou s ním souzeni, za gangstery.

"Nepochybujte o tom, že tento povstalecký velitel, jeho poručík a žalářník mají na svých rukou krev," řekla Del Ponteová v zahajovací řeči. "Všichni tři obvinění jsou gangsteři v uniformách, kteří měli moc... a to je vražedná kombinace," dodala.
Žaloba viní Haradinaje z odpovědnosti za vraždy, pronásledování, znásilňování a kruté zacházení se srbskými, romskými a albánskými civilisty, kteří byli označeni za kolaboranty srbských nepřátel v době, kdy on velel UÇK (1998-99). Toto uskupení usilovalo o násilné odtržení Kosova od Srbska a srbsko-černohorské Jugoslávie. Jeho úderné oddíly, Černí orli, unášely a vraždily lidi, kteří nebyli ochotni spolupracovat s povstalci.

Proces, v němž je souzen také Haradinajův strýc a blízký spolupracovník Lahi Brahimaj (37) a velitel Černých orlů Idriz Balaj (35), je teprve druhý proces s kosovskými Albánci před ICTY. Proti trojici mužů bylo vzneseno 37 obvinění. Všichni je minulý týden odmítli a tvrdí, že jsou nevinni.

"Ve spisech těchto tří mužů není nic šlechetného, hrdinského, vlasteneckého ani chvályhodného: byli to brutální vrahové," řekla Del Ponteová.

Haradinaj, který symbolizoval odpor proti Srbům během kosovského konfliktu, se později stal předsedou strany Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK). Tato strana je nyní členem vládnoucí koalice v provincii spravované OSN. V roce 2004 se stal kosovským premiérem. Po zveřejnění obvinění ICTY na jaře 2005 odstoupil z funkce a sám se vzdal tribunálu. Na proces čekal na svobodě. V případě usvědčení ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti mu hrozí až doživotní vězení.
Jeho podmínečné propuštění na svobodu bylo zdůvodněno snahou zajistit stabilitu v Kosovu před jednáním o jeho budoucnosti. Jednání mezi kosovskými Albánci a Srby o návrhu budoucího statusu Kosova, který připravil zmocněnec generálního tajemníka OSN Martti Ahtisaari, však skončila minulý týden bez jakékoli dohody. Většinoví Albánci žádají nekompromisně nezávislost, zatímco Srbsko tuto možnost naprosto odmítá a nabízí pouze širokou autonomii. Ahtisaariho návrh slibuje omezenou nezávislost pod mezinárodním dohledem.

"V tomto procesu se řeší zločiny spáchané v Kosovu v roce 1998, ale koná se v době, kdy se konají historická jednání o budoucnosti Kosova. Slyšení nemají žádnou souvislost s jinými diplomatickými událostmi," upozornila dnes Del Ponteová.
V Kosovou, kde je Haradinaj považován mnohými za válečného hrdinu, dnes demonstrovalo na jeho podporou šest tisíc Albánců. Demonstranti se shromáždili v Haradinajově rodné obci, nesli albánské a americké vlajky, jeho podobizny a žádali jeho osvobození.

Místní představitel Haradinajovy strany AAK Arsim Cenaj po skončení protestního pochodu, který se obešel bez incidentů, řekl, že lidé budou Ramushovi vyjadřovat trvale podporu. "Jsme přesvědčeni, že spravedlnost zvítězí," řekl.

Přečteno: 1272x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, KosovoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo