romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před volbami ve Francii zazněly z vlády zas výroky proti cizincům

5.3.2012 10:26, (ROMEA)

V kampani před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii 22. dubna vyvolaly opět rozruch nové xenofobně laděné projevy z řad vládní pravice prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ministr vnitra Claude Guéant v pátek večer kromě jiného prohlásil, že cizinci se ve Francii výrazně podílejí na zločinnosti a že zemi by prospělo přijímat méně přistěhovalců, sdělila dnes místní média.

"Ve Francii je 5,8 procenta cizinců, přičemž 13 procent rozsudků se týká cizinců... Cizinci musejí přistoupit na naše pravidla, to oni se musejí přizpůsobit. Každý rozumí tomu, že když bude přijímat méně přistěhovalců, vše fungovat lépe," řekl ministr na mítinku na podporu Sarkozyho.

Také tvrdě odmítl snahu opozičních socialistů dát hlasovací právo cizincům žijícím ve Francii a varoval, že by to automaticky vedlo například k povinnému zavedení jídel přichystaných podle muslimských zvyklostí, do společných jídelen. Také by podle něj hrozilo omezení společného využívání bazénu ženami i muži.

Podobně se nedávno vyjádřila kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, jejíž strana se tradičně staví proti přistěhovalectví a varuje před islamizací Francie. Nyní v kampani také řekla, že má důkazy o tom, že všechno maso z jatek v regionu Paříže je halál, tedy podle muslimských zvyklostí, a že podnikne právní kroky kvůli údajnému klamání spotřebitelů.

Opoziční levice, jejíž socialistický kandidát François Hollande vede v předvolebních průzkumech před Sarkozym, dnes obvinila vládní pravici, že se snaží získat voliče krajní pravice používáním jejích rasistických výroků a strašením islámem. "Není možné být ministrem vnitra naší republiky a vést xenofobní řeči," řekla komunistka Marie-George Buffetová.

Guéant vyvolal několikrát podobnou polemiku již v minulých měsících. V únoru prohlásil, že "všechny civilizace nemají stejnou cenu". "Ty, které brání lidství, nám připadají pokročilejší než ty, které ho popírají. Ty, které brání svobodu, rovnost a bratrství, nám připadají nadřazené těm, které připouštějí tyranii, podřazenost žen, sociální či etnickou nenávist," argumentoval ministr.

Loni v dubnu vyvolal rozpaky, když řekl, že zvyšující se počet muslimských věřících znamená pro Francii "problém". Obvinění z poklonkování krajní pravici si již dříve vysloužil také tím, že Romy označil za hlavní původce delikvence v Paříži a Marseille. Sarkozy se ministra vždy zastal.

Ve Francii v poslední době zesílily hlasy volající po omezení přistěhovalectví a islamizace země a vyzývající k posílení národní identity. Tyto nálady posilují na politické scéně hlavně krajní pravici. Průzkumy předvídají dobrý volební výsledek kolem 17 procent šéfce nacionalistické Národní fronty Le Penové. Té ovšem hrozí, že nezíská potřebný počet podpisů od volených zastupitelů pro účast ve volbách a že její voliči budou muset zvažovat podporu jiné strany.

Přečteno: 389x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, Cizinci, EU, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo