romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Předák protiimigrantské BNP nesmí na královninu zahradní slavnost

Londýn, 22.7.2010 22:31, (ROMEA)

Buckinghamský palác oznámil, že vůdce krajně pravicové Britské národní strany (BNP) Nick Griffin nebude vpuštěn na dnešní zahradní slavnost. Na tradiční garden party, kterou pořádá britská královna, byl Griffin původně pozván jako poslanec Evropského parlamentu. Pozvání ale vyvolalo protesty řady protirasistických organizací a Buckinghamský palác několik hodin před slavností pozvání zrušil s tím, že šéf BNP své pozvání zpolitizoval.

"Nicku Griffinovi bude odepřen vstup na dnešní zahradní slavnost, protože otevřeně použil osobní pozvání k politickým účelům v médiích," uvedla mluvčí Buckinghamského paláce. Stejně tak by prý jeho přítomnost "zvýšila bezpečnostní riziko a potenciálně by mohla znepříjemnit slavnost" dalším hostům, kterých bylo pozváno asi 8000.

Griffin označil osobní pozvání na webových stránkách BNP za "mimořádně symbolický obrat" a vyzval stoupence strany, aby mu poslali návrhy na otázky, jaké by mohl královně položit. Stejně tak ve středu mluvil o svém pozvání v televizi.

Dnes označil rozhodnutí Buckinghamského paláce za "absolutní skandál". "Britský establishment se opět sešikoval, aby vyloučil někoho z venku, kdo říká pravdu, která je nepohodlná," prohlásil.

BNP chce zastavit veškerou imigraci, dosáhnout vystoupení Británie z EU a přesvědčovat Brity zahraničního původu k dobrovolnému odchodu ze země. Před rokem dostala v eurovolbách přes šest procent hlasů a získala první dva poslance v EP. V nedávných britských volbách se ale BNP do parlamentu nedostala.

Griffin byl v minulosti odsouzen za podněcování k rasové nenávisti a popíral nacistické vyvražďování Židů. BNP donedávna odmítala přijímat "nebílé" členy, ale po rozhodnutí soudu musela své stanovy změnit.

Druhý europoslanec za BNP, Andrew Brons, do Buckinghamského paláce dnes jít může. Griffin se měl na královnině party objevit již loni. Chtěl ho sebou vzít člen londýnského zastupitelstva za BNP, který měl právo na dvě vstupenky. Po všeobecném poprasku však Griffin tehdy na zahradní slavnost nešel.

Organizace Společně proti fašismu (UAF) rozhodnutí královniny kanceláře uvítala. "Je to skvělá zpráva a vítáme fakt, že Buckinghamský palác tomuto nacistovi odepřel vstup. Nick Griffin není politik jako každý jiný a také by se tak s ním mělo jednat," uvedl tajemník UAF Weyman Bennett.

Přečteno: 1015x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Velká Británie, Cizinci, EU, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo